Ms Hastalığının Belirtileri: Ms Hastalığı Egzersizleri

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları kategorisine 27 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 373 defa okundu

Ms Hastalığının Belirtileri: Ms Hastalığı Egzersizleri

ms hastalığı egzersizleri

ms hastalığı egzersizleri

Ms neden olur?

Herkes mutlaka düzenli olarak egzersiz yapmalıdır. Egzersiz genel vücut sağlığı için gerekli fiziksel bir aktivitedir. Kilo kaybı sağlamak, vücut yapısını geliştirmek, kuvvetlenmek veya hastalığı önlemek için değişiklik gösteren egzersizler her yaşta yapılabilir. Egzersiz, sağlıklı bir yaşam sürdürmenin önemli bir parçası olarak da nitelendirilebilir. Aynı zamanda egzersiz, bazı hastalıkların iyileşmesi ya da bu hastalıkların ilerlemesinin önlenmesinde zorunlu olarak kullanılmaktadır. Bu hastalıkların en başında MS hastalığı gelmektedir. MS hastalığının isminin açılımı Multipl skleroz’dur (MS). MS belirtileri hayatı olumsuz yönde etkilediği için bu hastalıktan kurtulmanın çözümleri aranmış ve bu hastalığa özel egzersiz programları hazırlanmıştır. Bu yazımızda MS için hazırlanan özel egzersiz türlerinden bahsedeceğiz.

Ms hastalığı kimlerde olur?

Multipl skleroz, yani MS hastalığı en sık 20-40 yaş arasındaki genç erişkinlerde ortaya çıkıyor. Ancak bu hastalık çocuk yaştaki ve daha ileri yaştaki kişilerde de görülebilen bir merkezi sinir sistemi hastalığı olarak tanımlanabilir. Genç insanlarda, yaşanan büyük travmalardan sonra en sık görülen ikinci nörolojik rahatsızlıktır. MS genellikle tekrarlayan ataklarla başlar. Bu ataklar en az 24 saat sürer ve bu devamlılık genel olarak kısa molalar vererek birkaç hafta sürebilir. Sonrasında hasta kendiliğinden ya da ilaç tedavisi ile büyük oranda veya tamamen düzelir.

Ms atağı nasıl olur?

Ataklar sırasında sıklıkla görülen ms belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

– Gözde puslu görme
– Görme kaybı
– Çift görme
– Bacaklarda uyuşma ve güçsüzlük
– Denge bozukluğu

Ms hastalığı el uyuşması gibi belirtilere de neden olabilir.

Egzersiz programları doktora danışmadan kesinlikle uygulanmamalıdır. Özellikle doktor ve fizik tedavi uzmanı eşliğinde yapılması önerilir.
Okuyacaklarınız arasından herhangi bir egzersize veya fiziksel aktiviteye başlamadan önce doktorunuza mutlaka başvurun. Önlemli olan noktalardan biri ise doktorunuz belirli bir iyileşme düzeyine gelene kadar fizik tedavi uzmanınızla birlikte çalışmanızı isteyebilir. Lütfen doktorunuzun uygun gördüklerini uygulayın. Uygulanabilecek egzersiz türleri şu şekilde sıralanabilir:

Ms hastalığı egzersizleri:

– Ms hastalığı ve yoga

Oregon Sağlık ve Bilim Üniversitesi bir çalışmasında yoga uygulamasına katılan bayanlarda MS hastalığına yakalanma oranının çok daha düşük olduğunu gözlemlendi. Ayrıca, yoga sırasında uygulanan, karın nefes uyumu ile kişinin doğru nefes alması ve kondisyonunu arttırması sağlanabilir. Daha iyi nefes almak, daha kolay ve sağlıklı kan dolaşımı ve solunum yapılmasını sağlar. Bu yüzden daha iyi nefes almak dolaylı yoldan vücudunuzun kalp sağlığını da geliştirir.

– Su egzersizi:

Özellikle MS hastalarının egzersiz yaparken en çok yakındıkları ve korunmaları gereken sorun ısınma sorunudur. Isınma durumu hasta kişiler için olumsuz bir etkidir ve bu nedenle, kişiyi serin tutmaya yardımcı olacak bir havuzda egzersiz yapmak ideal olacaktır.
Aşırı ısınmayı engelleme konusunda su vücudunuzu destekler ve suyun doğal kaldırma kuvvetinin yardımı ile de hareket etmek daha da kolaylaşır. Kendinizi suyun içindeyken normalden daha esnek hissedersiniz. Havuzun içinde ağırlık kaldırımı ya ağır bir şeyin sürüklenmeye çalışılması da çok etkili bir kardiyo egzersizi sayılabilir. Nefesinizi düzenlemede ve bunun yanında sağlık kan dolaşımı ve kalp damarlarına sahip olmanızda size yardım edecek egzersiz türlerinden biri su egzersizleridir.

