Obeziteye Karşı Nasıl Önlem Alınır: Obezite İçin Bitkisel Çözümler

Bitkisel Zayıflama Yolları kategorisine 14 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 303 defa okundu

Obeziteye Karşı Nasıl Önlem Alınır: Obezite İçin Bitkisel Çözümler

obezite için öneriler

obezite için öneriler

Obezite nasıl oluşur?

Obezite, aşırı yağın vücutta birikmesi ile oluşur ve kişinin vücut kitle endeksi (BKİ) tarafından belirlenir. Genellikle, vücut kitle endeksi 18,5 ile 25 arasında ise normal kabul edilir. Ancak 30 veya daha fazla ise kişi obez olarak kabul edilir. Vücut kitle endeksini hesaplamak için şu formül kullanılır:
– Ağırlık = Vücut kitle endeksi x Uzunluğun karesi

Obezite nedenleri:

Obezitenin temel nedeni yaşam tarzı seçimleri, yeme alışkanlıkları, aşırı alkol, fiziksel aktivite eksikliği, uykusuzluk ve diğer benzer alışkanlıklardır. Genetik faktörler ve hormonal sorunlar da obezite riskinin artmasına neden olabilir. Tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, kalp hastalığı ve diğerleri gibi ciddi sağlık sorunları obezite olan kişilerde en sık rastlanan diğer hastalıklardandır. Obezite ile mücadele için bazı doğal ve bitkisel çözümler de uygulanabilir.

Obezite nasıl önlenir: Obeziteye bitkisel çözüm

1. Obezite için limon suyu

Limon suyu, obezite ile mücadele için en iyi ev ilaçlarından biridir. Sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olur ve detoksifikasyonu artırır. Vücut yağ yakımı için gerekli besinleri almaya yardımcı olur. Ayrıca metabolizmayı hızlandırır.
– Üç çay kaşığı limon suyu, bir çay kaşığı bal ve yarım çay kaşığı karabiber tozu ile bir bardak su içinde karıştırılır. (Taze çekilmiş karabiber kullanılıyorsa o zaman sadece çeyrek çay kaşığı eklenmelidir.)
– Sabah aç karına içilir.
– Günde 1 kere içilen karışıma 3 ay boyunca devam edilmelidir.
– Alternatif olarak, sadece bir bardak ılık suya bir çay kaşığı limon suyu karıştırılarak tüketilebilir.

2. Elma sirkesi ile obezite tedavisi

Ham, filtre uygulanmamış elma sirkesi, kilo kaybına yardımcı olmak için kullanılabilir. Vücutta yağ birikmesini engellerken var olan yağların da dağılmasını sağlar.
– Bir bardak su içine ham, filtre uygulanmamış 2 çay kaşığı elma sirkesi eklenir. Her gün sabah ve tercihen yemeklerden önce içilir.
– Ayrıca, karışık bir çay kaşığı ile ham, filtre uygulanmamış elma sirkesi ve limon suyu da karıştırılarak tüketilebilir.

3. Obezite için aloe vera

Aloe vera metabolizmayı uyarır, enerji tüketimini artırır ve kullanılmayan yağların vücutta glikozile edilmesini sağlayarak obezite tedavisinde oldukça yararlıdır. Vücuttaki proteinleri emmek için vücudu daha fazla çalıştırırken, doğal kolajen içerir. Ayrıca, sindirim sistemi ve kolonun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.
– İki adet taze aloe vera yaprağı alınır ve soyularak posası çıkarılır.
– Bir blender yardımı ile sıkılmış narenciye suyuna eklenir. Her gün 1 bardak olmak üzere 1 ay düzenli olarak tüketilir.

4. Obezite için yeşil çay

Yeşil çay kilo kaybını teşvik eder. İçerdiği epigallokateşin 3 gallat (EGCG) ile yağ emilimini sınırlandıran yeşil çay ve vücudun yağ kullanma yeteneğini artırmaya yardımcı olur. Ayrıca, yeşil çay C vitamini, karotenoidler, çinko, selenyum, krom ve diğer mineraller açısından da zengindir. Yeşil çay her gün obezite ile mücadele için 3 ya da 4 bardak kadar tüketilebilir. Ayrıca zencefil çayı veya kırmızıbiber ile birleştirilerek tüketilebilir.

