Öksürüğe Ne İyi Gelir: Öksürük İçin Zencefil Bal Limon

Akciğer ve Solunum Yolları Hastalıkları kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 561 defa okundu

Öksürüğe Ne İyi Gelir: Öksürük İçin Zencefil Bal Limon

öksürük için zencefil bal limon

öksürük için zencefil bal limon

Öksürük nasıl geçer?

Sigara dumanı, polen veya soğuk algınlığı, grip veya bronşit gibi solunum yolu hastalıklarının yanı sıra çevresel tahriş edici tetikleyiciler öksürüğe neden olabilir. İnatçı bir öksürük varsa nedeni ve tedavisi için mutlaka doktora danışmak gerekir. Medikal ilaçların yanı sıra zencefil, limon ve bal gibi bitkisel ilaçlar da öksürük belirtilerini hafifletmede yardımcı olabilir.

– Limon suyu öksürüğe iyi gelirmi?

Limon suyu askorbik asit ve vitamin C içerir. C vitamini, bağışıklık sistemini destekler ve vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur. Öksürük bir virüs ya da bakteri nedeniyle de oluşabilir. Bu tip durumlarda limon içerdiği asitle öksürük ataklarını yatıştırır. Limon suyu tek başına kullanılmaz. 1 bardak sıcak su ya da 1 bardak çay içerisine eklenerek kullanılabilir. Ayrıca göğüs ve sinüsleri temizlemek için sıcak suya eklenerek buhar uygulaması da yapılabilir.

– Bal öksürüğü keser mi?

Hafif ağrı kesici özelliğiyle bal öksürüğü yatıştırmak için en sık kullanılan bitkisel yöntemlerdendir. Bal da topikal antibiyotik gibi davranır ve boğaz ağrısı, bronşit, öksürük ve balgam birikmesi gibi durumlarda kullanılır. Boğazda gelişen ve üreyen bakterilerin nötralize edilmesine yardımcı olur. Sıcak su ve limon ile birleştirildiğinde boğazda biriken mukusu temizler ve genellikle öksürük tarafından tahriş olan boğaz iç dokusunu yatıştırır. 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı bal eklenebilir. İçerisine bir parça limon iki bölünerek kabuklu bir şekilde eklenebilir.

– Zencefil öksürük için nasıl hazırlanır?

Zencefil kökü mide bulantısı için de kullanılır. Ayrıca içerisindeki bileşenler sayesinde boğaz ağrısı ve öksürük için bilinen en iyi bitkisel ilaçtır. Boğazda oluşan inflamasyonu azaltırken aynı zamanda bronşit gibi bazı solunum yolu hastalıklarının belirtilerini de azaltır. Zencefil aynı zamanda soğuk algınlığı ve gribin boğazda yarattığı tahrişi de yatıştırır. Nezle ve grip belirtileri başladıktan hemen sonra zencefil çayı içilebilir. Zencefil çayı için 1 su bardağı sıcak suya 2 gram rendelenmiş taze zencefil kökü eklenir. Demlendikten sonra ılık şekilde içilir. İstenirse zencefil çayına tat vermesi için 1 tatlı kaşığı bal ve 1 çay kaşığı limon suyu da eklenebilir. Limon ve bal zencefilin boğazda yatıştırıcı etkisini artırmaya yardımcı olacaktır.

Öksürük nasıl kesilir: Öksürüğe evde bitkisel çözüm

Zencefil bazı ilaçlar ile etkileşime giren fenoller içerir. Bu nedenle kullanılan ilaçlar varsa doktora sorulmadan zencefil kullanılmamalıdır. Ayrıca zencefil kan inceltici özelliğe sahiptir. Kan pıhtılaşmasını en aza indirir. Bu nedenle herhangi bir ameliyattan 2 hafta önceye kadar zencefil çayı içilmemesi gerekir. Çok fazla limon suyu ya da zencefil tüketmek gastrointestinal hastalıklara, mide ekşimesine, reflüye ya da ağız mukozasında tahrişe neden olabilir. Bal ya da zencefil 2 yaşın altındaki çocuklara verilmemelidir.

Öksürüğe iyi gelen bitki çayları da beslenme düzenine eklenebilir.

Öksürük tehlikeli midir?

Öksürük çok ciddi bir sağlık sorunu değildir. Genellikle soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda ya da alerjik reaksiyon sırasında ortaya çıkar. Balgamlı öksürükler virüs ve enfeksiyon işareti iken kuru öksürük boğaz tahrişi ya da bronşit gibi hastalıkların habercisi olabilir. Öksürük tek başına bir hastalık değildir. Genellikle başka bir hastalığın belirtisidir. Bu nedenle öksürük tedavisinde öncelikle öksürüğe neden olan etken tanımlanmalıdır. Tanının ardından öksürük nedenine bağlı olarak tedavi edilebilir. Çok hafif şiddetli ve kuru öksürüklerde ilaç tedavisinin yanı sıra doğal çözümler de uygulanabilir. Ancak doğal tedaviler için doktora danışılmasında fayda olacaktır. Ayrıca 2 haftadan fazla süren öksürüklerde ya da çok şiddetli öksürük ataklarında mutlaka bir doktora görünülmelidir. Özellikle öksürük sırasında ağızdan kan gelmesi ciddi bir hastalığın habercisi olabilir.

Yorum Yaz