Menopoza Ne İyi Gelir: Menopoz İçin Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 664 defa okundu

Menopoza Ne İyi Gelir: Menopoz İçin Bitkisel Çözüm

menopoz için bitkisel çözüm

menopoz için bitkisel çözüm

Menopoza neden girilir?

Menopoz doğal bir dönemdir ve kadınlarda doğurganlığın durması olarak tanımlanır. Bu dönem genellikle 50 yaşından sonra gerçekleşir. Biyolojik bir süreçtir. Belirli bir yaşa ulaşan kadınlarda yumurtalama durur ve doğurganlık düzenleyen hormonlar olan östrojen ve progesteron gibi hormonların üretimi azalır. Yavaş yavaş başlayan bu sürecin sonunda adet kanamaları düzensizleşir ve sonunda kanamalar durdur. Menopoz dönemi genelde 12 ay içinde son bulur. Bazen menopoz; histerektomi, kemoterapi ve radyasyon tedavisi nedeniyle ya da yumurtalık yetmezliği durumu gibi tıbbi durumlar nedeni ile oluşabilir. Menopoz döneminde östrojen ve progesteron seviyeleri dalgalanır. Sıcak basmaları, gece terlemeleri, ayaklarda yorgunluk, uykusuzluk, depresyon, vajinal kuruluk, libido kaybı gibi belirtiler görülebilir. Ayrıca bazı vakalarda mesane problemleri, saç dökülmesi, cilt kuruluğu, göğüs ağrısı, ruhsal değişimler ve hafıza sorunları da görülmektedir. Menopoz belirtilerini hafifletmek için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Menopoza neler iyi gelir: Menopoza bitkisel çözüm

1. Keten tohumu menopoz tedavisi

Keten tohumu, sıcak basması gibi menopoz belirtileri için en etkili çözümlerden biridir. Keten tohumu omega 3 yağ asitleri ve lignans, phytoestrogens içerir. Yapılan çalışmalara göre keten tohumu sıcak basması belirtisini yüzde 50 oranında azaltmaktadır. Aynı zamanda vajinal kuruluk yoğunluğunu azaltır ve vücutta östrojen düzeylerini artırır.
– Bir çorba kaşığı keten tohumu günde iki kez bol su ile alınabilir.
– Ayrıca; çorbalara, salatalara ya da yemeklere tat katmak için de kullanılabilir.

Not: Sindirimi zor olduğu için çok fazla keten tohumu tüketmekten kaçınılmalıdır.

2. Menopoz için bitkisel ilaç: Elma sirkesi

Elma sirkesi menopoz belirtilerini yatıştırmak için kullanılan en popüler çözümlerden biridir. Filtre uygulanmamış ve işlenmemiş elma sirkesi özellikle adet gecikmesi, sıcak basması ve gece terlemeleri gibi en rahatsız edici belirtileri hafifletebilir.
– 1 ya da 2 yemek kaşığı filtre uygulanmamış elma sirkesi bir bardak su içinde karıştırılır.
– Bu tonik toksinlerin vücuttan kolayca atılması ve hormonların düzenlenmesi için sabahları içilir.

3. Menopozda soya ürünleri

Soya ürünleri de menopoz belirtileri tedavisinde etkilidir. Hormon düzeylerini dengelemeye yardımcı bazı östrojenik bileşikler içerir.
– Her gün iki bardak soya sütü içilebilir.
– Her gün bir kaç dilim soya keten tohumlu ekmek tüketilebilir.
– Ayrıca beslenme düzeninde daha fazla soya ürünü tüketilebilir.

4. Menopoz vitaminleri: Menopozda E vitamini

Klinik çalışmalar, E vitamininin sıcak basmalarını kontrol etmeye yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Östrojen hormonunu dengeler. Aynı zamanda vajinal kuruluk ve kalp çarpıntısını azaltmaya yardımcı olur.
– E vitamini yağı topikal olarak vajina içine uygulanabilir.
– Ayrıca her gece 200 IU kapsül E vitamini de tüketilebilir. E vitamini takviyesi alınmadan önce bir doktora danışılmalıdır.

5. Menopoza iyi gelen bitkisel ilaçlar: Siyah yılan kökü

Sıcak basması ve gece terlemeleri için siyah yılan kökü asırlardır kullanılan bir çözümdür. Menopoz belirtileri üzerinde oldukça etkilidir. Ayrıca anti enflamatuar ve ağrı giderici niteliklere sahip salisilik asit de içerir. Depresyon belirtilerinde de oldukça etkilidir. Çeşitli formlarda alınabilir. Kapsül ve tablet halinde aktarlarda ve bitki marketlerde bulunmaktadır. Ancak kullanılmadan önce doktora danışılması tavsiye edilir.

Not: Karaciğer hastalığı olan kadınlar siyah yılan kökü kullanmamalıdır.