5. Acı biber

Acı biber obezite tedavisine yardımcı olur ve kilo kaybı sağlar. Yağ yakarken enerji harcamalarını da artırır. Vücudu uyaran kapsaisin içerir. Ayrıca, sindirimi uyarır ve aşırı iştah bastırır.
– Acı biber sıcak suya eklenerek çay şeklinde demlenebilir. Acı biber çayının içerisine yarım limon suyu sıkılabilir. Bu çay düzenli olarak en az bir ay boyunca içilmelidir.
– İki çorba kaşığı limon suyu ve 5 bardak su, 3 yemek kaşığı akçaağaç şurubu ile karıştırılır. Bir tutam acı biber ilave edilir ve içilir.
– Kırmızıbiber ve zencefil, karabiber ve hardal tohumu gibi diğer baharatlar da yemeklerde kullanılabilir.

6. Köri yaprakları

– 10 adet taze köri her gün sabah yenebilir. Bu hem obezite için hem de şeker hastalığı için oldukça etkilidir. Bu tedaviye en az üç ya da dört ay boyunca düzenli olarak devam edilmelidir.
– Araştırmalar köri yapraklarının kilo almayı önleyen mahanimbine ve lipid düşürücü etkisi olduğunu göstermektedir. Ayrıca köri alkaloit içerir. Böylece, kilo kaybını teşvik eder ve toplam kolesterol ve trigliserid düzeylerini azaltır.

7. Domates

Domates her sabah aç karna tüketilebilir. Kabukları ve tohumları ile birlikte yemek beslenme düzeninde bol lif tüketilmesine de katkı sağlar. Ayrıca domates iştahı etkileyen hormon seviyelerini değiştirme eğilimi taşıyan bileşikleri içerir. Vitamin A, C ve K ve magnezyum, manganez, kolin, folat ve diğer besinler açısından zengin olan domates aynı zamanda kişiyi kansere karşı koruyan antioksidanlar da içerir.

8. Obezite için lahana

Çiğ ya da haşlanmış lahana kilo kaybı için en etkili yollardan biridir. Yağ, şeker ve diğer karbonhidratların yanı sıra tartarik asit içerir. Ayrıca, C vitamini açısından zengin ve düşük kaloridir. Ancak yüksek lif ve su içerir.
– Turpgillerden olan lahana sebze olarak tüketilebilir. Meme kanseri, yumurtalık kanseri ve diğer kanser türlerinden korurken, östrojen metabolizmasındaki dengesizlikleri düzene sokan fitokimyasallar içerir. Brokoli, karnabahar, brüksel lahanası ve pazı gibi diğer turpgiller de tüketilebilir.

9. Rezene obeziteye iyi gelir mi?

Rezene tohumu, idrar söktürücü özellikleri nedeniyle kilo kaybında yararlı olduğuna inanılmaktadır. Diüretikler, hızlı bir şekilde su tutmayı azaltırken aynı zamanda kilo vermeye yardımcı olur.
– Biraz rezene tohumu ezilerek elekten geçirilir. Sıcak su ile günde iki kez bu toz yarım çay kaşığı kadar alınır. Bu uygulama karında gaz, hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunların da rahatlamasına yardımcı olur.
– Ayrıca, yemeklerden 15 dakika önce rezene çayı içilebilir.

10. Obezite için bal ve tarçın karışımı

Bal ve tarçın çayı metabolizmayı hızlandırırken enerjiyi artırır ve vücudun yenilenmesine yardımcı olur. Tüm etkileri ile kilo kaybını destekler. Bal, yağ metabolizması ile mücadeleye yardımcı olur. Tarçın ise insülin direnci ile mücadele ederek kilo alınmasını önlemeye yardımcı olur. Aynı zamanda metabolik sendrom ile ilişkili oksidatif stresi azaltır.
– Bir fincan sıcak suya yarım çay kaşığı tarçın tozu eklenir. Yarım saat demlenmesi için beklenilir.
– Organik baldan karışım içerisine bir çay kaşığı kadar karıştırılır.
– Sabah kahvaltıdan önce yarısı kahvaltıdan sonra ise diğer yarısı içilir. Eğer karışım azla hazırlandıysa buzdolabından saklanabilir. Gece yatmadan önce de tüketilebilir.
– Bu ilaçlar ile birlikte sekiz bardak su içilmelidir. Bu toksinlerin vücuttan dışarı atılmasına yardımcı olacaktır.
Çalışmalar, bitkisel kökenli gıdaların obezite ile mücadeleye yardımcı olduğunu göstermektedir. Çünkü oksidatif stres, obezite sorununda ortaya çıkan yan bir sorundur. Ve önlemek için fitokimyasallar gerekir. Ayrıca bol bol üzüm, şeftali, incir, havuç ve yaban mersini de beslenme düzenine dahil edilmelidir. Obezite mutlaka müdahale edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Aksi takdirde kilo problemleri genel vücut sağlığını da olumsuz etkiler.

Yorum Yaz