Mantara Ne İyi Gelir: Mantar Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözümler

Cilt Hastalıkları kategorisine 11 Ekim, 2015 tarihinde eklendi, 31.428 defa okundu

Mantara Ne İyi Gelir: Mantar Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözümler

mantar enfeksiyonu için bitkisel çözümler

mantar enfeksiyonu için bitkisel çözümler

Mantar nasıl olur?

Mantar bir tür maya enfeksiyonudur ve bu hastalığa genellikle genellikle candida albicans diye bilinen mikroskobik mantarlar neden olur. Maya büyümesi, özellikle içinde nemli bölgelerde; ağız ya da boğaz, genital bölge, deri kıvrımları, bağırsaklar, ayak parmakları gibi yerlerde görülür. Kadınlarda mantar özellikle vajina, tırnak çevresi ve meme altında çıkar.

Mantar neden olur?

Mantar çeşitli nedenler ile oluşabilir. İlk aşamasında aşırı kaşıntı olur. Mantar enfeksiyonları kronik sağlık durumu, gebelik, stres, oral kontraseptif, diyabet, doğum kontrol haplarının aşırı kullanımı sırasında antibiyotikler ve steroidlerin kullanımı gibi nedenler ile oluşabilir. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde vajinal duvarlar inceldiği için ve östrojen düzeyleri azaldığı için mantar riski artabilir.

Mantar belirtileri nelerdir?

– Vajinal bölgede yanma ve aşırı kaşıntı
– Vajinal bölgenin çevresinde kızarıklık ve ağrı
– Beyaz kokusuz vajinal akıntı
– Cinsel ilişki sırasında ağrı ya da rahatsızlık
– Dil üzerinde ve ağız içinde beyaz noktalar
– Ağız içerisinde kızarıklık ya da ağrı
– Boğazda acı ve yutkunmada zorluk
– Ağız köşelerinde çatlama
– Erkeklerde penis ucunda yanma ya da kaşıntı hissi
– İdrar sırasında yanma hissi

Mantar enfeksiyonu nasıl geçer: Mantar enfeksiyonuna bitkisel çözüm

1. Mantar enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler: Kızılcık

Anti fungal ve anti bakteriyel özellikleri ile kızılcık, mantar enfeksiyonunda oldukça etkili bir çözümdür. Mantar enfeksiyonunun yanı sıra diğer idrar yolu enfeksiyonu ya da mesane enfeksiyonları tedavisinde de kullanılabilir.
– Mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için şekersiz kızılcık suyu tüketilmesi önerilir. Her gün düzenli olarak tüketildiğinde iyileşme sürecini kısaltır. Günde 2 ya da 3 kez tüketilebilir.

2. Mantara sarımsak iyi gelirmi?

Sarımsak da mantar enfeksiyonu yanı sıra çeşitli sağlık sorunların yardımcı olan başka bir bitkidir. Sarımsak çeşitli mantar enfeksiyonu tedavilerinde kullanılabilir. Ve antibiyotik etki gösterir. Ayrıca doğal anti bakteriyel ve anti mantar özellikleri de içerir.
– Bir kaç diş sarımsak ezilerek hamur haline getirilir ve enfekte olmuş alanlara doğrudan uygulanır. Taze sarımsak yoksa sarımsak yağı, hindistan cevizi yağı ve birkaç damla E vitamini yağı karıştırılarak cilde uygulanır. Sarımsak tüketimi de artırılabilir. Her gün bir kaç diş taze sarımsak çiğnenmesi tavsiye edilir. Bu kür mantar enfeksiyonunun yanı sıra genel vücut sağlığı açısından da etkilidir.

3. Yoğurt mantara iyi gelirmi?

Yoğurt mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılan bir başka maddedir. Mantarın büyümesini engelleyen canlı kültürler, ‘Lactobacillus acidophilus’ adı verilen bir bakteri içerir. Tedavi sırasında sade yoğurt ya da şekersiz yoğurt kullanılması önerilir.
– Yoğurt, mantardan etkilenen alanlara uygulanır. Yaklaşık 1 saat cilt üzerinde bekletilir. Bu aynı zamanda kaşıntıyı da hafifletir. Vajinal mantar enfeksiyonu durumunda yoğurt tampona sürülerek vajina içine de yerleştirilebilir. İki saat bekletilmesi yeterli olacaktır. İşlemler günde 2 kez tekrarlanır. Aynı zamanda gün içerisinde yoğurt tüketilmesi tavsiye edilir.

4. Mantara sirke iyi gelirmi?

Sirke da mantar enfeksiyonu tedavisinde kullanılabilir. Kendine özgü bileşenleri ile elma sirkesi ya da beyaz sirke kullanılabilir.
– Sıcak banyo suyuna biraz sirke eklenir. Ardından bu su içerisinde mantarlı bölge yaklaşık 1 saat kadar bekletilir. Bu işlem yanma ve kaşınma hissini hafifletecektir.
– Alternatif olarak beyaz sirke ya da elma sirkesi sade suyla seyreltilerek de etkilenen cilt alanlarına pamuk yardımcı ile uygulanabilir. Yaklaşık yarım saat kadar ciltte bekletilmesi önerilir. Ardından ılık suyla durulanır.

5. Tırnak mantarı çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı mantar enfeksiyonu için güçlü bir çözümdür. Anti fungal özellikler içerir.
– 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ya da su veya badem yağı ile çay ağacı yağı (organik) karıştırılır. Bu karışım günde birkaç kez enfekte olmuş cilt alanlarına uygulanır. Mantar enfeksiyonu vajinal bölgede ise sadece çay ağacı yağı tampona sürülerek vajina içine yerleştirilir ve 2 ya da 3 saat bu şekilde bekletilir. Günde 2 kez işlem tekrar edilebilir. Hamile kadınlar da ve çocuklarda çay ağacı yağı kullanılması önerilmez.

