Menopoz Döneminde Nasıl Kilo Verilir: Menopozda Kilo Almamak İçin Tüyolar

Kadın Üreme Sistemi Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 483 defa okundu

Menopoz Döneminde Nasıl Kilo Verilir: Menopozda Kilo Almamak İçin Tüyolar

menopozda kilo almamak için tüyolar

menopozda kilo almamak için tüyolar

Menopozda nasıl kilo verilir?

Menopoz döneminde kadınlarda en rahatsız edici belirti kilo almaktır. Menopoz, doğurganlığın sona ermesi ile birlikte ortaya çıka ve hormonların etkilenmesine neden olur. Bu süreç içerisinde değişen hormon düzeyleri fiziksel belirtileri de tetikler. Daha hızlı ve çabuk kilo alınır. Kilo almayı önlemek için birkaç bitkisel çözüm denenebilir. Ancak bu bitkisel çözümler denenmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Menopoz kilolarından kurtulma: 

– Karahindiba

Birçok kadında menopoz döneminde vücutta su tutma kapasitesi artar. Karahindiba kilo alınmasını önleme için kullanılabilir. Bu bitki doğal bir potasyum kaynağıdır ve su kaybını sağlarken besin kaybına neden olmaz. Karahindiba aynı zamanda doğal bir idrar söktürücüdür. Diüretik fonksiyonları düzene sokarak idrar yolu enfeksiyonları tedavisinde de kullanılır. Ancak karahindiba bazı kişiler için zararlı olabilir. Özellikle safra kesesi sorunları ve safra kesesinde oluşan virüs sorunları yaşayan kişiler tarafından kullanılmamalıdır. Gastrointestinal sorunlar yaşayan kişilerin de kaçınması gereken karahindiba alerjik reaksiyonlara da neden olabilir. Alerjik bünyeye sahip insanlar tarafından kesinlikle kullanılmamalıdır.

– Menopozda hayıt tohumu

Hayıt meyvesi chasteberry olarak da bilinmektedir. Özellikle menopoz döneminde fazla progesteron ve östrojen üretimini sağlar ve menopoz belirtilerini en aza indirir. Hormon üretimine yardımcı olur. Hormonal değişimleri dengeleyerek iştahı keser ve kilo kaybı sağlar. İştahı bastırmasının yanı sıra, hayıt meyvesi; depresyon ve uykusuzluk gibi sorunlar için de kullanılmaktadır. Ayrıca adet döngüsü düzensizlikleri, premenstrüel sendrom ve göğüs ağrısı tedavisinde de alternatif bir tedavi yöntemidir. Hayıt meyvesinin ciddi yan etkileri yoktur ancak uzun süreli kullanımlarda baş dönmesi, sivilce benzeri deri döküntüleri ve gastrointestinal sorunlara neden olabilir. Meme kanseri gibi hormona duyarlı hastalıklarda, hamilelik durumu veya doğum kontrol hapı alınması durumlarında kullanılması tavsiye edilmez.

– Siyah frenk üzümü

Siyah frenk üzümü tohumu yağı kilo artışını engelleyen bitkisel yollardan biridir. Ayrıca pek çok menopoz belirtilerini hafifletmeye yardımcı olmaktadır. Kilo alınmasının yanı sıra sinirlilik, baş ağrısı, duygu durum değişiklikleri gibi belirtileri de hafifletir. Bazı kişilerde meme hassasiyeti ve perimenopoz belirtilerini de azaltmaktadır. Siyah frenk üzümü omega 6 yağ asidi, gamma-linolenik asit, omega 3 yağ asidi ve alfa linolenik asit açısından oldukça zengin bir besindir. Sağlıklı hormon üretimini teşvik eder ve kolesterol seviyesini azaltır. Ayrıca içerisindeki omega 6 yağ asitleri inflamasyon ile mücadelede oldukça etkilidir. Yapılan çalışmalara göre siyah frenk üzümü menopoz döneminde retansiyon nedeniyle oluşan şişkinlik, depresyon, meme hassasiyeti ve sinirlilik gibi belirtileri de azaltır. Ancak siyah frenk üzümü nöbet bozukluğu yaşayan kişilerde kullanılmamalıdır. Kan inceltici ilaçlar kullanılıyorsa ve kemoterapi tedavisi görülüyorsa siyah frenk üzümü kullanılmamalıdır.

Menopozda kilo kontrolü nasıl yapılır?

– Daha az yemek

Menopoz döneminde kilo artışını önlemek için kalori alımını azaltmak gerekir. Özellikle fazla yağlı ve kalorili gıdalardan kaçınılmalıdır. Bilimsel çalışmalar sonucu günlük kalori alımının 200 kalori azaltılması önerilir.

– Menopoz dönemi egzersizleri

Beslenme düzenin yapılan değişikliklerin yanı sıra egzersiz de yapılmalıdır. Bölgesel kilolar üzerinde oldukça etkili olan egzersiz hareketleri ile menopoz döneminde alınan kilolar verilebilir ya da kilo alımı önlenebilir. Spor yapmak genel vücut sağlığı açısından da gerekli aktiviteleri içerir. Kemik sağlığının yanı sıra olası eklem sorunlarını ve kalp sorunlarını da engeller.

– Menopozda kalsiyum alımı ve menopozda D vitamini

Kalsiyum ve D vitamini takviyeleri postmenopozal kilo artışını önlerken bağışıklık sistemini de kuvvetlendirir. Menopoz dönemindeki belirtiler yetersiz kalsiyum alımına bağlı olarak artabilir. Menopoz öncesi ve sonrasında kadınlara 500-700 mg kalsiyum takviyesi kullanılmaları önerilir.

Yorum Yaz