Multiple Skleroz Nasıl Anlaşılır: Multiple Sklerozun Belirtileri

Bağışıklık Sistemi Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 150 defa okundu

Multiple Skleroz Nasıl Anlaşılır: Multiple Sklerozun Belirtileri

multiple sklerozun belirtileri

multiple sklerozun belirtileri

Ms hastalığı nasıl ortaya çıkar?

MS hastalığının belirtilerinin doktor tarafından değerlendirmesi ve hastalığın ne kadar zaman içerisinde şiddetini artırdığını anlamak hastalığın tanısında çok önemlidir. MS olarak bilinen multipl skleroz hastalığı vücudun savunma sisteminin sinir hücrelerini çevreleyen miyelin kılıfını (yağlı bir maddedir) yabancı bir madde olarak görerek yok etmeye çalışması nedeniyle oluşur. Bu saldırı sonucunda halsizlik gibi belirtiler görülebilir. Vücudun miyelin ile mücadelesi ile oluşan iltihap bazen sinir sistemine zarar verir ve skar dokusunda kalıcı hasara neden olarak ve sakatlığa sebebiyet verebilir. MS hastalığının bazı belirtileri vardır. Bu belirtiler arasında bulanık görme, baş dönmesi, karıncalanma ve uyuşma, tüm vücutta veya kısmi felç, konuşma güçlükleri, işitme kaybı, körlük, yorgunluk, depresyon, eliminasyon sorunları veya bellek ve biliş zorlukları gibi belirtiler bulunmaktadır. MS hastalığı öngörülemez bir hastalıktır. Ms belirtileri kişiden kişiye göre değişebilir. Ayrıca, bazı durumlarda önemli belirtiler tamamen yok olabilir ve bir nüksetme esnasında ms hastalığı belirtileri tekrar ortaya çıkabilir.

Ms hastalığı nasıl başlar?

MS belirtilerini anlamak için ve diğer sinir sistemi bozuklukları ekarte etmek için doktorlar genellikle diğer nörolojik testleri de uygularlar. Bu testler refleksleri, duyumları, vücut hareketlerini, vizyon ve göz hareketlerini kontrol eder. MS tanısını koymadan önce doktorlar 5 tür test yaparlar. Bu testler şunlardır:

Nörolojik muayene: Doktor öncelikle hastanın tıbbi geçmişi konusunda bilgi ister. Ardından hastanın biliş, duygusal ipuçları, dil işlevi ve denge, koordinasyon, vizyon ve diğer duyuları gibi fiziksel yeteneklerini değerlendirmek için çeşitli testler yapar. Doktorlar çoğunlukla MS ile ilişkili fiziksel engeli ölçmek için EDSS kullanır. Bir dizi soru sorarak hastanın MS spektrumda tam olarak nerede olduğunu değerlendirilir.
Serebral sıvı analizi: Lomber ponksiyonda omurilik sıvısı, beyin-omurilik sıvısı (bos) örneği toplanarak bazı testlere tabi tutulur. Bu testler, multipl skleroz tanısını onaylamak ve MS’i, benzer hastalıklar içinde değerlendirmek üzere yapılır. Doktor bunun için oligokonal bantları isteyebilir. Oligokonal ile merkezi sinir sisteminde güçlü bir gösterge olan MS iltihabı aranır.
MRI tarama: Manyetik rezonans görüntüleme ile beyin lezyonları tespit edilir
Uyarılmış potansiyel (EP) testi: Bu test ile uyarılan sinir sisteminin verdiği elektriksel yanıtlar kaydedilir. MS saldırılarına karşı oluşan kalıcı hasarlar ve nörolojik tepki süreleri tespit edilebilir.
Kan testi: Her ne kadar kan testi ile MS tanısı yapılamasa da bu test kollajen vasküler hastalıklar, kalıtsal hastalıklar ve HIV gibi benzer hastalıkların teşhisinde kullanılabilir. Bu tip hastalıkların oluşumu ise MS hastalığını tetikler.

Ms hastalığı teşhisi nasıl konur?

MS hastalığı tanı koymak konusunda zorlayıcı bir hastalıktır. Doktor merkezi sinir sistemi, beyin, omurilik ve görme sinirleri de dahil olmak üzere tüm sinir sistemini analiz eder. MRI ve VEP gibi tanılama araçları kullanmak için belirli yönergeler vardır.

Ms hastalığının çeşitleri ve ilerleme

Ulusal Multiple Skleroz Derneği hastalığın dört ayrı türde gerçekleştiğini söylemektedir. MS hastalığında görülen hafif, orta ve şiddetli belirtilere sahip türler şunlardır:

– Relaps havaleleri MS (RRMS)
– Başlangıç Progresif MS (PPMS)
– Orta şiddetli Progresif MS (SPMS)
– MS (PRMS) Progressive Relaps

Ms hastalığı nasıl bir hastalıktır?

Bazı MS hastalarında da trombositopeni diye bilinen bir durum ortaya çıkabilir. İdiopatik trombositopenik purpura (ITP) sonuçları anormal derecede düşük seviyede olan trombositler ile otoimmün bir kanama bozukluğuna neden olabilir. Bu durum özel kan hücreleri eksikliğine neden olarak aşırı kanamaya neden olabilir.

Yorum Yaz