Mide Kanseri Neden Olur: Mide Kanserinin Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 20 Ocak, 2017 tarihinde eklendi, 409 defa okundu

Mide Kanseri Neden Olur: Mide Kanserinin Belirtileri

mide kanseri türleri

mide kanserinin belirtileri

Ulusal Kanser Enstitüsü, sindirim sisteminin bir elemanı olan mideyi, üst karında J şeklinde bir organ olarak açıklar. Midede gelişen hücre anomalilerine mide kanseri denir. Mide kanseri farklı doku tabakasında kanserli hücre bulundurması durumuna bağlı olarak bağlı olarak farklı tür mide kanserleri olarak adlandırılır. Bu türlere göre doktorlar farklı tedavi yöntemleri belirlemektedir.

Mide kanseri teşhisi nasıl konur?

İnsidans ve demografi

Mide kanserine sahip insanların üçte ikisine yakını 65 yaşından büyüktür. Amerikan Kanser Derneğinin araştırmalarına göre ömür boyu hastalığı gelişme riski vardır ve her zaman bu risk artar.

Gastrointestinal Stromal tümörler

Tümör her ne kadar diğer gastrointestinal sistem alanlarında büyüyebilse de gastrointestinal stromal tümörler genellikle GISTs olarak da bilinen mide ve destekleyici bağ dokunun kesişim yerinde oluşur ve büyür. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre bu tür bir mide kanseri yumuşak doku sarkomu ile sınıflandırılır. GISTs gastrointestinal sistem Cajal interstisyel hücreleri denilen çeper hücrelerini üretim geliştirmeden sorumlu olan sistemin adıdır. Bu hücrelerin zarar görmesi durumunda kasılmalar meydana gelir. Ancak hasar gören hücreler evrim geçirerek değişkenlik gösterebilir. Bu değişen hücreler kanser hücreleri olarak adlandırılırlar.

Mide kanserinin oluşum yerlerinin ve etkenlerinin farklı olması ile farklı türleri oluşur. Bu farklı türlerin görülme sıklığı ve oluşum faktörleri de farklıdır.

Mide kanserleri türleri şu şekilde sıralanabilir:

– Adenokarsinom

Adenokanserine mide kanseri türleri arasında neredeyse % 95 oranında rastlanılan, mide kanseri türleri arasında açık ara farkla en yaygın görülen türdür. Mide kanserinin bu türü, midenin iç astarındaki mukoza hücrelerinden dolayı oluşur.

– Lenfoma mide kanseri

Mide kanserinin bu türü de mukozayla ilgilidir ancak bu sefer kanser lenf düğümleri ve lenf bezleri üzerinde oluşarak o bölgede yayılmaya devam eder. Yavaş büyüyen ancak tedavisi kolay olmayan bu türün yayılma ihtimali de bir hayli yüksektir. Öncesinde mukozadaki bağışıklığı yok eden kanser sonrasında mide lenflerine yayılarak işlevselliğini yitirmesine neden olabilir. Bu mide kanseri türü çok nadir görülür. Görülme oranı yaklaşık olarak %4’lerdedir.

– Karsinoid tümörler

Gastrointestinal karsinoid tümörler gastrointestinal sistemin nöroendokrin hücrelerinde formu değişmesi yoluyla meydana gelir. Bu hücreler midede enzimler, sindirim salgıları ve hormonların üretiminden sorumludur. Bu yüzden bu mide kanseri türü ölümcül nitelik taşımaktadır. Çünkü bu türde hücrelerin etkilenmesi ile hem kişi sindirimin ilk adımını gerçekleştiremez hem de midenin fiziksel ve kimyasal olarak çalışma planı bozulur. Bu tür bir mide kanseri yaklaşık olarak %3 oranda görülür. Bu yüzden çok nadir görülen bir türdür. Mide kanseri, mide astarında ve mide dokularında gelişir.

Mide kanserinşn gelişme riskini arttıran etkenler de vardır. Mide kanserinin nedenleri arasında bulunan faktörler şunlardır:

– Peptik ülser
– H. pylori bakterleri
– Sigara içmek
– Ailedeki genetik mide kanseri
– Kötü beslenme
– Obezite
– Mide iltihabı

Erken mide kanserinin çok sık belirtileri olmaz, ancak kanser büyür ve sonrasında aniden belirtiler başlar. Ancak bu ağrı, sancı ve sürekli bulantı gibi belirtiler de mutlaka mide kanseri olduğu anlamına gelmez.

Mide kanseri nasıl olur: Mide kanseri belirtileri

– Mide kanseri ağrı yaparmı?

