Nikotin Sakızının Zararları ve Faydaları Nelerdir?

Madde Bağımlılığı Sorunları kategorisine 10 Eylül, 2013 tarihinde eklendi, 15.159 defa okundu

Nikotin Sakızının Zararları ve Faydaları Nelerdir?

nikotin sakızı nedir ne işe yarar

nikotin sakızı nedir ne işe yarar

Sigarayı bırakmak için etkili yöntemlerden bir tanesi de nikotin sakızı adı verilen ve ağızdan alınan sigarayı bıraktırma ürünüdür. Nikotin sakızları sigaranın ana bağımlılık yapıcı maddesi olan nikotinin sigara içimi haricinde vücuda alınmasına olanak sağlayan bir aparat olarak biliniyor. Eczanelerde nicorette ve nicotinell markaları adıyla satılan nikotin sakızlarının etken maddesi aslında normal sakızlardan tek farkı içerdiği nikotin maddesinden başka bir şey değil. Peki nikotin sakızının faydaları ve olası zararları yan etkileri nelerdir? Öncelikle nikotin sakızının faydalarından başlayalım.

Nikotin sakızının faydaları yararları nelerdir?

– Nikotin sakızları sigara içmeye olan bağımlılığı unutturuyor. Vücudun ihtiyacı olan nikotini ağız yoluyla temin ediyor. Bu nedenle sigarayı bırakmak istiyorum ve nasıl yapacağımı bilmiyorum diyenler için kesinlikle denenmesi gereken bir sigara bırakma yolu olarak dikkat çekiyor.

-Nikotin sakızının bir diğer faydası ise koku yapmamasıdır. Ağız kokusuna neden olan sigaranın aksine nikotin sakızı ağızda kötü bir koku bırakmaz.

– Nikotin sakızlarının bırakılması da sigaraya nazaran daha kolaydır. Bunu ilk aşamada aldığınız nikotin oranını aşamalı olarak azaltarak yapabilirsiniz. Bunun için nikotin sakızları genelde 3 türe ayrılır ve ilkinden başlanarak zamanla nikotin oranını azaltacak şekilde aşamalı olarak nikotin sakızlarını değiştirirsiniz.

– Ortalama olarak 0.5-2 mg arası bulunan nikotin sayesinde bir sakız çiğneyerek dahi gün boyunca tiryakilerin ihtiyaç duyduğu nikotini karşılayabilir. Sakız şeklinde olması nedeniyle otobüs veya uçak yolculukları gibi ortamlarda bile sigara yoksunluğu krizlerine girmenize engel olur.

Nikotin sakızının yan etkileri ve zararları varmı?

Nikotin sakızının tabi ki yan etkileri vardır. Öncelikle aşırı tüketimde damarları büzücü etkisi nedeniyle bazı kişilerde kalp hastalıklarını tetikleme riski bulunabilir. Bu nedenle doktor kontrolünde tüketilmesi gerekir.

Nikotin sakızları ayrıca bilinçsiz kullanıldıkları takdirde kanser riskini artırabilmektedir. Özellikle ağız ve gırtlak kanseri gibi kanser riskleri nikotin alımı nedeniyle ağızdaki genetik mutasyon riski ile artmaktadır.

Nikotin sakızları bazı kişilerde hıçkırığa neden olabilir.

Nikotin sakızları uzun süreli (yıllar boyu) kullanımda diş eti çekilmeleri ve diş çürümelerine de neden olabilmektedir.

Nikotin sakızları sigara alışkanlığından kurtulmak için kullanılabilecek en etkili yöntemlerden birisi olmasına rağmen bilinçsiz ve rastgele kullanımda bir takım yan etkileri veya zararları da açığa çıkarabilir.

Etiketler : , ,

Yorum Yaz

8 Yorum

 • ZaferCevapla

  Nicorette 2mg kullaniyorum hayatimda ilk kez 24 saatir sigara icmedim faydali sigaraya kole olmayacagim 20 senedir sigara iciyorum 37 yasindayim ve tahmini 140000 adet sigara ictim ve 7200 paket sigara yapar vucudun bu denli bir zulme dayanmasi zor dogru dusunursek birakmaliyiz ve terk ediyorum sigarayi icipte cekecegim aciyi icmeden cekerim daha iyi…..

