MS Hastalığına Neler İyi Gelir: MS Hastalığına Bitkisel Çözüm

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.352 defa okundu

MS Hastalığına Neler İyi Gelir: MS Hastalığına Bitkisel Çözüm

ms hastalığına bitkisel çözüm

ms hastalığına bitkisel çözüm

Ms hastalığı nedir neden olur?

Multiple skleroz, merkezi sinir sistemi ve beyinin diğer parçaları arasındaki işlevsel olmayan iletişim bozukluğudur. Öngörülemeyen bir sinir sistemi hastalığıdır. Multiple skleroz hastalığının tam bir tedavisi yoktur. Sadece hastalık yavaşlatılır ve belirtiler en aza indirgenmeye çalışılır. Bitkisel ilaçlar, multiple skleroz tedavisinde yardımcı olurken semptomların azalmasını sağlamaktadır. Ancak bitkisel tedavi yöntemleri uygulanmadan önce doktora başvurulmalıdır.

– Ms nasıl bir hastalık?

Multiple skleroz, beyin, omurilik ve görme sinirlerini etkileyen bir hastalıktır. Ulusal Multiple skleroz Derneğine göre bu bir otoimmün hastalıktır veya vücudun kendi içindeki dokulara bağışıklık sistemince saldırılması ile oluşur. Multiple skleroz varsa, sinir sistemi boyunca iletişim kesintiye uğrar ve sinir sisteminin düzgün çalışması engellenir.

Ms belirtileri nelerdir?

– Duyu değişiklikleri

Hastalık duyu sinirlerini etkiler ve zaman multiple skleroz hastalarında duyu belirtileri olabilir. Örneğin, multiple skleroz hastası uyuşma ve dokunma hissinde azalma yaşayabilir. Uyuşmaya karıncalanma, ağrı veya yanma da hissedilebilir. Bazı vakalarda kaşıntı da görülmüştür.

– Hareketi zorluklar

Multiple skleroz aşamalarında motor sinirler etkileniyorsa, hasta bir şeyleri taşımakta zorlanabilir. Örneğin, hastada bir veya iki bacakta birden güçsüzlük veya titreme olabilir. Kas güçsüzlüğü, yürüme ya da bacaklarda ve kollarda hareket sorunlarına neden olabilir. Hastalar kas spazmlarıyla da karşılaşabilir. Bu kas sorunları denge ve koordinasyon sorunlarına neden olur. Ms fizik tedavi hareketleri için doktora danışılmalıdır.

– Ms görme kaybı

MS hastalarında görme fonksiyonları da etkilenebilir. Hastalar görme yeteneklerinde azalma, koordinasyonsuzluk ve istemsiz göz hareketleri yaşayabilir. Multiple skleroz hastalarında çift görme ile bulanık görme gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda kısmi körlük ya da görüş alanında lekeler oluşabilir. Gözlerde acı hissi veya ağrı da oluşabilir.

– Ms mesane sorunları

Bazı multipl skleroz hastalarında mesane veya bağırsak sorunları oluşabilir. MS hastalığı bağırsak sorunlarına neden olurken dışkı ve idrar kaçağına neden olabilir. Bazı vakalarda kabızlık da oluşmaktadır.

– Ms hastalığı cinselliği etkiler mi?

Multipl skleroz cinsel performans sorunlarına neden olabilir. Erkek hastalarda iktidarsızlık ya da erektil disfonksiyon ve orgazma ulaşma sorunları görülebilir. Kadın hastalarda ise orgazma ulaşmada zorluk ve vajinal kuruluk görülebilir.

– Zihinsel fonksiyon değişiklikleri

Zihinsel fonksiyonlar da hastalıktan etkilenebilir. Örneğin, hastalarda hafıza kaybı, dikkatsizlik ve kötü kararların verilmesi gibi durumlar görülebilir. Ayrıca depresyon da oluşabilir.

– Ms hastalığına bitkisel tedavi

Multipl skleroz için bilinen bir tedavi seçeneği yoktur ancak bazı bitkisel ilaçlar özellikle genç bireyler arasında bu hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için yardımcı olabilir. Sertifikalı beslenme danışmanı ve yazar A. Balch’e göre multipl skleroz tedavisine yardımcı olmak için en yaygın olarak kullanılan otlar yonca, dulavratotu, karahindiba, ekinezya, altın mühür, kırmızı yonca, saparna, ginkgo, civanperçemi, kordiseps mantarı, kardinal çiçeği ve kediotu köküdür. Bu otlar sinir sisteminin rahatlamasını sağlarken işlevselliğini korumaya yardımcı olur. Ginkgo ağacının yaprakları genellikle bitkisel preparatlar içerdiği için multipl skleroz tedavisine yardımcı olabilir. Ayrıca ginkgo bir antioksidan işlevi görür ve merkezi sinir sisteminde oluşan zararı azaltır. Ginkgo bitkisi trombosit fonksiyonunu iyileştirir ve sinir hücresinin işlevini artırır. Bitkisel çözüm birkaç hafta uygulanabilir.

– Ms nasıl tedavi edilir?

Bitkisel ilaçları almadan önce tüm olası riskler ve yan etkiler gözden geçirilmelidir. Doktora danışarak tedavi sürecine bitkisel tedaviler de eklenebilir. Multiple skleroz belirtileri arasında acı varsa tedavi için çok yönlü bir yaklaşım gerekebilir. Multiple skleroz yani MS hastalığından kaçınmanın tek yolu bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesidir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için de ekstra vitamin ve bitki takviyeleri kullanılabilir.

Yorum Yaz