6. Mantara iyi gelen bitkiler: Kekik yağı

Mantar için etkili bir başka çözüm de kekik yağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan kekik yağı aynı zamanda anti mantar ve anti fungal özellikler içerir.
– Kekik yağı enfekte olmuş deri alanlarına doğrudan uygulanabilir. Ancak hassas ciltler için biraz zeytinyağı ile seyreltilerek kullanılması önerilir.

7. Mantar enfeksiyonuna iyi gelen bitkiler: Zeytin yaprağı

Mantar enfeksiyonu tedavisi için bir başka çözüm de zeytin yaprağı özüdür. Anti oksidan, anti mantar, anti virüs ve anti enflamatuar gibi çeşitli özelliklere sahiptir. Aynı zamanda zeytin yaprağı özü vücudun iyi bakteri içeriğini karşılar.
– Zeytin yaprağı özü için biraz taze zeytin yaprağı ince ince doğranır. Cam bir kapak ile kapatılmış bir kavanoza konulur. İçerisine biraz zeytinyağı dökülür. Kapağı sıkıca kapandıktan sonra yaklaşık 4 hafta boyunca karanlık bir yerde saklanır. Ardından sıvı süzülür ve zeytin yaprağı enfekte olan deri alanlarına doğrudan uygulanır. Günde 3 defa işlemin tekrar edilmesi önerilir.

8. Borik asit

Borik asit, anti mantar, anti septik ve anti viral özellikler içerir. Mantar anfeksiyonu tedavisinde de kullanılmaktadır.
– Biraz su eklenerek borik asit seyreltilir. Ardından enfekte olan cilt alanlarına uygulanır. Birkaç dakika cilt üzerinde bekletilir. Daha sonra normal su ile iyice durulanır. 2 hafta boyunca her gün bu işlem tekrar edilir. Borik asit toksik olduğu gibi uzun süre kullanılması önerilmez.

9. Mantara iyi gelen yağlar: Hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı da mantar tedavisinde kullanılan etkili bir çözümdür. Var olan mantar lezyonlarının azalmasını sağlarken aynı zamanda yeni lezyonların oluşmasını da önler.
– Hindistan cevizi yağı doğrudan mantar lezyonları üzerine uygulanabilir. Günde 3 kez uygulanması önerilir. Ayrıca hindistan cevizi yağı ve tarçın yağı karıştırılarak da kullanılabilir.

10. Aynı safa çiçeği

Aynı safa çiçeği anti-enflamatuar ve anti-mantar özellikler içerir. Bu nedenle mantar enfeksiyonu tedavisinde de oldukça etkilidir.
– 2 ya da 3 adet ezilmiş aynı safa çiçeği enfekte olmuş alanlara uygulanabilir. Günde 3 kez uygulanması önerilir.
– Alternatif olarak bu bitkinin çayı da tüketilebilir. Ancak hamile kadınlar ve emziren anneler kesinlikle bu bitkiyi kullanmamalıdır.
Mantar enfeksiyonu ciddi bir hastalık değildir. Ancak tedavi gerektirir. İlaç tedavisinin yanı sıra yoğurt, sarımsak, aloe vera gibi bazı bitkisel çözümler uygulanabilir. Ancak hamile ve emziren kadınlar ve hatta çocukların bu çözümleri kullanırken dikkatli olmaları gerekir. Genellikle mantar enfeksiyonu doğal çözümler ile kısa sürede geçer. Ancak eğer lezyonlar uzun süre geçmiyorsa ya da giderek vücudun diğer bölgelerine yayılıyorsa mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir. İlaç tedavisi ile bitkisel çözümler aynı anda uygulanabilir.

Yorum Yaz

4 Yorum

 • mehmet galipCevapla

  Mantar konusunda güzel bir çalışma ancak boğaz mantarına ne iyi gelir? Benim 8 aydır geçmeyen bir boğaz acım ve hali ile de boğaz mantar hastalığım var. Boğaz mantarı konusunda bir çalışma yapılıp yazılırsa sevinirim.

  Ara 11, 2016 06:56
 • Kadir OnayCevapla

  Arkadaşım,boğaz mantarı için bir fındık büyüklüğündeki ham saf propolis i her gün 20 dk. çiğneyip yutarsan kökünü kurutursun.Bu bulabileceğin en etkin,yanetkisiz çözümdür,ayrıca o mantarlar çoktan başka organlarına ulaşmış,yayılmıştır,bu yöntemle belirli bir süreçte kesin netice alabilirsin.Propolis Dünyada ki en güçlü antifungal ilaçtır.

  Tem 07, 2017 23:10
 • ElifCevapla

  Merhaba
  Ben her sene yazın boynumdan göğsüme kadar lekeler cıkıyor ve bahara girerken kendiliğinden kayboluyor aynı güneş lekesi gibi
  Çok ciddiyete gittim kimi alerji kimi mantar dedi aka verdikleri ilaçlar hiç bir işe yaramıyor boşu boşuna ilaç kullanıyorum

  Ağu 08, 2017 19:05
 • Kadir OnayCevapla

  Vücut mantarı için,kesin,kalıcı çözüm; doğadaki en güçlü antibiyotik,antiviral,antibakteriyel
  ve antifungal etkiye sahip madde olan Propolis ile mümkündür.Propolis bilinen en güçlü antibiyotik lerden 100 misli daha güçlüdür.
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapist ve İmmunoterapistim ,Organik sertifikalı ürün temini ve
  kullanım yöntemleri için 05324063215 ve 05050658499 nolu telefonlarımdan ve Whatsapp tan ulaşabilirsiniz.
  Saygılarımla, Kadir Onay

  Ağu 12, 2018 19:06