Nezle Ve Grip İçin Ne Yapmalı: Nezle Ve Gribe Bitkisel Çözümler

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 237 defa okundu

Nezle Ve Grip İçin Ne Yapmalı: Nezle Ve Gribe Bitkisel Çözümler

nezle ve gribe bitkisel çözümler

nezle ve gribe bitkisel çözümler

Nezle ve gribe ne iyi gelir?

Soğuk algınlığı ve grip üst solunum yollarını etkilerken göğüs tıkanıklığı, gözlerde sulanma, burun akıntısı ve öksürük gibi belirtilere neden olan viral bir hastalıktır. Grip ve nezlede daha çok ateş, mide bulantısı ve kusma da görülebilir. Bu hastalıklar için bazı tıbbi tedavilerin yanı sıra bitki çayları da kullanılmaktadır. Ancak belirtileri hafifletmeye yardımcı olan bitki çaylarını kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Gribe iyi gelen bitki çayları şunlardır:

Grip ve nezle için bitkisel çaylar:

– Zencefil çayı gribe iyi gelirmi: Zencefilli nezle çayı

Zencefil çayı, taze veya kurutulmuş zencefil kökünden yapılan baharatlı, aromatik bir çaydır. Zencefil; göğüs ve burun tıkanıklığı belirtileri yaşanan soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda belirtileri yatıştırır. Zencefil vücudun viral oluşumlarda hastalığın iyileşme süresini kısaltır. Soğuk algınlığı veya grip tedavisinde zencefil çayı kullanmadan önce doktora danışmak gerekir. Çok fazla zencefil çayı tüketilmesi mide ekşimesine neden olabilir.

– Okaliptüs çayı

Okaliptüs bitkisi de soğuk algınlığı ve grip belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Aborjin kabileleri okaliptüs yapraklarından yapılan çayı ateşi düşürmek için kullanmaktadır. Okaliptüs, göğüs tıkanıklığı gidermek ve balgam oluşumunu dağıtmaya yardımcı olur. Okaliptüsün içerisinde bulunan eucalyptol adlı bir kimyasal bileşik grip virüsünü yok etmede oldukça etkilidir. Okaliptüs çayını içmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Fazla tüketildiği takdirde deri döküntülerine neden olabilir.

– Nane limon nezleye iyi gelirmi?

Nane çayı öksürük ilaçları kadar etkilidir ve dekonjestanlar içerir. Bu bitki mentol olarak kullanıldığı gibi burun tıkanıklıklarında rahatlatma yaratır. Ayrıca öksürüğü kesmeye yardımcı olur. Nane yaprağı yağı antiviral faydaları ile soğuk algınlığı ve gribe neden virüslerin yayılmasını önler. Nane çayı soğuk algınlığı veya grip için kullanılacaksa öncelikle doktor onayı alınmalıdır. Nane çayı normal dozlarda güvenlidir, ancak yüksek miktara tüketilmesi mentol zehirlenmesine neden olabilir.

– Mate çayı

Mate çayı da grip tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca, bu bitki bir iştah kesici olarak da kilo vermek için kullanılmaktadır. Mate çayı bağışıklık sistemini geliştirirken vücudu kuvvetlendiren C vitamini içerir. Dinlendirici ve uyku getirici bir çay olmasına rağmen kafein içerir.

– Yeşil çay gribe iyi gelirmi?

Yeşil çay antioksidan etkiye sahiptir. Grip ve soğuk algınlığında bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Amino asit içeren yeşil çay soğuk algınlığına neden olan virüsler ile mücadeleye destek verir. 1 fincan yeşil çayda 25 miligram kafein bulunmaktadır. Günlük olarak önerilen kafein miktarı ise 200 ila 300 mg arasındadır. Çok fazla yeşil çay tüketilmesi mide bulantısı ve kusma, anksiyete, depresyon, huzursuzluk ve uyumakta zorluk çekmek gibi belirtilere neden olabilir. Yeşil çay bazı kişilerde alerjiye neden olabilir. Bu nedene-le kullanılmadan önce doktora danışılması gerekmektedir.

– Mürver çayı

Mürver, büyük çiçek olarak da bilinir, nezle gibi solunum yolu enfeksiyonları tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Mürver çayı burun tıkanıklığını hafifletmede etkilidir. Burun içinde biriken mukoza iltihabını azaltır. Mürver çayı aynı zamanda hastalığın yayılmasını engeller.

– Ekinezya çayı gribe iyi gelirmi?

Beyaz ekinezya viral enfeksiyonların şiddetini azaltmada ve hatta enfeksiyon süresini kısaltmada oldukça etkilidir. Ekinezya çayının genellikle hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak alerjik reaksiyon ile karşılaşmamak için bir doktora danışmakta fayda olacaktır.

– Meyan kökü çayı

Özellikle boğaz kaşıntısı ve boğaz ağrısı varsa bu durumu yatıştırmaya yardımcı olan meyan kökü çayı boğaz ağrısını da hafifletir. Boğazda şişmeyi indiren doğal bir anti-enflamatuardır. Meyan kökü solunum yolu üzerinden mukus birikimini dağıtır. Günde en fazla 6 bardak tüketilmelidir.1 aydan fazla tüketildiğinde vücudun su tutmasına ve potasyum eksikliğine neden olabilir.

Yorum Yaz