Mantar Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Mantar Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm

Cilt Saç ve Tırnak Hastalıkları kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.836 defa okundu

Mantar Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Mantar Enfeksiyonuna Bitkisel Çözüm

mantar enfeksiyonuna bitkisel çözüm

mantar enfeksiyonuna bitkisel çözüm

Mantar neden olur?

Mantarın 50. 000’den fazla farklı türü bulunmaktadır. Cilt üzerinde herhangi bir soruna neden olmadan yıllarca yaşayabilirler. Ancak, zaman zaman bazı faktörler mantarları tetikler ve deri lezyonlarına neden olur. Mantar enfeksiyonları genellikle kaşıntıya neden olur ve kafa derisi, tırnak ve tırnak etlerinde görülür. Ayrıca ağız, vajina ve üriner sistemde de görülebilir. Mantar enfeksiyonu şiddeti kişiden kişiye göre değişebilir. Mantar enfeksiyonu zayıf bağışıklık sistemi, diyabet, kötü hijyen, zayıf kan dolaşımı, cilt hasarı veya bulaşma yolu ile oluşabilir. Bazı bitkisel ilaçlar mantar enfeksiyonunun şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

Mantara ne iyi gelir: Mantara bitkisel çözüm

1. Mantar hastalığına elma sirkesi

Elma sirkesi mantar enfeksiyonu tedavisinde oldukça etkilidir. Anti mikrobiyal özellikleri ile mantara neden olan virüsleri öldürür. Ayrıca, hafif asidik doğası ile enfeksiyonun yayılmasını önlemeye yardımcı olur ve hızlı iyileşme sağlar.
– İki yemek kaşığı elma sirkesi bir bardak ılık su içinde karıştırılır ve günde iki kez içilir.
– Elma sirkesi ve su eşit miktarlarda karıştırılır. Bu karışım etkilenen cilt bölgesine uygulanır. 30 dakika kadar bekletildikten sonra bir havlu ile kurulanabilir.

2. Yoğurt mantara iyi gelirmi?

Mantar enfeksiyonunu tedavi etmek için canlı, aktif kültürler içeren sade, şekersiz yoğurt kullanabilir. Probiyotik yoğurt içinde bulunan laktik asit ile mantar lezyonlarının büyümesi engellenebilir.
– Pamuk yardımı ile yoğurt mantar enfeksiyonunun bulunduğu bölgelere uygulanır. 30 dakika boyunca alan açık bırakılmalı ardından ılık suyla durulanmalıdır. Temiz bir havlu ile cilt iyice kurulanmalıdır.
– Vajinal enfeksiyon durumunda bir tampon üzerine yoğurt sürülebilir. Ancak tampon vajina içinde en fazla 1 saat bekletilmelidir.
– Ayrıca yoğurt günlük beslenmenin bir parçası olarak tüketilebilir. 2 ila 3 su bardağı yoğurt enfeksiyonun yatıştırılmasını sağlayacaktır.

3. Sarımsak mantar tedavisi

Sarmısak yararlı bir antifungal ajan olarak çalışır. Bu nedenle her türlü mantar enfeksiyonunda oldukça etkilidir. Ayrıca antibakteriyel ve antibiyotik özellikleri ile iyileşme sürecinde önemli bir rol oynamaktadır.
– İki diş sarımsak ezilerek bir hamur haline getirilmek için içerisine birkaç damla zeytinyağı eklenir. Hamur etkilenen bölgelere uygulanır ve cilt üzerinde 30 dakika bekletilir. Bölge ılık su ile yıkanır. Ardından temiz bir havlu ile cilt kurulanır. Enfeksiyondan kurtulmak için bu işlem günde iki kez tekrarlanabilir.
– Vajinada mantar enfeksiyonu olduğunda bir diş sarımsak gazlı bez içine konarak sarılır. Bu bez vajinaya yerleştirilerek 30 dakika kadar burada tutulur. Günde birkaç kez tekrar edilebilir.
– Ayrıca, herhangi bir mantar enfeksiyonunda iyileşme sürecini hızlandırmak için sarımsak yemeklere eklenerek de tüketilebilir.

4. Mantar çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı, fungal enfeksiyonlara neden olan mantarları öldürmede yardımcı doğal bir mantar önleyici bileşiğe sahiptir. Ayrıca, çay ağacı yağı mantarın diğer vücut parçalarına yayılmasını engeller.
– Saf çay ağacı yağı ve zeytinyağı veya tatlı badem yağı eşit miktarlarda karıştırılır. Bu işlem günde birkaç kez uygulanabilir. Ayrıca çay ağacı yağı ve aloe vera jelden oluşan bir karışım da hazırlanabilir.
– Vajinal enfeksiyonunda birkaç damla çay ağacı yağı bir tampona damlatılarak vajina içine yerleştirilebilir. En fazla 1 saat tutulmalıdır. Günde iki kez tekrarlanır.
Not: Çay ağacı yağının tüm yöntemleri kesinlikle hamileler tarafından kullanılmamalıdır.