  Tem 21, 2016 21:00
 • ZaferCevapla

  Evet yine ben bugun 10 uncu gunum ve sigarayi 10 gundur icmedim

  Tem 31, 2016 23:31
 • EsraCevapla

  Nikotin sakızı sayesinde hiç zorlanmadan uç gün sigara içmedim ağız tiryakiliği sona erdi burun alerjim sıfıra yakın hale geldi fakat burun ust mukozası sigaraya bağlı bir farklılık oldu yinede içince daha da çok çok kötü olduğum için icmiyorum uç gun sonunda ısrarlara dayanamayıp tek bir tane içtiğimde altust oldum yeniden sigara arayışı sakızı etkisinin azalması gibi sorunlar yaşadım azmettim birgün sonra bir tane daha ictimsede yine bıraktım bugün beşinci gün mücadeleye devam yıllarca ısrarla içtim şimdide ısrarla birakicam.kilo alımı olmadı fakat idrar ve sindirimde azalma hafif var tabiki zamanla geçiyor sabır iyiki varsın nikotin sakızı karşı olanlara cevabım eroin tedavisinde nasıl eroin azaltılarak kullanılıyorsa sigaradaki aşırı bağımlılıkta nikotin sakızı şart.cildim düzeliyor nefes almaya basladim.digerleride duzelicek .her ne kadar sindirim azalsada kilo alımiyorum ağrılarım azaldı dusunce gücüm arttı uyku kalitesi arttı yeniden rüya görmeye başladım umidimi kaybettiğim anda nikotin sakızı kurtarıcı oldu teşekkürler

  Ara 04, 2016 05:16
 • tufanCevapla

  selam un aleykum gençler bir şey sormak istiyorum mesela bu sakızın insan vücuduna sigara misalince bir etkisi veyahut ta zararı var mıdır misal bende 4 gündür içmiyorum bu gün krize girecektim artık ilk defa 1 sakız çiğnedim 5 dk. kadar….beynimdeki yoğunluk gitti şuan ama sigara içmiş gibi olmayız herhalde değil mi fiziksel olarak soruyorum sadece kriz adına rahatlatıyor değil mi

  Oca 20, 2017 11:39
 • bekirCevapla

  12. gün ve sigara isteğim yok 2 mg kullanıyorum günde 3-5 arası kriz tutunca çiğniyorum…
  ayrıca nikotin sakızı şöyle zararlı böyle zararlı gibi yazılara itibar dahi etmiyorum kullanıyorum ve devam edeceğim…

  -nikotin sakızında ne var ??? nikotin var ….
  -bunu neden kullanıyoruz ??? sigarayı bırakmak için…

  -peki sigarada ki zararlı maddeler ???

  -aseton (boya sökücü)
  -nikotin (böcek öldürücü)
  -metanol (roket yakıtı)
  -karbonmonoksit (otomobillerin egzozlarından çıkan zehirli gaz)
  -dibenzakridin (kanser yapıcı madde)
  -hidrojen siyanür (gaz odalarında insan öldürmek için kullanılır)
  -amonyak (temizlik maddesi)
  -toluidin (kanser yapıcı madde)
  -dretan (kanser yapıcı madde)
  -toluen (endüstri de çözücü olarak kullanılır.)
  -arsenik (fare zehiri)
  -bütan (çakmak gazi)
  -DDT (haşarat öldürücü)
  -kadmiyum (akü yapımında kullanılır)
  -polonyum-210 (kanser yapıcı madde)
  sigarada bunlardan başka daha 4000 kadar zehir vardır …

  KARAR SİZİN SİZ HANGİSİYLE ZEHİRLENMEK İSTERSENİZ DEVAM EDİN…

  Oca 25, 2017 18:40
 • EsmezCevapla

  Sakız çok iyi ağı tiryakiliği gidiyorsa burnun sigara dumanını araması diye bişey var sinir oluyorum stres olmasa oda asılır tabi onbeş gün sonra ısrarla burna duman arıyorsun içenin dumanından otlandiginda çözünmüş gibi oluyor ama bırakma işlemini balta liyor ve sigarayı aşırı derecede yoğunlaşmak istemeye başlıyorsun ne nalet ne illet kahretsin keşke gençken biraksaymisim azim yok istek yok yaşama sevinci yok sağlık yok

  Şub 06, 2017 16:25
 • sinanCevapla

  merhaba ben de nikotin sakızıyla 13 gündür sigara içmiyorum.arkadaşımın tavsiysiyle 4 mg la başladım,sakızın kalp krizini tetikleyebilecegini duymuştum ve açıkcası o korkuyla beraber sigara içmemeninde verdiği heyacan ve mutlulukla beraber 3.gün tamamen sakızı da bıraktım.şu an çok mutlu ve huzurluyum.

  Mar 24, 2017 09:59
 • SuleymanCevapla

  Iyi gunler ben kent slim 0.1mg nikotinli sigara dan kullaniyordum simdi onu birakmak icin 2mg nikotinli sakiz kullanmaya basladim sizce faydasini gorurmuyum

  Haz 07, 2017 21:59