Mesane Enfeksiyonu Nasıl Geçer: Mesane Enfeksiyonuna Bitkisel Tedavi

Böbrek ve Boşaltım Sistemi Hastalıkları kategorisine 4 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 4.164 defa okundu

Mesane Enfeksiyonu Nasıl Geçer: Mesane Enfeksiyonuna Bitkisel Tedavi

mesane enfeksiyonu bitkisel tedavisi

mesane enfeksiyonuna bitkisel tedavi

Mesane enfeksiyonu nedir?

Mesane enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonunun bir türüdür. Böbrekler ve prostat bezlerine yayılabilir. Çoğunlukla 20 ile 50 yaş arasındaki kadınlarda görülmektedir. Hamile kadınlarda bu sorunun oluşma ihtimali çok daha yüksektir. Kadınlarda daha fazla görülse de tabii ki erkeklerde de bu hastalık gözlemlenebilir. Ayrıca bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalığa sahip kadınlarla cinsel ilişkiye giren erkeklerde de bu hastalığa rastlanabilir. Akut durumlarda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir. Doktorun önereceği kimyasal ilaçlar olacaktır, ancak bu ilaçların vücut üzerinde yan etkileri bulunabilir. Bu yüzden bunların yerine doğa ve bitkisel ilaçların kullanılması çok daha etkili ve vücut sağlığı için çok daha uygun olacaktır.

Mesane enfeksiyonu neden olur?

İdrar salgılanan mesanede bakteri gelişimi ve yayılması gözlemlenebilir. Bu durum mesane enfeksiyonu olarak adlandırılır. Kadınlarda üretranın uzun olması nedeni ile enfeksiyon riski erkeklere göre çok daha fazladır. Erkekler, çoğunlukla virüs bulaşmış bir kadın ile cinsel ilişki nedeniyle hastalığa yakalanıyor. En yaygın nedeni cinsel ilişki sırasında kullanılan kayganlaştırıcılardır.

Mesane enfeksiyonuna nedenleri:
– Diyabet
– Multipl skleroz
– Medulla Spinalis yaralanmaları
– Anal ilişki (erkeklerde)
– Kötü hijyen
– Dehidrasyon
– İdrar tutma
– Kalıtım faktörü
– Prostat ya da böbrek taşı

Mesane enfeksiyonu belirtileri şu şekilde sıralanabilir:
– Ağrılı idrara çıkma
– Daha sık idrara çıkma
– Aniden idrara çıkma isteği
– Mesane ağrıları
– İstemsiz idrar boşalması
– İdrar yaparken yanma hissi
– İdrarda kan görünümünü
– İdrardan gelen güçlü koku
– Ateşlenme
– Titreme
– Şişkinlik veya rahatsızlık
– Yorgunluk hissi
– Alt karında basınç hissi

Mesane enfeksiyonuna ne iyi gelir: Mesane iltihabı için şifalı bitkiler

1. İdrar yolu enfeksiyonu su içmekle geçer mi? Mesane enfeksiyonu için en iyi tedavi budur. Su en önemli temizlik maddesidir. Zararlı bakterilerin seyreltilmiş idrar şeklinde dışarı atılmasına yardımcı olur. Mesane enfeksiyonu olan kişinin hızlı bir rahatlama sağlayabilmesi için gün içerisinde sık sık su içmesi gerekmektedir.

2. idrar yolu enfeksiyonu için karbonat: Karbonat mesane enfeksiyonu ağrıları için en iyi bitkisel tedavilerden birisidir. Bir kaşık karbonat bir bardak suyun içerisinde iyice karıştırılır ve içilir. Belirtiler yok olana kadar her gün bir bardak bu karışımdan içilmeye devam edilir.

3. İdrar yolu iltihabı kızılcık suyu: Kızılcık suyu hamile kadınlarda mesane enfeksiyonu durdurmak için kullanılabilecek en etkili doğal tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Kızılcık gerçekten mesane enfeksiyonu tedavisinde faydalı enzimler içermektedir. Bu nedenle, kızılcık suyu içme mesane enfeksiyonunun belirtilerinden hızlıca kurtulmaya izin verir.
Böbrek taşı ve benzeri bir nedenden ötürü kan inceltici ilaç kullanılıyorsa kızılcık suyunun asla tüketilmemesi gerekmektedir.

4. İdrar yolu enfeksiyonu elma sirkesi: Eşit miktarda elma sirkesi ve su birbiri ile karıştırılır. Bu karışım her gün gece yatmadan önce içilir. Bu tedavi, mesane enfeksiyonunun neden olduğu yanma hissinin yok olmasını sağlayacaktır.

5. İdrar yolu enfeksiyonu yoğurt tüketimi: Yoğurt içerisinde bulunan acidophilus adlı madde sayesinde mesane enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur. Bu yüzden her gün bir ya da iki öğün yoğurt tüketilmesi mesane enfeksiyonunun tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.

