Mantar Kaşıntısına Ne İyi Gelir: Mantar Kaşıntısı İçin Bitkisel Çözüm

Cilt Hastalıkları kategorisine 17 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 10.507 defa okundu

Mantar Kaşıntısına Ne İyi Gelir: Mantar Kaşıntısı İçin Bitkisel Çözüm

mantar kaşıntısına bitkisel çözüm

mantar kaşıntısına bitkisel çözüm

Mantar kaşıntısı nasıl olur?

Tinea cruris olarak da bilinen mantar enfeksiyonu şiddetli kaşıntıya neden olabilir. Erkeklerde ve kadınlarda eşit olarak görülür. Genellikle kasık, kalça, genital bölge ve iç uyluk alanlarında oluşur. Mantar aşırı terleme yaşayan ve zayıf bağışıklık sistemi olan kişilerde daha sık görülür. Kaşıntının yanı sıra kızarıklık, yanma hissi ve cilt döküntüsü de görülebilir. Mantar enfeksiyonu bulaşıcı bir sorundur. Bu nedenle enfeksiyon görülen kişilerin eşyaları kullanılmamalıdır. İlaç tedavisinin yanı sıra mantar enfeksiyonu için doğal ve bitkisel çözümler de kullanılabilir. Kullanılan bitkisel çözümler kaşıntı gibi belirtileri de hafifletir.

Mantar kaşıntısını ne geçirir: Mantar kaşıntısı bitkisel tedavi

1. Çay ağacı yağı ve mantar tedavisi

Çay ağacı yağı şiddetli kaşıntılar için oldukça etkilidir. Cilt sağlığı için önemli bitkisel bir çözüm iken tüm deri enfeksiyonlarının tedavisinde mantar önleyici özellikleri ile kullanılabilir. Ayrıca derin temizlik sağlar ve güçlü antibakteriyel etkisi ile bakterilerin ölmesini sağlar. Kaşıntı ve iltihap gibi mantar ile ilişkili belirtileri hafifletmeye yardımcı olur.
– Bir pamuk yardımı ile çay ağacı yağı günde iki kez etkilenen cilt üzerine uygulanır. Mantar ile ilgili belirtiler ortadan kalkana kadar işlem birkaç gün uygulanır. Karışım yanma hissine neden olabilir. Bu nedenle dört veya beş damla çay ağacı yağı ile bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırılabilir.
– Başka bir seçenek de birkaç damla çay ağacı yağını banyo suyuna eklemektir. Banyo suyu içinde 15 dakika beklenerek cildin suyu emmesi beklenir.
– Çay ağacı yağı içeren sabun ya da duş jelleri de kullanılabilir.

2. Mantar hastalığına elma sirkesi

Su ile seyreltilmiş elma sirkesi ile enfekte deri yıkanabilir. Bu karışım kaşıntı ile başa çıkmanın başka bir yoludur. Elma sirkesi kürü çeşitli cilt enfeksiyonlarını kontrol etmede yardımcı olan güçlü anti fungal ve anti bakteriyel özellikler içerir.
– İki yemek kaşığı elma sirkesi iki su bardağı ılık su içinde karıştırılır.
– Bu karışım ile enfekte olan alan yıkanır ve kendi kendine kuruması beklenir.
– Bu işlem, özellikle yatmadan önce günde, iki veya üç kez tekrarlanır.

3. Mantara alkol

Mantar enfeksiyonuna neden olan bakterileri öldürmeye yarayan alkol ve özellikle ispirto kaşıntıları hafifletmek için kullanılabilir. Ayrıca mantar lezyonlarını kurutur. Ciltteki nemi yok eder. Mantarlar, sıcak ve nemli ortamlarda gelişirler. Bu nedenle alkol mantar lezyonlarında oldukça etkilidir.
– Pamuk yardımı ile alkol etkilenen alan üzerine uygulanır. Alkol hızla buharlaşır gider bu nedenle işlem sonrasına cildi yıkamak gerekmez. Bu uygulama günce 1 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

4. Listerine

Listerine de mantar enfeksiyonları için mükemmel bir çözümdür. Mantarın neden olduğu kaşıntı ve kızarıklığı yatıştırır. Ayrıca anti septik, anti fungal ve anti bakteriyel özelliklere sahiptir.
– Bir pamuk topağı yardımı ile listerine gargara etkilenen cilde uygulanır. Kuruması beklenir. Uygulama sırasında başlangıçta biraz acı olabilir. Ancak kısa süre içinde mantar enfeksiyonundan kaynaklanan kabarma, ağrı ve iltihaplanmayı azaltır.
– 3 ila 4 kez her gün uygulanabilir. Düzenli olarak birkaç ay işleme devam edilmesi gerekir.
Not: Açık yaralar üzerinde kesinlikle listerine kullanılmamalıdır.

