Mide Gribinde Ne Yemeli: Mide Gribine Bitkisel Tedavi

Bitkisel Çözümler kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 4.435 defa okundu

Mide Gribinde Ne Yemeli: Mide Gribine Bitkisel Tedavi

mide gribine bitkisel tedavi

mide gribine bitkisel tedavi

Mide gribi nasıl olur?

Mide gribi özellikle ateş, bulantı, titreme, ishal ve ağrı gibi belirtilerle birlikte ortaya çıkan bir hastalıktır. Korkunç sancılara neden olabilir. Midenin üşütülmesine bağlı olarak ortaya çıkan bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Fakat rahatsız edici belirtilerini ortadan kaldırarak hastalık sürecini daha rahat geçirebilirsiniz.

Mide gribi nedir?

Mide gribi ya da gastroenterit, gastrointestinal sisteme saldıran farklı virüsler sonucunda oluşabilir. Bu virüsler daha çok yeterli hijyen gösterilmemiş yemeklerden ve el yıkamama gibi alışkanlıklar nedeniyle bulaşır. Mide gribinin en yaygın belirtileri arasında ishal, mide bulantısı ve kusma, ateş, baş ağrısı ve boğaz ağrısı gibi belirtiler vardır. Mide gribi bulaşan virüsün tipine bağlı olarak 1 ila 10 gün sürebilir.

Mide gribi belirtileri:

– Oldukça sulu ve kansız ishal (Kanlı ishal durumları daha başka ve ciddi hastalıkların varlığı anlamına gelebilir.)

– Karna giren şiddetli kramplar
– Kusma ve mide bulantısı
– Nadiren baş ağrısı
– Nadiren kas ağrıları
– Orta dereceli ateş

Mide gribi soğuk algınlığı ya da nezle gibi değildir. Grip solunum sistemine saldıran virüsler nedeni ile oluşurken mide gribinde virüsler mideye saldırır. Mide gribine yakalanan kişilerin ilk yapmaları gereken şey dinlenmektir. Bu vücudun virüsle savaşına yardımcı olacaktır. Bol bol uyuyarak ve gün içinde fazla yorulmadan kanepede ya da yatakta uzanarak dinlenmek gerekir. Kişi dinlenirken vücut virüslere karşı mücadele etmektedir.

Mide gribine ne iyi gelir?

– Bol sıvı alın.

Sıvı alımı mide gribi ile mücadelede oldukça önemlidir. Özellikle eğer ateş ya da kusma vara bol sıvı tüketilmelidir. Mide gribinde vücut genellikle susuz kalır. Bunun nedeni kusma, ishal ve ateş belirtileridir. Vücudun ihtiyacı olan sıvıyı geri kazanması için hafif çorbalar, tavuk suyu kullanılan hafif yemekler, spor içecekleri ve tabiî ki su tüketilebilir. Özellikle su günde en az 8 ya da 9 bardak kadar içilmelidir. Sıvı içmede zorlanıyorsanız düzenli aralıklarla küçük yudumlar almayı deneyin. Ya da zencefil çayını deneyebilirsiniz. Mide bulantınız varsa soda mide bulantısını gidermek için içilebilir. Bazı içecekler mide gribinin ya da mide bulantısının daha kötüye gitmesine neden olabilir. Bu içecekler potansiyel olarak mideyi rahatsız edebilen içeceklerdir. Kahve, alkol, çay ve gazlı içecekler gibi kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.

– Yediklerinize dikkat edin.

Mide bulantısını bastırmak için yediklerinize dikkat etmelisiniz. Kraker, mısır gevreği, kızarmış ekmek, pirinç ve patates gibi mideyi rahatlatan besinleri tüketebilirsiniz. Az miktarda taze elma, muz ve yoğurt da ishale yardımcı olur. Özellikle kızartma, bol yağlı yemekler ve baharatlardan kaçınılmalıdır. Bu tür besinlerin midenin daha da hassaslaşmasına neden olacaktır. Ayrıca kafein ve süt ürünleri de tüketilmemelidir. Bu gıdalar midenin durumunu ağırlaştırarak mide bulantısı ve ishale neden olabilir.

– İlaç içmeyi deneyin.

Mide gribi ile birlikte gelişen ateş, baş ağrısı ya da kas ağrısı varsa ağrı kesici ilaçlar yardımcı olabilir. Karaciğer hastalığı yoksa asetaminofen içeren ilaçlar almak genellikle mide gribi için tavsiye edilir. Mide gribinde aspirin önerilen bir ilaç değildir. Ayrıca antibiyotik de önerilmez çünkü antibiyotik mide gribine yardımcı olmayacaktır. Mide gribi için ilaç almayı düşünüyorsanız; ilacı kullanmadan önce mutlaka bir doktora ya da eczacıya danışmalısınız. İlacın yan etkileri olabilir ya da sizin için uygun olmayabilir.

– Mide bulantısı ve ishal için ilaç alın.