5. Hindistan cevizi yağı mantar tedavisi

Hindistan cevizi yağı orta zincirli yağ asitlerine sahiptir. Bu nedenle mantar enfeksiyonlarında da kullanılmaktadır. Bu yağ asitleri mantar enfeksiyonuna neden olan virüsleri yok eder.
– Mantar enfeksiyonun oluştuğu bölgeye sızma hindistan cevizi yağı sürülür ve kendi kendine kuruması beklenir. Günde 2 ila 3 kez uygulanabilir.
– Hindistan cevizi yağı ve tarçın eşit miktarlarda karıştırılır. Mantar lezyonları üzerine uygulanır. Enfeksiyon gelişimini denetlemek için bu ilaç günde iki kez uygulanmalıdır.
– Vajinal enfeksiyon için bir tampona organik hindistan cevizi yağı sürülebilir. Vajina içinde en fazla iki saat bekletilir. Tampon kaldırdıktan sonra bölge ılık su ile iyice durulanır. Her gün işlem tekrarlanabilir.

6. Çay

Çay içerisinde bulunan tanenler mantar enfeksiyonlarına neden olan virüslerin yok edilmesini sağlar. Ayrıca, çay antibiyotik vardır ve yardımcı sıkıştırıcı özellikleri gibi yanma hissi, şişme ve cilt tahrişi mantar enfeksiyonu belirtileri kurtulmak.
– Birkaç çay poşeti ılık suda 10 dakika bekletilir. Sudan çıkarıldıktan sonra 30 dakika kadar buzdolabında bekletilir. Soğuk çay poşetleri etkilenen alan üzerine uygulanır. Her gün, enfeksiyon temizlenene kadar üç kez tekrarlanır.
– Ayak tırnağı mantarı için dört su bardağı kaynar suya çay poşetleri konulur. 30 dakika bekletildikten sonra soğuması beklenir. Ardından mantar lezyonu olan bölgeye uygulanır. Günde iki kere, 5 ila 6 hafta boyunca uygulanabilir.

7. Kekik yağı mantara iyi gelirmi?

Kekik yağı mantar enfeksiyonlarında mantara neden olan virüsle mücadele eden antifungal özellikleri içerir. Ayrıca, antimikrobiyal özelliği ile mantar enfeksiyonlarını önlemede etkilidir.
– Kekik yağı ve sızma zeytinyağı eşit miktarlarda karıştırılır. Bu karışım etkilenen alan üzerinde uygulanır ve birkaç saat açık bırakılır.
– Alternatif olarak, üç damla kekik yağı bir bardak suya eklenir ve günde iki kez içilir.
– Ayrıca yemeklerden sonra günde iki kapsül kekik yağı da alınabilir.
– Sonuç alınana kadar kekik yağı kullanımına devam edilir.

Not: Alkol içermeyen kekik yağı türü kullanılmalıdır.

8. Zeytin yaprağı mantar tedavisi

Zeytin yaprağı mantar oluşumlarını gidermeye yardımcı anti fungal ve anti mikrobiyal özellikleri içerir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve iyileşme sürecini hızlandırır.
– Bir hamur yapmak için birkaç zeytin yaprağı ezilir. Doğrudan mantar enfeksiyonunun üzerine uygulanır. 30 dakika kadar bekletildikten sonra ılık suyla durulanır ve temiz bir bezle kurulanır.
– İşlem enfeksiyon geçene kadar her gün uygulanır.
– Ayrıca zeytin yaprağı çayı daha hızlı iyileşme sağlamak için her gün 2 ila 3 bardak tüketilebilir.

9. Zerdeçal

Zerdeçal doğal bir antibiyotik, antiseptik ve antifungal ajandır. Ayrıca, iyileştirici özellikleri ile iyileşme sürecini hızlandırır. Cildin yenilenmesine yardımcı olur. Zerdeçal tırnak mantarı için son derece faydalıdır.
– Ham zerdeçal kökü suyu etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Cilt üzerinde 2 ila 3 saat bekletilir ve ılık suyla durulanır. Bu işlem, enfeksiyon temizlenene kadar günde iki kez tekrarlanır.
– Bir bardak süt ile birlikte bir çay kaşığı zerdeçal kaynatılır. Biraz bal eklendikten sonra sıcakken içilir. Bağışıklık sistemini güçlendirirken ve enfeksiyonu yatıştırır.

10. Kızılcık suyu

Kızılcık suyu mantar ile mücadelede etkili yöntemlerden biridir.
– Günde birkaç kez kızılcık suyu içilebilir.
– Kızılcık suyunun yanı sıra doktora danışarak kızılcık tabletleri de alınabilir.
Tüm bu bitkisel çözümler ile birlikte aynı zamanda hijyene de dikkat edilmelidir. Mantar enfeksiyonu giderek yayılıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Yorum Yaz