6. Menopoz için bitkisel tedavi: Hayıt bitkisi

Bir başka popüler doğal çözüm de hayıt bitkisidir. Hayıt bitkisi menopoz belirtilerini yatıştırmaya yardımcı olur. Hormon dengesini düzenler ve endokrin sistemi desteklemeye yardımcı olur. Bu da sıcak basması, terleme, vajinal kuruluk ve hatta hafif depresyon gibi belirtileri kontrol etmeye yardımcı olur.
– Bir çay kaşığı kıyılmış hayıt bitkisi bir fincan sıcak su içinde karıştırılır. Kapağı kapatılır ve 15 dakika demlenmesi beklenir. Ardından süzülür ve içilir. Karışımdan gün içinde en fazla 3 bardak tüketilmelidir.

7. Menopoz ve tarçın

Tarçın; anksiyete, ruh hali değişimleri ve depresyonu azaltmak için kullanılan en etkili bitkisel çözümlerden biridir. Tarçın rahim kaslarını rahatlatır ve menopozal kadınlar için son derece yararlıdır.
– Tarçınlı bitkisel çaylar, yemekler, tatlılar ve diğer gıdalar tüketilebilir.
– Menopoz hormon düzeylerinde değişikliklere neden olur. Bu durum ayak ağrılarının oluşmasına neden olur. Ağrıların önüne geçmek için iki çorba kaşığı tarçın küçük bir kova sıcak suya eklenir. Bu suda ayaklar 15 dakika kadar bekletilir. Bu uygulama düzenli olarak her gün yapılabilir.

8. Akupunktur

Akupunktur ile sıcak basması gibi bazı menopoz belirtileri ve anksiyete belirtileri rahatlatılabilir. Yapılan çalışmalarda akupunktur tedavisinin sıcak basması şiddetini azalttığı ortaya çıkmıştır. Pittsburgh Üniversitesi’nde yapılan başka bir çalışmada ise akupunkturun uyku bozukluğu ve duygu durum değişikliklerini düzeltmeye yardımcı olduğu ortaya konmuştur. Tedavi süresi kişiden kişiye göre değişebilir.

9. Menopoz ve yoga

Ruh hali değişikleri, uyku bozuklukları, gece terlemeleri ve sıcak basması gibi belirtileri yoga egzersizleri de büyük ölçüde azaltabilir. Birden fazla çalışmada yoganın, menopoz döneminde oluşan belirtileri hafiflettiği ortaya konulmuştur. Menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olan yoga uygulamalarının özellikle bazı duruşlarına önem gösterilebilir. Bu duruşlar kontrollü solunum (pranayama) ve meditasyon (dhyana) dur. Haftada en az iki kez yoga egzersizleri yapılabilir. Yoga ile aynı zaman doğru nefes teknikleri de öğrenilebilir.

10. Menopoz egzersizleri

Düzenli egzersiz menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olurken aynı zamanda stresten kurtulmayı sağlar. Ruhu geliştirir, bilişsel gerilemeyi önler ve yaşam kalitesini artırır. Menopoz dönemindeki kadınlarda uyku sorunlarına yardımcı olur. Uzmanlar, günlük olarak 30 dakika spor yapılmasını önermektedir.

Menopoza neler iyi gelir?

– Sıcak basmalarını neyin tetiklediğine dikkat edilmeli ve buna göre önlem alınmalıdır.
– Sıcak basması ve gece terlemelerini azaltmak için bir bardak soğuk su içilebilir.
– Doktor kontolünde B vitamini takviyesi alınabilir.
– Sabah erken saatlerde güneşlenilmeli, vücudun ihtiyacı olan D vitamini alınmalıdır. Güneş altında en az 15 dakika vakit geçirilebilir.
– Kişi çok kiloluysa kilo vermesi için diyet planları oluşturulabilir.
– Yatmadan önce yemek yenmemelidir.
– Kafeinsiz çay ya da süt gibi içecekler yatmadan önce sıcak şekilde tüketilebilir.
– Yeterli uyku alınmalıdır.
– Vajinal rahatsızlık, su bazlı vajinal kayganlaştırıcılar ya da nemlendiriciler kullanılarak azaltılabilir.
– Alkollü içecekler ve kahve gibi içeceklere sınır getirilmelidir.
– Belirtileri şiddetlendirebileceği için sigara bırakılmalıdır.

Menopoz biyolojik bir durumdur. Bir hastalık değildir; aksine vücudun geçirmesi gereken bir süreçtir. Bu süreçte bazı belirtiler rahatsız edici olabilir. Menopoz döneminin rahatsız edici belirtilerini hafifletmek için bitkisel çözümler uygulanabilir. Bitkisel çözümleri uygulamadan önce doktora danışmakta fayda olacaktır. Kişinin bazı bitkilere karşı alerjisi olabilir. Eğer menopoz belirtileri şiddetlenerek artıyorsa ya da bu belirtilere benzer ancak daha farklı adet dönemi belirtileri, ağrılar ve sancılar ortaya çıkıyorsa mutlaka bir doktora görünülmelidir. Menopoz diğer kasın hastalıkları ile karıştırılmamalıdır.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • Mgünaydın.Cevapla

    dereotundan bahsetmiyorsunuz.

    Ara 06, 2017 10:53