Mide Ekşimesi İçin Bitkisel Çözümler: Mide Ekşimesi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Sindirim Sistemi Hastalıkları kategorisine 8 Mart, 2015 tarihinde eklendi, 236 defa okundu

Mide Ekşimesi İçin Bitkisel Çözümler: Mide Ekşimesi Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

mide ekşimesi nedenleri

mide ekşimesi nedenleri

Mide ekşimesi alt göğüsten itibaren kasıklara kadar olan bölgede hissedilen bir durumdur. Bu rahatsızlık birkaç dakika sürebileceği gibi birkaç saat de sürebilir. Midede güçlü bir yanma hissi oluşur. Yanma hissinin yanı sıra aynı zamanda mide ağrıları da oluşabilir. Bu rahatsızlık ile ağzın içinde ve boğazda ekşi ya da acı bir tat hissedilebilir. Mide ekşimesi göğüste ağrılara neden olabildiği için ilk zamanlarda uyuntu şeklinde başlayan ağrı; insanlar tarafında ilk olarak kalp rahatsızlıklarında oluşan ağrılar ile karıştırılabilir. Ağrı göğüste başlar ancak sonrasında sıra ile boyna ve boğaza yayılır.

Mide ekşimesi tedavisi için kimyasal ilaçlar mevcuttur ancak en faydalı ve sağlıklı olanı bitkisel tedavilerin kullanılmasıdır.

Mide ekşimesinin nedenleri olarak bilinen etkenlerden bazıları şu şekilde sıralanabilir:

– Yüksek miktarda karbonhidrat sahibi besinler
– Yatmadan hemen önce yemek yemek
– Aşırı asitli meyve sularını içmek
– Stresli bir durumda olmak
– Yağlı ve baharatlı olan gıdaları, yani hazmı zor olan gıdaları tüketmek
– Gereğinden çok daha fazla yemek yemek
– Çok fazla nane tüketmek
– Aşırı kafein kullanımı
– Hamile olmak
– Obezite hastalığına sahip olma
– Aşırı çikolata tüketimi
– Bazı ilaçların tüketilmesi
– Hiatal türündeki fıtık hastalığına sahip olma
– Sigara kullanmak
– Çok alkol tüketmek

Mide ekşimesinin belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

– Boyun ağrısı
– Özellikle sabah kalkıldığında ağızda acı ya da ekşi bir tat hissedilmesi
– Eğilince ve uzanınca karında oluşan ağrı hissi
– Mide rahatsızlığına sahip olma
– Reflü hastalığına sahip olma
– Yutkunma sırasında güçlük çekmek
– Boğazda yanma hissi
– Boğaz iltihabı
– Nefes darlığı

Doktora başvurmak tabii ki öncelikle yapılması gerekendir. Mide ekşimesinin dışında başka bir hastalık olmadığından emin olmayı sağlar. Ancak tedavi sürecinde evde yapılarak uygulanabilecek birçok tedavi bulunmaktadır. Bu tedavilerin bir olumlu yanı ise kimyasal ilaçlara göre çok daha az yan etki gösterme ihtimalinin bulunmasıdır. Mide ekşimesinin tedavisi için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

Mide Ekşimesine İyi Gelen Yiyecekler ve Besinler

1. Bal: Bal mide ekşimesi için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Mide ekşimesi belirtileri hissedildiğinde 1 çorba kaşığı bal tüketmek yeterli olacaktır. Alternatif olarak daha fazla etki etmesi için papatya çayına 1 çorba kaşığı bal karıştırarak da tüketilebilir.

2. Badem: Günlük temel öğünler arasında 15 20 adet civarı badem tüketilmelidir. Bademler tüketildikten yarım saat sonra mide yanmasının ve bu durumun neden olduğu ağrıların hafiflediğini gözlemlenebilecektir. Midedeki yanma hissinin tamamına yakınının yok olduğu görülecektir. Düzenli olarak badem tüketildiği zaman yanma hissi tamamı ile yok olacaktır. Bu yüzden mide ekşimesinin önlenmesi için her yemekten sonra birkaç badem yenmesi tavsiye edilmektedir.

3. Elma sirkesi (ACV): Piyasada ACV (Apple Cider Viner) olarak da bilinen elma sirkesinin 2 yemek kaşığı kadarı yarım su bardağı suyun içerisine eklenir. Her yemekten sonra bu elma sirkeli su karışımının içilmesi gerekmektedir. Elma sirkesi sorunlu mideyi rahatlatacak ve mide ekşimesini engellenmesine yardımcı olacaktır.

