Mide Bozulması Nasıl Geçer: Mide Bozukluğuna İyi Gelen Yiyecekler

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Ocak, 2016 tarihinde eklendi, 28.074 defa okundu

Mide Bozulması Nasıl Geçer: Mide Bozukluğuna İyi Gelen Yiyecekler

mide bozukluğuna iyi gelen yiyecekler

mide bozukluğuna iyi gelen yiyecekler

Mide bozukluğu ve ishale ne iyi gelir?

Midede şiddetli ağrı ve yanmanın hissedildiği çeşitli rahatsızlıklar olabilir. Bu rahatsızlıklar genellikle mide öz sıvısındaki değişimler yüzünden yaşanmaktadır. Tedavisi için geç kalınmadığı sürece mide rahatsızlıkları çok ciddi rahatsızlıklar değildir. Mide hastalıkları genel olarak sulu dışkılama olan ishal rahatsızlığına neden olur.

Mide neden bozulur?
– Gıda zehirlenmesi
– Enfeksiyon oluşumu
– Alerjik reaksiyonlar
– Çok fazla yemek yemek
– Çok fazla stres
– Aşırı alkol
– Bazı ilaçların yan etkisi
– Gastrointestinal bir hastalık
– Gebelik

Mide bozulması belirtileri:
– Sulu veya gevşek dışkı
– Abdominalde şişkinlik
– Mideye giren kramp
– Mide ekşimesi
– Titreme
– Mide bulantısı ve kusma

Hızla artan belirtileri hafifletmek ya da midenin bozulmasının önüne geçmek için uygulanabilecek bazı bitkisel tedaviler vardır. Bunlar midenin kimyasal dengesini koruyarak ve bozulan dengeyi düzelterek mide rahatsızlıklarının iyileşmesini sağlar.

Mide bozulmasına ne iyi gelir: Mide bozukluğuna iyi gelen yiyecekler

1. Mide üşütmesi zencefil tedavisi

Zencefil, midenin tedavi edilmesi için popüler ve etkili bir maddedir. Mide ağrılarını dindirmek ve hazımsızlık gibi dışkı sıkılığı sorunlarını azaltarak rahatlatmaya yardımcı olan antifungal ve antibakteriyel özellikler içermektedir. Ayrıca bağırsak rahatlatıcı yardımcı bileşenler içerir.
– Yarım çay kaşığı kuru zencefil tozu bir bardak ayrana eklenir. Bu karışımı bir hafta boyunca günde bir kez ya da iki gün boyunca günde üç kez içmek gerekmektedir.
– Birkaç dilim taze zencefil iki su bardağı kaynar suyun içine atılarak 10 dakika kadar kaynatılır. Ilınması beklenerek içilir. Bu çay günde 2 kez içilebilir.

Not: Zencefil tüketilmesi yüksek tansiyon hastalığı olan kişiler için uygun değildir.

2. Mide üşütmesi elma sirkesi tedavisi

Elma sirkesi, mide için uygulanan tedavilerin arasında kesinlikle en iyilerinden birisi olarak yer alıyor. Elma sirkesi içinde bulunan yüksek miktardaki pektin konsantrasyonu tahriş olan mideyi yatıştırır ve ayrıca mide bulantısını giderici özellik gösterir.
– Bir çay kaşığı elma sirkesi bir bardak suya eklenir.
– Eğer tadı hoş değilse çözüm olarak içine bir çay kaşığı bal eklenebilir.
– Eğer kısa sürede etkili sonuçlar görülmek isteniyorsa her gün tüm öğünlerden 15 dakika sonra içilmelidir.

3. Mide üşütmesine yoğurt iyi gelirmi?

Yoğurt, mide ve sindirim hastalıklarını tedavi etmek için kullanılan, birçok umut verici bileşen içeren mucizevi besindir. Yoğurt sütten mayalanarak yapıldığı için Lactobacillus ve Bifidobacterium gibi canlı bakteri kültürlerini içeriğinde bulundurmaktadır. Aynı zamanda bu bakteri kültürleri vücudun dengesini koruyarak bağırsak rahatsızlıklarının önüne geçilmesini sağlar. Hazımsızlık, kabızlık ve ishal gibi bağırsak bozukluklarının oluşumunu engeller.
Rahatlama elde edilene kadar her gün 2 3 bardak yoğurt tüketilmesi idealdir. Bu sürecin ardından tüm bağırsak sorunlarının ortadan kalktığı gözlemlenecektir.

