Migren Nasıl Anlaşılır: Migrenin Belirtileri

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 1.077 defa okundu

Migren Nasıl Anlaşılır: Migrenin Belirtileri

migren ağrısı belirtileri

migrenin belirtileri

Migren nasıl olur?

Baş ağrısı genelde hemen hemen herkeste görülen normal bir durumdur. Ağrı başın herhangi bir bölümünde olabilir ve baş ağrısının bazı türleri vardır. Bu türlerden biri de migren türü baş ağrısıdır. Peki baş ağrısı ve migren ağrılarını nasıl ayırt edebiliriz? Baş ağrısı genellikle iki ana tipte sınıflandırılır: birincil baş ağrısı ve ikincil baş ağrısı. Migren, yinelenen bir baş ağrısı olan birincil baş ağrısı türüdür. Birincil diğer baş ağrıları arasında gerilim ve küme tipi baş ağrısı çeşitleri vardır. Bunların içerisinde gerilim tipi baş ağrısı en sık görülen baş ağrısı türüdür. Küme baş ağrısı, migren ya da gerilim baş ağrısından daha seyrek görülür ve genellikle şiddetli ağrı (bazen “bıçak gibi” ağrılar olarak açıklanır.) göz e vuran ağrı, kızarıklık ve burun tıkanıklığı gibi belirtiler ile birlikte görülür. İkincil baş ağrısında nispeten birincil baş ağrısına göre daha fazla ciddidir. Genellikle altta yatan ciddi sağlık sorunlarına işaret eder. Beyin anevrizması ya da tümörler, işlev bozuklukları omurilik sıvısı ya da inflamatuar hastalıklar gibi ciddi hastalıklar söz konusu olabilir.

Migren nasıl belli olur?

Baş ağrısının ne tür bir baş ağrısı olduğunu öğrenerek daha sağlıklı bir tedavi sürdürebilirsiniz. Bunun için öncelikle doktora başvurmalısınız. Doktor ağrıyı tanılamanıza yardımcı olurken, muhtemel belirtileri de öğrenerek geçerli tanıyı koyacaktır. Migren baş ağrısı şiddetli darbe ya da kafanın belirli bölümlerinde zonklamalara neden olur. Ayrıca mide bulantısı, kusma ve ışık ya da sese karşı hassasiyet gibi belirtiler göstermektedir. İkincil baş ağrısı ise genellikle çok şiddetli bir baş ağrısı olarak gelişirken bu ağrıya nörolojik belirtiler eşlik eder.

Migren belirtileri:

Baş ağrısının migren ya da başka tür bir birincil ya da ikincil baş ağrısı olup olmadığından emin değilseniz, semptomlarını dikkatle inceleyin. Birincil baş ağrısı için yani genel gerilim baş ağrısı ve migren daha hafif belirtiler gösterir. İkincil baş ağrısı ise migrenden çok daha ani ve çok daha şiddetli ağrılara neden olabilir. Baş ağrısının ne tür bir baş ağrısı olduğundan emin değilseniz acil olarak bir doktora gözükmelisiniz. İstikrarlı bir gerilim tipi baş ağrısı ya da migren yoğun zonklama ve belirli bölgede yoğunlaşan ağrı ile başlar. Ayrıca genel gerilim baş ağrısı ve migren başının her iki tarafında da hissedilen ağrılara neden olabilir. Küme baş ağrısı ise genellikle tek taraflıdır ya da gözün arka tarafında olmaktadır. Ancak migren, her yere yayılan; göz ve kulak başın arka tarafında da görülebilen bir ağrıdır. Baş ağrısı ile birlikte mide bulantısı, kusma eğilimi yaşıyorsanız migrenden söz edilebilir. Ayrıca sese ve ışığa karşı duyarlılık varsa; mesela karanlık ve sessiz bir odada uyuduğunuzda baş ağrısı hafifliyorsa yine migren tipi baş ağrısından söz edebiliriz.

Migren nasıl geçer?

Baş ağrısı türüne bağlı olarak, farklı ilaçlarla tedavi edilir. Örneğin, genel olarak migren tedavisi için kullanılan ilaçlar gerilim baş ağrısı için yardımcı olmaz. Ancak, gerilim tipi baş ağrısını yatıştırmaya yardımcı bazı over-the-counter ilaçlar migren tedavisi için de etkili olabilir. Eğer baş ağrısı tedaviye yanıt vermiyor ve giderek daha da kötüye gidiyorsa ikincil tür baş ağrısından söz edilebilir.
Genel gerilim baş ağrısı ve migren baş ağrısı genellikle nükseden ağrılardır. Başlar ve bir süre sonra biter. İkincil tip baş ağrıları ise devam eden ve şiddetini artıran ağrılardır. Eğer baş ağrısı geçmiyorsa ve şiddetleniyorsa hemen doktora giderek muayene olmak gerekir.

Migrene ne iyi gelir: Migren için doğal çözümler

Migren ağrısı oldukça şiddetlidir. Ağrıların azalması için yatıştırıcı özelliği olan bitki çayları tüketilebilir. Ayrıca ağrının hafiflemesi için karanlık ve sessiz bir yerde uyunabilir ya da dinlenilebilir. Buhar uygulaması yapılabilir. Migreni tetikleyen yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir.

Yorum Yaz