Şiddetli mide bulantısı ya da ishalden şikayetçiyseniz doktorunuz semptomları hafifletmek için bazı reçeteli ilaçlar verebilir. Doktorunuz prometazin, prochlorperazine veya metoklopramid gibi anti-kusturucu ve mide bulantısını geçiren ilaçlar kullanmanızı tavsiye edebilir. İshal belirtileri hafifletmek için bizmut subsalicylate (Pepto-Bismol) gibi bir over-the-counter ishal ilacı kullanabilirsiniz. Bunun gibi reçetesiz ilaçları denemeden önce mutlaka doktorunuza danışın.

Mide gribi nasıl bulaşır?

Mide gribi virüsü midede iltihaba neden olur. Rotavirüs ve norovirus en yaygın mide gribi virüslerindendir. Mide gribinde belirtiler virüse maruz kaldıktan sonra 1 ya da 3 gün içerisinde görülür. Belirtiler ortaya çıkmadan önce de bulaşıcı olan mide gribi, belirtiler ortaya çıktıktan sonra 2 hafta süreyle bulaşıcı yapısını korur. Mide gribine yakalanmış kişiler ile yakın temastan olabildiğince kaçınmak gerekir. Temas edildiğinde sık sık ellerin yıkanması gerekir.

Mide gribinde ne zaman doktora gidilmelidir?

Mide gribi hafif bir hastalık gibi gözükse de bazen şiddetli belirtiler gösterebilir. Şu gibi durumlarda kesinlikle acilen doktora gidilmesi gerekmektedir:

– 2 günden fazla süren mide bulantısı ve kusma durumları,
– Kusulduğunda kan gelmesi,
– Aşırı susamak ve ağız kuruluğu hissi ile birlikte çok koyu idrar rengi,
– Çok seyrek idrara çıkmak,
– Şiddetli halsizlik,
– Ateşin 40 derecenin üzerine çıkması.

Mide gribi kaç gün sürer?

Mide giribi 2 ya da 3 gün sürer. Daha uzun süreden beri belirtiler devam ediyorsa mutlaka en kısa zamanda bir doktora danışılmalıdır.

Bebeklerde mide gribi:

Mide gribi bebeklerde de görülebilir. Fakat bebekler için daha ciddi bir hastalıktır. Eğer bebeğinizde aşağıdaki belirtiler varsa hiç vakit kaybetmeden doktora götürmeniz gerekmektedir:

– Kusmanın birkaç saatten fazla sürmesi haline,
– 6 saat süresince tuvaletini yapmazsa,
– Aşırı sulu ishal durumunda,
– Dışkısında kan olması durumunda,
– Eğer bebek ağlarken göz yaşı akmıyorsa,
– Bebeğin ağzında kuruluk oluşmuşsa,
– Bebek alışılmışın dışında fazla uykulu, fazla öfkeliyse ya da nedensiz ağlıyorsa.

Mide gribi olanlar ne yemeli?

Mide gribi halsizliğe neden olan bir hastalıktır. Bu vücudun sıvı kaybetmesinden ve virüsle mücadelenin sürmesinden kaynaklanmaktadır. Eğer mide gribine yakalandıysanız midenizi rahatlatmak için ilaç alırken aynı zamanda bol sıvı tüketmeye de özen göstermelisiniz. Mide gribi dinlenme gerektiren bir hastalık olduğu için mümkün olduğunca evde yatarak ve istirahat ederek zamanınızı geçirmelisiniz. Ayrıca beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Mide gribinde hangi besinler tüketilmeli?
– Öncelikle midenizi dinlendirin. Kusma ve mide bulantısı gibi belirtilerden sonra birkaç saatliğine yemek yemeyin.
– Minik parça buzları emebilir ve az miktarlarda su içebilirsiniz. Bu midenizi rahatlatmaya yardımcı olacaktır. Kafeinli içeceklerden kaçınarak mide rahatlatıcı bitki çaylarını deneyebilirsiniz.
– Beslenme düzeninize aniden geri dönmeyin. Normal beslenmeye yavaş yavaş başlayın. Öncelikle kraker, tost ve muz gibi sindirimi kolay besinleri tüketin. Mide gribi belirtileri tekrar başlarsa yemeyi birkaç saatliğine tekrar kesin.
– Kesinlikle yağlı yemekler ve kızartmalar tüketmeyin.

Mide gribi virüsle bulaşan bir hastalık olduğu için temas halinde kolayca bir insandan diğerine geçebilir. Bu nedenle eğer mide gribinden korunmak istiyorsanız hijyene oldukça dikkat etmelisiniz. Ellerinizi sık sık yıkamalı, yediğiniz yemeklerin sağlıklı ortamlarda piştiğine emin olmalı ve mide gribine yakalanmış kişilerden uzak durmalısınız. Ancak bu konulara dikkat ederek mide gribine karşı önlem almış olursunuz.

Yorum Yaz