6. İdrar yolları iltihabı sıcak su torbası uygulaması: Mesane enfeksiyonu kişinin bağırsaklarında şiddetli ağrılara neden olabilir. Bu ağrıların geçmesi için bağırsak bölgesini ısıtmak etkili olacaktır. İşlem en hızlı ve güzel
ısıtma yastığı ile uygulanabilir.

İdrar yolları iltihabına iyi gelen bitkiler:

7. Altınmühür otu: İçinde anti-bakteriyel ve anti-enflamatuar özellikteki bileşenler içeren altınmühür otu, mesane enfeksiyonlarına iyi gelmektedir. Bu ot hızlı bir şekilde mesane astarındaki kanamayı durdurur ve enfeksiyonu iyileştirir. Ülser ile birlikte gelişen enfeksiyonların iyileşmesi biraz daha fazla zaman almaktadır.

8. Ayrık otu: Ayrık otu mesane enfeksiyonu, prostat veya üretra iltihabını azaltmak için yatıştırıcı bir ilaç görevi görmektedir. Ayrıca böbrek taşı tedavisi için de yararlı etkileri bulunmaktadır.

9. Baget çiçeği: Mesane enfeksiyonunu tedavi etmek için iyi bir başka bitkisel çözüm de baget çiçeğidir. Bir çay kaşığı baget çiçeği suyu yarım bardak Hindistan cevizi suyu ile karıştırılır. Bu karışım günde en az 2 kez içilir.

10. Limon: Bir tatlı kaşığı limon suyu 180 ml kaynar su içine eklenerek iyice karıştırılır. Bu çözüm, mesane enfeksiyonu sırasında kanama nedeni ile oluşan yanma hissini yok etmek amacı ile kullanılmaktadır.

11. Mısır püskülü: Mısır püskülü, diüretik ve mesane enfeksiyonu tedavisi için mükemmel bir bitkidir. Mesane enfeksiyonu, idrar sorunları ya da prostat iltihabını önemli ölçüde azaltıcı bileşenler içermektedir. Böbrek taşları ve çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunun neden olduğu inflamasyonun tedavisinde kendisinden yararlanılmaktadır.

12. Ispanak: Taze ıspanak suyu ve Hindistan cevizi suyu eşit miktarda karıştırılır ve mesane enfeksiyonu rahatlatmak için bu karışım günde bir bardak içilir.

İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler:

13. Altın Başak: Bu bitkisel ilaç, mesane enfeksiyonunun neden olduğu ağrının yok edilmesi için kullanılabilecek en iyi ilaçlardan birisidir. Ağrıyla beraber aynı zamanda mesanedeki tahrişleri de iyileştirir. Ayrıca mesane için toner görevi görmektedir.

14. Turp yaprağı: Mesane enfeksiyonundan kurtulmak için her gün bir bardak turp yaprağı suyu içmek yeterli olacaktır.

15. Sandal ağacı yağı: En az 5 damla sandal ağacı yağı su ile karıştırılır. Bu karışımdan günde bir bardak içmek mesane enfeksiyonunu tedavi etmek için yeterlidir.

16. C vitamini: C vitamini genel olarak birçok hastalığın tedavi sürecinde tüketilmesi gereken bir maddedir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir. Hastalıklar da genellikle bağışıklık sistemindeki zayıflıklar yüzünden ortaya çıkar. C vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek hastalığı yok edebilir. Aynı şekilde mesane enfeksiyonu için de kullanılmaktadır. C vitamini takviyeleri alındığında mesane enfeksiyonunun iyileşme süresi bir hayli kısalır.

17. Sarımsak: Sarımsak içerisinde bulunan antioksidanlar ile vücutta bulunan birçok bakteri yok edilebilir. Bu yüzden mesane enfeksiyonuna sahip kişilerin sarımsak tüketmesi gerekmektedir. Tüketilen sarımsak mesanedeki enfeksiyona neden olan bakterilerin yok edilmesine yardımcı olmaktadır.

18. Kekik yağı: Mesane enfeksiyonuna sahip kişilerde görülen ağrı ve tahriş durumu kekik yağı ile tedavi edilebilir. Bir çay kaşığı kekik yağı bir bardak su ile karıştırılır. Bu karışımdan her gün bir bardak içilmelidir.

Mesane enfeksiyonunu önlemek için uygulanabilecek tedbirler şu şekilde sıralanabilir:

– Su ya da diğer sıvıların tüketimi arttırılır.
– Alkol, çay ve kahve gibi kafein içeren sıvıları tüketmekten kaçınılmalıdır.
– Hijyene çok dikkat edilmelidir.
– Tuvalete çıktıktan sonra temizlik tuvalet kağıdı ile önden arkaya doğru bir hareketle yapılmalıdır.
– Cinsel ilişkiye girdikten sonra idrar atılmalıdır
– İdrar asla tutulmamalıdır.
– Pamuklu iç çamaşırı giyilmelidir.
– Tampon kullanılmamalıdır. Bunun yerine sıhhi bezler kullanılmalı ve çok daha sık değiştirilmelidir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • adanalıCevapla

    mesane enfeksiyonuna karbonat ve elma siekesi

    Kas 30, 2017 10:26