5. Sirkeyle mantar tedavisi

Beyaz sirke de büyük ölçüde antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Kaşıntı gibi deri enfeksiyonu ile ilgili olan belirtileri hafifletmeye yardımcı olur.
– Dörtte 1 oranla beyaz sirke su ile karıştırılır. Bu karışım ile bir bez ıslatılır ve etkilenen alana hafifçe uygulanır. Karışımın kendiliğinden kuruması beklenir. Ardından cilt yüzeyi durulanır. Bu işlem günde 2 kez tekrarlanabilir.
– Başka bir seçenek de etkilenen deriye beyaz sirke ve Hindistan cevizi yağı sürülmesidir. Eşit miktarlarda Hindistan cevizi yağı ve beyaz sirke karıştırılır. Yıkamadan önce ciltte birkaç saat bekletilir. Mantar enfeksiyonunun neden olduğu lezyonlar gidene kadar işlem günde 2 kez tekrarlanır.

6. Çamaşır suyu

Çamaşır suyu da kaşıntıyı giderdiği için mantar tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca anti bakteriyel, anti fungal ve anti septik özellikleri de vardır.
– Bir küvet suya çeyrek fincan çamaşır suyu karıştırılır.
– Yaklaşık 15 dakika boyunca her gün mantar enfeksiyonu görülen cilt alanı bu surda bekletilir.
– Ardından cilt ılık su ile yıkanır.

7. Mantar için soğan suyu

Anti fungal, anti biyotik ve anti enflamatuar özellikleri nedeniyle, soğan da mantar tedavisinde kullanılmaktadır. Kaşıntı gibi mantar belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur.
– Soğan bir hamur haline gelene kadar ezilir. Soğan püresi virüslü alan üzerine uygulanır. Yaklaşık 30 dakika süreyle ciltte bırakılır ve sonra alan ılık su ile iyice durulanır. Ardından cilt iyice kurulanır. Bu işlem günde 2 kez tekrarlanabilir. Soğan dışında soğan suyu da kullanılabilir.
– Ayrıca, tüm vücut için mikrobiyal koruma sağlayacağı için soğan yemeklerde de kullanılabilir.

8. Mantara tuzlu su iyi gelirmi?

Tuzlu su banyosu kaşıntı gidermek için kullanılan en kolay yollardan biridir. Mantar enfeksiyonlarını kontrol altına almak için kullanılan tuz aynı zamanda olası enfeksiyonları da engeller. Epsom tuzları, banyo tuzları ya da iyotlu tuz da kullanılabilir.
– Banyo küveti sıcak suyla doldurulur ve içerisine bol miktarda tuz eklenerek karıştırılır.
– Bu su içerisinde 20 ila 30 dakika beklenir.
– Sonuç alana kadar işlem günde en az iki kez uygulanır.

9. Mantara sarımsak iyi gelirmi?

Sarımsak mantar önleyici özellikleri nedeniyle kaşıntı tedavisinde oldukça etkilidir. Aynı zamanda kaşıntı ve ağrıyı dindirir.
– Birkaç diş sarımsak ezilerek etkilenen deri üzerine yapıştırılır. Birkaç dakikalığına cilt üzerinde bırakılır ve sonra yıkanır. Bu işlem günde iki ya da üç kez tekrarlanır. Eğer hassas bir cilde sahipseniz bu ilacı kullanmamanız önerilir.
– Bir kaç diş sarımsak ve zeytinyağı karıştırılır. Karışım etkilenen alanlar üzerine uygulanır. Bu işlem virüslerin arındırılmasını sağlar. Yıkamadan önce birkaç saat ciltte bekletilmesi önerilir. İşlem günde iki ya da üç kez tekrarlanır.
– Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve mantar lezyonlarının iyileşmesine katkıda bulunmak için çiğ sarımsak da tüketilebilir.

10. Mantar tedavisinde bal

Bal; anti septik, anti fungal ve yatıştırıcı özellikleri ile kaşıntıdan kurtulmaya çok yardımcı olur. Bal özellikle tırnak mantarlarında oldukça etkilidir. Olası enfeksiyonları önlerken cildin yumuşamasını sağlar.
– Bal etkilenen alan üzerine uygulanır ve en az 30 dakika boyunca açık bırakılır. Ardından cilt yıkanır ve bölge iyice kurulanır. Mantar lezyonları giderilene kadar her gün 2 kez uygulanır.
– İki çay kaşığı bal ve biraz kıyılmış sarımsak ile bir hamur yapılır. Enfekte olan deri alanlarına uygulanır ve birkaç dakika ciltte bekletilir. Ardından cilt yıkanır. Bu işlem ciltte hafif bir batma hissine neden olabilir. Ancak kısa sürede kaşıntı ve yanma geçecektir.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • adamin biri isteCevapla

    Verdiginiz bilgiler icin tskrlr

    Kas 22, 2016 15:10