4. Mide üşütmesine muz iyi gelirmi?

Muz, hazımsızlık ve ishal gibi gastrointestinal problemleri tedavi etmek için süper bir gıda olarak kabul edilir. Bu meyve kolay sindirilebilir bir meyvedir ve fazla mide asidinin absorbe edilmesine yardımcı olur.
İçinde dışkı katılaşması ve güçlenmesine yardımcı olacak pektin maddesini zengin bir biçimde bulundurmaktadır. Ayrıca muzun içerisinde yüksek miktarda bulunan potasyum minerali elektrolit dengeyi sağlayarak ishal durumunun da yok olmasına yardımcı olur.
– Olgunlaşmış muz püre haline getirilir ve sütün içine konarak iyice karıştırılır. Bu karışım günde 2 kez içilir. Bu tedavi 3 ya da 4 günde etkilerini göstermektedir.
– Bir kasenin içinde olgunlaşmış muzun püre hali ve bir tutam tuz iyice karıştırılır. Bu karışım günde bir ya da iki öğün şeklinde tüketilmelidir.

5. Mide üşütmesi için nane limon

Nane bitkisi birçok şifası olan aromatik bir bitkidir. Bu bitki aynı zamanda bulantı ve hazımsızlık tedavisinde de kullanılabilmektedir. Nane antibakteriyel ve antispazmodik özellikleri ile bir mide sakinleştiricisi olarak da bilinmektedir. Ayrıca sindirimi geliştiren ve safra akışının sağlıklı bir şekilde olmasını teşvik eden phytonutrients ve antioksidanlar içermektedir.
– Bir çay kaşığı nane suyu elde etmek için taze nane yaprakları bir karıştırıcının (blender) içine atılır. Bir çay kaşığı bal ve limon suyu eklenir ve karışım iyice karıştırılır. Günde iki ya da üç kere içerek karın ağrısı ve ishal rahatsızlıklarından kurtulmak mümkündür.
– Bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı kuru nane yaprakları eklenir. 10 dakika kadar demlenmesi beklenir ve ardından süzülür. Bu ferahlatıcı çay günde iki ya da üç kez yavaşça yudumlanarak tüketilir. Nane etkili bir mide sakinleştirici özellik gösterir ve hazımsızlığın azaltmasına yardımcı olur.

6. Çemen otu tohumu

Mide bozulması ve gastrit savaşmak için bir başka mükemmel ev ilacı ise çemen tohumu olarak bilinen maddedir. Çemen tohumu dışkının yüksek miktarda toplanmasının ve birbiri ile birleşmesini sağlayarak bağırsak hareketlerinde kolaylık sağlar.
– Bir çorba kaşığı yoğurda bir çay kaşığı çemen tohumu tozundan eklenerek oluşturulan karışım günde iki kez tüketilmelidir. Bu tedavi kısa süre içerisinde rahatlatıcı etkisini gösterecektir.
– Alternatif bir tedavi olarak, bir bardak suyun içine 2 çay kaşığı çemen tohumu tozu eklenir. İki ya da üç gün boyunca günde iki kez bu karışım içilir.

7. Kimyon tohumu

Yemeklerin lezzetine lezzet katmak için en sık kullanılan baharatlardan birisi olan kimyon aynı zamanda geçmişten bu yana mide ve sindirim sorunları için kullanılan bitkisel bir ilaçtır. Mide üzerindeki düz kasların kasılmasına neden olan enzimleri inhibe eden kimyon tohumu aynı zamanda sindirimi kolaylaştıracak enzimlerin de üretilmesini sağlamaktadır.
– Bir çay kaşığı kimyon tohumu bir bardak suyun içine konarak 5 dakika boyunca kaynatılır. Kaynatılan karışım içilebilecek sıcaklığa geldiği zaman tüketilir. Bir iki gün uygulanan bu tedavi mide ve bağırsak sorunlarının iyileşmesi için olumlu etkiler gösterir.
– Yarım çay kaşığı kavrulmuş kimyon tohumunu bir su bardağı ayranın içine ekleyin. Bu karışımı üç gün boyunca yemeklerden sonra için.
– Alternatif bir tedavi olarak, bir çay kaşığı kimyon tohumu tozu bir çay kaşığı bal ile karıştırılarak her gün bir öğün şeklinde tüketilebilir.

8. Papatya çayı mide ağrısına iyi gelirmi?

Papatya, anti-enflamatuar ve antispasmodic özellikleri içerdiği için düz kasılmalarını engelleyerek kişinin mide ağrılarını rahatlatan bir bitkidir. Papatya çayı çiçeğinden yapılan, sindirim kolaylaştırıcı bir bitkisel çözümdür. Ancak papatya alerjik reaksiyonlar gösterebilecek bir bitki olduğu için kullanılmadan önce mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.
– Bir çay kaşığı papatya çiçeği ve bir çay kaşığı nane yaprakları bir bardak suyun içine atılır.
– İçerisinde bu iki madde bulunan su 15 dakika kadar kaynatılır.
– Karışım kaynatıldıktan sonra süzülür ve tadının içilebilir olması için içerisine bir çay kaşığı bal ilave edilir.
– Bu çay günde iki kez tüketilebilir.

Yorum Yaz