– Ağırlık kaldırma

Hastalık açısından bakıldığında ağırlık çalışmasının dıştan etkileri değil içten etkileri daha önemlidir. Bir kas hastalığı olan MS için, vücut geliştirme sadece vücudun güçlü olmasına değil ve aynı zamanda daha az yaralanma yaşanmasına yardımcı olur. Bu nedenle, MS grubu hastalarından bir ağırlık veya direnç eğitimi içeren fiziksel aktiviteler istenebilir. Yapılması gereken hareketler, egzersizler ve kullanılması gereken ağırlıklar mutlaka fizik tedavi uzmanıyla birlikte yapılmalıdır.

– Açma ve germe hareketleri

Açma ve germe hareketleri aynı yoga gibi kaslar dışında doğru nefes almaya da yardımcı olur. Germe hareketinin yapılma aralığı artırmak, kas gerginliği azaltır ve dolayısıyla kas dayanıklılığının artmasına yardımcı olabilir. MS hastalığı halk arasına “kas erimesi” olarak adlandırılır çünkü zamanla kaslar zayıflar ve bu kas zayıflaması iç organların kaslarına ulaşarak ölüme neden olabilir. Özellikle kalbe kadar ulaşan MS hastalığı büyük çoğunlukla hastanın ölümü ile sonuçlanır. Bu yüzden kas gelişiminin artması ve yanında bir de sağlıklı nefes alarak kalbi iyi çalıştırmak çok önemlidir.

– Denge topu

MS beyincik ve beyindeki denge ve koordinasyon için sorumlu beyin parçalarını da etkiler. Bu yüzden genellikle MS hastaları denge kurmakta sorun yaşar. Denge topu eğitimi, büyük kas gruplarının ve vücudunuzun diğer duyu organlarının denge ve koordinasyon eksikliklerini telafi etme konusunda yararlı olabilir. Denge ya da sağlık topları vücut geliştirmede de kullanılır. MS hastalarına günümüzde, yogadan sonra en çok önerilen egzersiz türü denge topu egzersizidir.

– Dövüş sanatları

Bazı diğer dövüş formlarının yanı sıra MS hastalarında en çok Tai chi tercih edilmektedir. Güç unsurundan çok çekirdek güç, esneklik ve denge unsurlarının ön planda olduğu Tai chi, günümüzün en popüler dövüş sanatlarından biridir. Esneklik ve kas gelişimini doğrudan etkileyen, esnekliğin yanı sıra denge sporu olarak bilinen Tai chi, odak unsurları nedeni ile MS hastası olan insanlar için en iyi egzersiz yöntemlerinden birisidir.

– Aerobik

Ilımlı egzersiz olarak da bilinen aerobik, nabzı yükseltir ve solunum hızı arttırır. Aerobik kas gelişimi esnekliği ve doğru nefes almanın yanı sıra birçok ruhsal ve fiziksel hastalığın da iyileşme sürecinde başvurulan bir yöntemdir. Aerobik kalp hastalıklarına, depresyon belirtilerine ve hatta mesane kontrol sorunlarına bile yardım edebilir. Aerobik, vücudunuzun doğal savunma sistemi, yani bağışık sisteminin savunma mekanizmasını güçlendirir. MS belirtileri hafifletmek ve MS hastası kişinin kaslarında dayanıklılık oluşturmak için harika bir egzersiz türüdür.

– Sabit bisiklet

Normal bisiklet MS olan bir kişi için çok fazla zorluk oluşturabilecek bir alettir. Ancak, sabit bisiklet, yani yaslanmış bisiklet kişiye MS hastalığının belirtilerinden kurtulmada çok yardım eder. Aklınızın normal bisiklete takılmasına gerek yok çünkü pedal çevirmeden direksiyona kadar çoğu işlevi aynı kalarak sabit bisiklete çevrilebilir. Bu bisikletin MS hastaları üzerinde çok olumlu etkiler yarattığı yapılan deneyler ve araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır.

– Spor

Spor aktiviteleri de doktor kontrolü ve izni ile MS hastalarına yardımcı olabilir. Kendini zorlamadığı takdirde MS hastaları eğer doktorları da izin vermişse basketbol, hentbol, golf ve tenis gibi bazı sporları yapabilmektedir. At biniciliği ile de denge ve koordinasyon eksikliklerinin giderilmesi teşvik edilmektedir. MS tanısı konulmadan önce fiziksel olarak çok aktif olan bir kişi, normalde yaptığı sporu eskisi kadar olmasa da ve eskisi kadar kendini yormadan da yapması gerekmektedir. Bu hem kas gelişimi için hem de ruhsal sağlığının korunması için gerekli bir durumdur.

Ms hastalığına ne iyi gelir?

Ms hastalığı mutlaka doktor tedavisi gerektirir. Ayrıca beslenme düzenine dikkat edilmeli ve doktorun önerdiği egzersizler yapılmalıdır. Ms hastalığı için egzersizler hastalığın belirtilerinde gerileme sağlamada son derece etkilidir.

Yorum Yaz