Mantar Enfeksiyonu Nasıl Geçer: El ve Ayak Mantarına Doğal Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 4 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 826 defa okundu

Mantar Enfeksiyonu Nasıl Geçer: El ve Ayak Mantarına Doğal Çözüm

mantar enfeksiyonuna doğal çözüm

mantar enfeksiyonuna doğal çözüm

Mantar neden olur?

Mantar enfeksiyonu candida albicans denilen bakterilerden kaynaklanır. Bu bakteri, diğer iyi bakterilerin ölmesine neden olur ve hızla ürer. Özellikle nemli alanlarda üreyen mantar enfeksiyonu oldukça rahatsız edici bir cilt hastalığıdır. Mantar enfeksiyonu durumunda doktor ve ilaç tedavilerinin yanı sıra bazı bitkisel çözümler de kullanılabilir. En etkili çözüm karbonattır. Farklı şekillerde kullanılabilir.

Mantara ne iyi gelir: Mantar için bitkisel çözüm

Mantar tedavisinde karbonat

Yöntem 1

– 1 çorba kaşığı karbonat ile yeterli miktarda su karıştırılır. Elde edilen karışım hamur kıvamına getirilir ve cilde uygulanır. Birkaç dakika ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak birkaç kez yapılabilir.

Yöntem 2

– Bir bardak ılık suyun içerisine yarım çay kaşığı karbonat eklenir. Karıştırılır ve her gün düzenli olarak tüketilir. Günde 2 bardak tüketilmesi önerilir. Cildin ph dengesinin korunmasına yardımcı olurken aynı zamanda ciltte enfeksiyon riskini azaltır.

Mantar için doğal çözüm: Karbonat, limon suyu ve deniz tuzu

– Karbonat, biraz limon suyu ve anti fungal özellikler olan deniz tuzu karıştırılır. Bu karışım cilde doğrudan uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

– Alternatif olarak ılık su dolu küvete biraz karbonat, limon suyu ve deniz tuzu eklenir. Karıştırılır ve bu suyun içerisinde yaklaşık 20 dakika beklenir. Daha sonra normal su ile duş alınır. Uygulamanın her gün düzenli olarak yapılması önerilir.

Mantara iyi gelen bitkiler: Karbonat, kafur ve hindistan cevizi yağı

– Kafur soğutma özellikleri ile bilinir. Hindistan cevizi yağı ise enfekte cildin iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda olası kaşıntıyı azaltır.

– 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı 1 çorba kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı saf kafur iyice karıştırılır. Elde edilen karışım banyo yaptıktan sonra etkilenen cilt alanlarına uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

Mantar için doğal çözüm: Karbonat ve aloe vera jeli

– Aloe vera jeli, anti fungal ve antiseptik özellikler içerir. Bu özellikleri ile enfeksiyonun azaltılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda mantar lezyonlarının çoğalmasını engeller.

– Taze aloe vera jeli ile biraz karbonat karıştırılır. Hamur kıvamına getirilen karışım enfekte bölgeye uygulanır. Bir gece bu şekilde bekletilir. Ertesi sabah alan su ile durulanır.

Mantar enfeksiyonu için bitkisel çözüm: Karbonat, yoğurt ve organik zerdeçal

– Yoğurt mantar bakterilerinin ölmesine yardımcı olan yararlı bakterileri içerir. Enfeksiyonun azaltılmasında son derece etkilidir.

– ½ çay kaşığı karbonat, 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ve 1 çorba kaşığı yoğurt karıştırılır. Elde edilen karışım etkilenen cilt alanlarına macun şeklinde uygulanır. Yaklaşık 30 dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

Mantar enfeksiyonuna ne iyi gelir: Karbonat ve kadife çiçeği

– Kadife çiçeği içerdiği enzimler ile mantar tedavisi için önerilir. Etkili ve doğal antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri vardır. Bu özellikleri ile kesikler, çürükler ve enfeksiyon durumunda son derece etkilidir.

– Birkaç kadife çiçeği yaprağı ezilir. Ardından karbonat ile karıştırılır. Su da eklenerek hamur kıvamına getirilir ve mantar lezyonlarının üzerine uygulanır. Birkaç dakika ciltte kuruması beklenir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır. Uygulama bir gece ciltte bekletildiğinde daha etkili sonuçlar alınacaktır.

Mantar için evde tedavi: Karbonat ve fesleğen yaprakları

– Fesleğen yaprakları da anti-mantar özelliklere sahiptir. Enfeksiyonun kısa sürede azaltılmasına yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

– Bir tencerede suyun içerisinde bir avuç fesleğen yaprağı kaynatılır. Ardından soğuması beklenir. Ezilerek hamur halinde cilde uygulanır. Birkaç dakika kadar ciltte bekletilir. Daha sonra cilt ılık su ile durulanır.

Yorum Yaz