Mamografi Nasıl Çekilir: Mamografinin Yan Etkileri

Kanserler kategorisine 27 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 402 defa okundu

Mamografi Nasıl Çekilir: Mamografinin Yan Etkileri

mamografinin yan etkileri

mamografinin yan etkileri

Mamografi neden çekilir?

Mamografi, olası meme kanseri vakalarında tümör tespiti için kullanılan bir tarama yöntemidir. Her kadının düzenli olarak muayeneye gitmesi ve mamografi çektirmesi önerilir. Ulusal Kanser Enstitüsü göre 2012’de yaklaşık 40.000 kadın meme kanseri nedeniyle ölmüştür. Aynı yıl içinde ise 226,000 yeni vaka ile karşılaşılmıştır. 40 yaş üzerindeki her kadın iki yılda bir mamogram olmalıdır. Ailede meme kanseri varsa risk daha da artacağı için bu tarama testinin mutlaka yapılması gerekir.

Mamografi çekimi nasıl yapılır: Mamografi testi nasıl yapılır?

Mamografi, bir çeşit meme röntgenidir. Doktor mamografiyi herhangi bir kanser şüphesinde veya değişiklikleri denetlemek için rutin bir test olarak isteyebilir. Göğüste ele gelen bir yumru ya da kanser belirtileri varsa genellikle hemen mamografi istenir.

Mamogram sırasında ne olur: Mamografi öncesi hazırlık 

Mamogram çekimi öncesi hasta belden yukarısındaki kıyafetler ile birlikte varsa kolye ve küpe gibi aksesuarları çıkartır. Bir önlük giydirilen hasta stand önüne gelerek hareketsiz bir şekilde durur. X-ray ışınları verilmeden önce memenin düzleştirilmesi gerekir. Mamografi aleti memenin düzleştirilmesini sağlayarak daha net bir görüntü oluşturur. Genellikle ufak ağrılar veya biraz rahatsızlık hissedilebilir. Doktor çekim sırasında da hastanın meme görüntüsünü inceler. Bazı durumlarda dijital mamogram da kullanılır. Bu yöntem genellikle yaşlı kadınlara uygulanır. Daha az ağrıya ve rahatsızlığa neden olan dijital mamogram 50 yaş üstü kadınlara tavsiye edilir. Dijital mamografide görüntü elektronik bir resim ile bilgisayarda kayıtlı bir meme röntgenine dönüşür. Radyolog, filmlerin hazırlanmasını beklemeyeceği için görüntüyü hemen görebilir. Bilgisayara aktarılan görüntüler doktorun tanı koymasını kolaylaştıracaktır.

Mamografi için hazırlık nasıl yapılır?

Öncelikle mamografi çekim günü belirlenir. Doktorun söylediklerinin uygulanması; deodorant, vücut tozu ve parfüm gibi kozmetik ürünlerin kullanılmaması gerekir. Göğüslere ve koltuk altlarına da herhangi bir krem ya da losyon sürülmemelidir. Bu maddeler görüntüleri deforme ederken düzgün görüntü alınmasını engeller. Hamile kadınlarda ve emziren kadınlarda ise mamografi öncesi bu durum radyoloğa söylenmelidir. Genellikle mamografi hamile kadınlar ile emziren kadınlara yapılmaz. Eğer göğüs taraması alınması gerekiyorsa röntgen kullanılır.

Mamografi görüntülerinden kireçlenmeler veya kalsiyum miktarı ölçülebilir. Çoğu kireçlenme, kanser belirtisi değildir. Mamografi ile var olan kistler ya da tümörler tespit edilir.

Mamografi zararlı mıdır?

Herhangi bir tür röntgen ve mamogram sırasında kişi çok az miktarda radyasyona maruz kalır. Ancak, bu maruz kalma riski son derece düşüktür.

Hamileyken mamografi çekilir mi: Emzirirken mamografi çekilir mi?

Bir kadın hamile ise ya da bebek emziriyorsa kesinlikle mamografi çekilmemelidir. Radyasyon hamile kadınlarda direkt olarak bebeği etkilerken; emziren kadınlarda radyasyonun etkileri süt ile anneden bebeğe geçebilir. Verilen az miktardaki radyasyon anneyi etkilemese de bebek bünyesinin etkilenmesine neden olacaktır. Bu nedenle emziren ve hamile kadınlara mamografi çekilmemelidir.

Mamografi sonrası ağrı görülebilir. Bu ağrı bir süre sonra geçer. Ancak uzun süredir devam eden ağrılarda doktora danışılmalıdır.

Mamografi kadınların en az 1 yılda bir yaptırmaları gereken bir testtir. Meme kanseri günümüzde bu kadar sık görülen bir hastalıkken önceden yapılan kontroller erken teşhis yapılmasını sağlayabilir. Öldürücü sonuçlar veren meme kanseri için erken teşhis oldukça önemlidir. Eğer memede büyüme, meme ucundan akan sıvı, ele gelen bir yumru ya da meme ağrısı gibi belirtiler varsa mutlaka en yakın zamanda doktora görünülmelidir. Meme kanseri şüphesi olduğunda doktor ilk olarak mamografi çekimi isteyecektir. Mamografi ile birlikte yapılan diğer testler sonucunda tanı daha sağlam konabilir. Eğer kişide meme kanseri varsa ara sıra mamografi çekilerek tümörün son durumu ve gelişimi izlenebilir. Hiçbir hastalık belirtisi olmasa bile her kadın özellikle 40 yaşından sonra mutlaka mamografi çektirmelidir. Erken teşhisin hayat kurtardığı unutulmamalıdır.

Yorum Yaz