Nikotin Bağımlılığı Nasıl Oluşur: Sigarayı Bırakmak İçin Öneriler

Bitkisel Çözümler kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 1.185 defa okundu

Nikotin Bağımlılığı Nasıl Oluşur: Sigarayı Bırakmak İçin Öneriler

sigarayı bırakmak için öneriler

sigarayı bırakmak için öneriler

Nikotin neden bağımlılık yapar?

Nikotin bağımlılığı, nikotin ve tütün ürünlerine karşı kontrol yetersizliğine neden olur. Sigara içmek tüm vücut sağlığını etkileyen bir durumdur. Sigara içenlerde kalp hastalığı, inme ve kanser riski daha yüksek oranlardadır. Nikotin alışkanlığı ve sigara hangi yaşta olunursa olunsun mutlaka bırakılması gereken kötü bir alışkanlıktır. Sigara bırakıldıktan sonra da nikotin bağımlılığı bir süre devam eder. Bu süreler içinde kişide sigara içme isteği en üst seviyeye çıkar. Ancak bu nikotin krizlerini önlemek mümkündür. Bazı doğal çözümler ile nikotin isteği en aza indirgenebilir.

Sigarayı bırakmak için yardımcı besinler:

– Portakal suyu

Sigarayı bırakmaya yardımcı meyveler arasında portakal en etkili meyvedir. Portakal suyu vücuttaki nikotini hızlı bir şekilde temizler. Meyve suyu içeriğindeki asitle idrara çıkmayı sıklaştırır ve nikotinin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ancak, kişi transdermal gibi nikotin replasman ilaçları alıyorsa portakal suyu içmekten kaçınmalıdır.

– Nikotin isteği nasıl giderilir?

Su da vücuttaki nikotin toksinlerini temizler. Nikotin isteğini azaltmak için bol miktarda su tüketilebilir. Yemek sırasında 1 bardak su içilebilir. Ayrıca 1 bardak suyun içerisine 2 çorba kaşığı kabartma tozu eklemek de nikotin isteğini kontrol etmede yardımcı olacaktır. Ancak kişide peptik ülser varsa su ve kabartma tozu içilmemelidir. İçilmesi ülseri ve ülsere bağlı mide ağrılarının artmasına neden olabilir.

– Sigarayı unutmak için yapılması gerekenler:

Nikotin atakları sigara bırakıldığında ilk başlarda ortalama 5 dakika sürer. Bu süre içerisinde tarçın, havuç dilimleri tüketilebilir. Sakız çiğnemek ya da yürüyüş yapmak nikotin krizini atlatmaya yardımcı olabilir. Zevk alınan hobiler yapılabilir. Zihni ve bedeni meşgul etmek çok önemlidir.

Nikotin isteğini artıran gıdalar nelerdir?

Bazı gıdalar nikotin isteğini artırabilir. Bu nedenle bu tür gıdaları tüketmekten kaçınılmalıdır:

– Tatlılar

Şeker ve nikotin arasında simbiyotik bir ilişki vardır. Şeker kan şekeri dengesini etkiler. Şeker alımı artığında kan şekeri yükselirken az tüketildiğinde kan şekeri düzeyi de düşer. Fazla şeker tüketimi nikotine olan ihtiyacı tetikleyebilir.

– Kırmızı et

Duke Üniversitesi araştırmalarına göre bazı gıdalar sigara isteğini artırmaktadır. Yapılan çalışmada deneklerin yüzde 11’ine et ürünleri verilmiştir. Et ürününü yiyen denekler tütün tadı aldıklarını söylemişlerdir.

– İçecekler

Genellikle kahve ve alkol ile tüketilen sigara; yine kahve ve alkol tüketilirken alışkanlık haline geldiği için içme isteği yaratabilir. Bu nedenle kafeinli içecekler yani çay, kahve ve kola gibi içecekler mümkün olduğunca az tüketilmeli ya da hiç tüketilmemelidir. Alkol alımına da bir sınır getirilmelidir. Eğer alkol ile birlikte oluşan sigara içme isteği çok yoğunsa bir süre alkol de alınmamalıdır. Sigarayı hatırlatan ve sigara içme isteği yaratan tüm içeceklerden uzak durulmalıdır. Çikolata da kafein olduğu için kaçınılması gereken besinler arasındadır.

Sigarayı bırakmanın yolları:

Sigarayı bırakma sürecinde zihinsel tetikleyiciler kadar fiziksel tetikleyiciler de önemlidir. Bu süreçte ve tetikleyiciler üzerinde kişinin alışkanlıkları oldukça önemlidir. Örneği hamburger yedikten sonra hemen sigara içen bir kişi her hamburger yediğinde sigara içmek isteyebilir. Bu nedenle bir süre hamburger yememesi tavsiye edilir. Ya da türk kahvesi ile birlikte sigara içmeyi alışkanlık haline getiren birinin bir süre türk kahvesi içmemesi gerekebilir. Bu motor davranışların ve alışkanlıkların bir süreliğine durdurulmasını sağlar. Ve sigaranın kişide yarattığı hissi ona unutturmaya yardımcı olur. Çevrede sigara içen birilerinin olmaması da önemli bir kuraldır. Çünkü sigarayı bırakmak isteyen kişiyi sigaranın dumanı bile etkileyebilir. Sigara dumanı bile kişide nikotin isteğini tetikleyebilir. Ayrıca nikotin isteğini azaltan yiyecekler ve nikotin isteğini azaltan bitkiler beslenme düzenine eklenebilir. Nikotin ve sigara bağımlıları eğer kendi kendilerine bu alışkanlıklarından kurutulamıyorlarsa; bir sağlık kuruluşundan yardım almaları gerekmektedir.

Nikotin isteği kaç günde geçer?

Nikotin isteğinin süresi tiryakilik düzeyine göre değişse de genelikle bu istek birkaç hafta içerisinde körelir. Ancak 1 ya da 2 ayda bir istek ortaya çıkabilir. Nikotin isteğinin tamamen geçmesi için 1 yıla yakın bir süreç gerekir.

Yorum Yaz