Mide Gribi Nasıl Geçer: Mide Gribine Bitkisel Tedavi

Sindirim Sistemi Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 7.126 defa okundu

Mide Gribi Nasıl Geçer: Mide Gribine Bitkisel Tedavi

mide gribine bitkisel tedavi

mide gribine bitkisel tedavi

Mide gribi nasıl olur?

Mide gribi veya gastroenterit, genellikle viral bir enfeksiyon sonucu oluşan iltihaplı bir durumdur. Mide gribine neden olan 4 virüs vardır; adenovirus, astrovirus, caliciviruses ve rotavirüs. Mide gribi son derece bulaşıcı iken yetişkin ve çocuklar arasında yaygındır.

Mide gribi bulaşıcı mıdır: Mide gribi kaç gün sürer?

Virüs temas yoluyla yayılır. Belirtiler genellikle 48 saat sonra ortaya çıkar ve 10 gün sürer. En şiddetli belirtileri ikinci ve beşinci gün arasında yaşanır.

Mide gribi belirtileri:

Mide gribinde ortak belirtiler; mide ağrısı, ishal, mide bulantısı, baş ağrısı, vücut ağrıları, mide krampları, hafif ateş, yorgunluk ve kusmadır. Çoğu durumda, mide gribi kendi kendine geçer. Ancak iyileşme sürecini kısaltmak için bazı doğal çözümler uygulanabilir.

Mide gribine ne iyi gelir: Mide üşütmesine bitkisel çözüm

1. Mide üşütmesi zencefil tedavisi

Doğal anti enflamatuar özellikleri ile zencefil mide gribi için son derece etkili bir çözümdür. Ayrıca, grip virüsü ile mücadeleye yardımcı olacak doğal bir antiviral etki gösterir.
– Bu bitki sindirime yardım ederken aynı zamanda bulantı, kusma ve karın kramplarını hafifletir. Zencefil, ishal gibi sindirim sistemi sorunlarını da düzene sokar.
– 1 bardak sıcak suya 1 tatlı kaşığı taze doğranmış zencefil eklenir. Kapağı kapatılarak 10 dakika dinlenmesi için beklenir. Süzdükten sonra çay şeklinde sıcakken içilir. Daha iyi hissedene kadar günde birkaç kez içilebilir.
– Mideyi sakinleştirmek için günde birkaç kez küçük bir parça taze zencefil kökü çiğnenebilir.

Not: Yüksek tansiyon hastaları zencefil kullanmamalıdır.

2. Mide üşütmesi için nane limon

Nane mide gribi ile savaşmak için yaygın olarak kullanılan bir bitkidir. Bu bitki şişkinliği ve gazı gidermeye yardımcı antispasmodic özellikler içerir. Ayrıca bağırsak spazmlarını yatıştırır.
– Bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı kuru nane yaprakları eklenir. 10 dakika dinlendirilir, birkaç damla limon suyu eklenir ve soğuması beklenir. Soğuduktan sonra tüketilmelidir. Her gün 4 ila 5 bardak tüketilebilir.
– Nane bitkisinin dışında nane kapsülleri ve pastilleri de tüketilebilir.

3. Tarçın

Tarçın da mide gribine karşı çok etkilidir. Mide gribi herhangi bir bakteri veya virüs tarafından oluşuyorsa tarçın güçlü anti bakteriyel ve anti viral özellikleri ile gribin hızla iyileşmesini sağlayacaktır. Ayrıca, tarçın titreme, ağrı ve sancılardan kurtulmaya da yardımcı olur.
– Yarım su bardağı kaynar su içine bir çay kaşığı toz tarçın eklenir. Beş dakika demlendikten sonra süzülür. İstenirse içerisine bir kaşık bal da eklenebilir. Yatıştırıcı özelliği ile bu çay günde üç veya dört kere tüketilebilir.
– Alternatif olarak, bir bardak sıcak suya bir yemek kaşığı saf bal ve yarım çay kaşığı toz tarçın eklenir. Karışım günde en fazla 3 kere tüketilmelidir.

4. Papatya

Mide için oldukça faydalı olan papatya özellikle mide gribi belirtilerinin tedavisinde oldukça etkilidir. Antispasmodic ve anti enflamatuar özellikleri vardır. İshal, karın krampları, şişkinlik, bulantı veya gaz durumlarında papatya çayı içilebilir.
– 2 ila 3 çay kaşığı kurutulmuş papatya çiçeği bir fincan sıcak suya eklenir.
– Kapağı kapatılarak 10 ila 15 dakika bekletilir.
– Süzüldükten sonra içerisine biraz limon suyu ve zevke göre bal eklenebilir.
– Bu çay günde üç veya dört kere içilebilir.

5. Elma sirkesi

Mide gribinde başka bir etkili tedavi de elma sirkesidir. Mide gribine neden virüslere karşı etkili bir ilaç görevi görür. Ayrıca midenin tahriş olmasını engeller. Karın ağrısı, bulantı, kusma ve gaz tedavisinde de yardımcı olur.
– Bir çay kaşığı elma sirkesi bir bardak suya ya da herhangi bir meyve suyuna eklenir. Mide gribi belirtilerini hafifletmek için yemeklerden önce tüketilebilir.
– Alternatif olarak, bir fincan sıcak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bal eklenir.

Yorum Yaz