Sürekli doygunluk veya karında gerginlik hissi mide kanseri ilk belirtisi olabilir. Midede basınç ya da ara sıra oluşan keskin ağrılar, çok sık geğirme veya genel rahatsızlık hissi oluşabilir. Mide ekşimesi ve hazımsızlık da bu belirtilere eşlik edebilir. Yemek yedikten sonra ağrı ve hazımsızlık yaşanabilir. Bu belirtilerin sürekli var olması hem kişinin yaşam kalitesini düşürür hem de kanserin belirtileri olabilir. Bu tip durumlarda hemen doktoruna başvurmalısınız.

– Mide kanserinde yutkunma zorluğu

Mide kanseri olan hastalarda yutma sorunu gözlemlenebilir. Hastalık ilerledikçe ve kanserli kitle büyüdükçe yutma işlemi çok daha da zor bir hal alır. Kişinin midesi daha yüksekse kanser belirtileri daha erken yaşanır ve bu da tedavinin vücut tarafından olumlu karşılanması için bir şanstır. Herhangi bir kanser ne kadar erken teşhis edilirse tedaviye olumlu sonuç verme ihtimali o kadar yüksektir.

– Bulantı ve kusma

Bulantı ve kusma pek çok farklı sorunun habercisi olabilir. Bir virüsün, gıda zehirlenmesinin veya ülserin belirtisi olabileceği gibi aynı zamanda mide kanseri gibi daha ciddi hastalıkların belirtisi de olabilir. Bulantı ve kusma azalmak yerine gittikçe artıyor ve kusma sırasında kan geldiği gözlemleniyor ise çok acil bir şekilde doktora başvurmanız gerekmektedir.

– Kilo kaybı

Mide kanserinin ilk belirtilerinden biri açıklanamayan kilo kayıplarının gözlemlenmesidir. Durup dururken kilo kaybetmeye başladıysanız ve bu kilo kaybının önüne geçemiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmanızda fayda vardır. Çünkü hiçbir şey değişmemişken ani kilo kayıplarının olması birçok hastalığın habercisi olabilir. Mide kanserine yakalanan kişi genellikle açlık hissetmeyebilir. Açlık hissetmez ve yemeyerek kilo vermeye başlar. Kanserin etkilediği mukoza hücreleri görevini yerine getiremediği için vücut açlık hissi hissedemez. Bu yüzden ani kilo kayıpları yaşayan kişilerin gecikmeden doktora gitmesinde fayda vardır.

– Şişkinlik hissi

Kanser ilerledikçe, midede ve karında şişkinlik hissi duyulur. Karın şişmesi, Amerikan Kanser Derneği göre sıvı birikimi ve tümörün büyümesi nedeni ile oluşur. Karın daha büyük görünebilir ve genelde size çok kilo aldığınız söylenebilir. Ancak bu gibi durumlarda mutlaka acil bir şekilde doktorunuza başvurmalısınız.

– Mide kanserinde kan kusmak ve kanlı bağırsak hareketleri

Kanlı kusma veya bağırsak hareketleri mide kanseri veya diğer ciddi hastalıkların belirtisidir. Kusma sırasında kahve telvesi gibi çıkan kan topakları midede ciddi bir durum olduğunun göstergesidir. Bu durum es geçilmemeli ve nedeninin anlaşılması için hemen doktora başvurulmalıdır. Çünkü kan gelmesi demek midede açık bir yara veya kanser olduğu anlamına gelmektedir. Kanserse de kan geldiğine göre baya ilerlemiş bir kanserli kitle olduğu söylenebilir. Bunun yanı sıra bir de kanlı bağırsak hareketleri vardır. Dışkılama sırasında dışkıda görülen kan parçaları çok ciddi hastalıkların habercisidir. Ancak bu kan parçasının nereden gediğine dikkat edilmelidir. Kabızlık veya yoğun dışkılama sırasında makat kuruysa, dışkı çıkabilmesi için genişlerken çatlayabilir. Bu çatlaklar yüzünden gelen kan da dışkı üzerinde görülebilir. Bunu ayırt etmenin birkaç yolu vardır. En kesin yolu şudur, bir peçete yardımı ile makat nazikçe silindiğinde makatta acıma, yanma hissediliyorsa ve peçeteye bolca kan bulaşmış ise bu büyük ihtimalle çatlak veya basur oluşumunun habercisidir. İkinci bir yol ise şudur ki; makat çatlaması taze kanın akması anlamına gelir, kanser ve diğer hastalıklar nedeni ile bağırsaktan gelen kan ise eski kandır. Bu yüzden renkleri arasında fark olur. Eğer kanın rengi koyuysa makattan geldiği, açıksa bağırsaktan geldiği söylenebilir. Yine de sağlığımız önemli olduğundan dolayı bu teşhisi bir doktorun yapması çok daha güvenilir olacaktır. Bu gibi durumlarda mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

Mide kanseri evreleri hızla ilerleyebilir. Bu nedenle herhangi bir belirti görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora gidilmesi önerilir.

Yorum Yaz