4. Aloe vera suyu: Mide yanmasının tedavisinde kullanılabilecek en iyi çözümlerden bir tanesi aloe vera suyudur. Aloe vera suyu yan etkileri olmadan
midenin rahatlamasını sağlayan çözümlerden bir tanesidir. Bu çözüm yanma oluşmasına da engel olacaktır. Taze ve organik olan aloe vera suyu kullanıldığından emin olunması gerekmektedir.

5. Elma: Düzenli olarak elma tüketmek gerekmektedir. Bu şekilde elma tüketmenin mide ekşimesini doktorlara gerek kalmadan tedavi edeceği
söylenmektedir. Bu kesinlikle doğru bir düşüncedir. Elmanın sadece bir değil birden çok daha fazla yararlı özellikleri bulunmaktadır. Mide ekşimesinin tedavisinde elma tüketmek anında etki göstermektedir. Bu sebeple yemekten önce elma tüketilmesi yemeğin asidinin nötralize olmasını sağlar ve kişinin midesinde yanma hissinin oluşmasını engelleyecektir.

6. Muz: Muz mide ekşimesi tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilecek bir meyvedir. Şiddetli mide ekşimesi rahatsızlığından kurtulmak için kişinin sık sık muz tüketmesi gerekmektedir.

7. Kabartma tozu: 1 su bardağı suyun içerisine yarım çay kaşığı kabartma tozu atılır ve bu su güzelce karıştırılır. Karışım hızlıca içilir. Hızlıca içilmesinin sebebi beklerse kabartma tozunun tekrar dibe çökmesidir. Hızlı ve etkili olan bu karışım, reflü hastalığı nedeniyle oluşan mide ekşimesini engelleyerek mideyi rahatlatacaktır.

Not: Eğer mide ekşimesi durumu çok sık yaşanıyor ise her seferinde bu tedavinin uygulanmasından kaçınmak gerekmektedir. Fazla alındığı takdirde kişide mide bulantısı ve şişkinlik gibi yan etkilere neden olabilir.

8. Ayran: Gün içerisinde soğuk ayran tüketilmesi mide ekşimelerinin tedavisinde etkili olacaktır. Ayran, ağrıları azaltarak midenin rahatlamasını sağlar ve bu şekilde mide ekşimesini engeller.

9. Sakız: Sakız çiğnemek mide ekşimesine engel olmak için uygulanabilecek en eğlenceli ve en etkili yöntemlerden bir tanesidir. Sakız çiğnemek kişide tükürük üretimini arttırır. Bu durum da midede ekşime oluşmasını engeller. Tükürüğün vücudu iyileştirici etkisi bulunmaktadır. Nanenin genellikle kişide ferahlık hissi yaratmaktadır. Bu nedenle kişinin en çok naneli sakızları tercih etmesi gerekmektedir.

Not: Ancak naneye karşı alerjisi olan kişilerin nane aromalı sakız çiğnemediklerine dikkat etmesi gerekmektedir.

10. Sarımsak: Ezilmiş sarımsak ile beraber karanfil yapraklarının çiğnenmesi ile kişinin mide ekşimesi tamamı ile iyileştirilebilir. Bunun yanı sıra alternatif olarak, bir diş sarımsak elma sirkesinin içerisine konur ve bu şekilde 2 saat beklemesi sağlanır. Bunun ardından elde edilen yeni karışım tüketilir. Bu işlem kişideki mide ekşimesi belirtilerinin çok hızlı bir şekilde yok olmasını sağlayacaktır.

11. Zencefil: 1 yemek kaşığı limon suyunun içerisine 1 çorba kaşığı zencefil suyu eklenir ve bu iki sıvı güzelce karıştırılır. Elde edilen karışımın bir su bardağı ılık suyun içerisine eklenir. Son olarak içerisine 2 çorba kaşığı bal da ilave edildikten sonra yeni karışımın homojen bir hal alması için 5 dakika boyunca iyice karıştırılması gerekmektedir. Elde edilen bu karışımın yavaş yavaş tüketilmesi gerekmektedir. Bunun dışarısında da zencefil tozunu kullanabilmenin yöntemleri vardır. Zencefil günlük olarak yemeklere eklenerek de tüketilebilmektedir. Zencefilin içerisindeki bileşenler mide ekşimesine neden olan asidik bileşenleri bastırarak yok etmektedir.

Mide ekşimesini önlemek için alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilmektedir:

– Alkol tüketimini minimum seviyede tutmak gerekmektedir.
– Kafein tüketimini en az miktara indirgemek gerekmektedir.
– Kişinin boyuna ve vücut dengelerine göre gerekli olan kilosunu koruması gerekmektedir.
– Sigara kullanılmamalıdır.
– Dengeli bir beslenme planı belirlemek gerekmektedir. Bu plana uymak midenin alışkanlıkları dışında alınan maddelerden etkilenerek ekşime yapmasının önüne geçer.

Yorum Yaz