Limonlu Sıcak Su Nasıl Yapılır: Limonlu Sıcak Suyun Faydaları

Şifalı Bitkiler kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 773 defa okundu

Limonlu Sıcak Su Nasıl Yapılır: Limonlu Sıcak Suyun Faydaları

limonlu sıcak suyun faydaları

limonlu sıcak suyun faydaları

Limonlu sıcak su neye yarar?

Sıcak su ile limon suyu karışımı genel vücut sağlığı için oldukça faydalıdır ve aynı zamanda kilo vermeye yardımcı bir yöntem olarak da kullanılabilir. Limon, C vitamini açısından zengin bir besindir. Sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.

Limonlu sıcak su nasıl içilir: Limonlu sıcak su ne zaman içilmeli?

Yarım limon suyunun 1 su bardağı sıcak su karıştırılarak içilmesi tavsiye edilir. Eğer limonu sıkmak mümkün değilse bunun yerine 1 çorba kaşığı hazır limon suyu da kullanılabilir. Ancak % 100 organik limon suyu kullanmaya dikkat edilmelidir. Limon suyu karışımı sabah içildiğinde çok daha etkili olacaktır. Ayrıca bir tutam tarçın ve bir tutam toz zencefil eklendiğinde bu baharatlar metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Limon suyu fazla hazırlanarak buzdolabından bekletilebilir. Özellikle yazın buz eklenebilir.

Limon suyu kilo verdirir mi?

10 gün boyunca düzenli tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olduğu görülmüştür.

Limon suyu ne işe yarar?

Sabah kahvaltıdan önce 1 fincan limon suyu ve sıcak su karışımı içildiğinde öncelikle sindirim sistemi sağlığı korunmuş olur. Ayrıca besinlerin emilimini yavaşlattığı için açlık hissini azaltır.

Limon suyunun etkileri nelerdir?

Limon suyu sindirim sisteminin yanı sıra boğaz ve yutağında temizlenmesini sağlar. Ayrıca böbrek ve karaciğerde bulunan zararlı atıkların ve toksinlerin vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur. Lenfatik sistemin temizlemesine de katkıda bulunur.

Önemi:

Limon ve su genellikle kilo verilmesini kolaylaştırmak için kullanılır. Su vücut için en önemli besin kaynağı iken sindirim sisteminin düzgün çalışması için gereklidir. Sıvı alımının az olması özellikle böbreklerde ve karaciğerde bazı hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Ayrıca su alımının az olduğu durumlarda vücutta çok daha fazla yağ depolanır. Bu yağ yakımı için sarf edilen efor karaciğer fonksiyonlarını yavaşlatır. Su doğal bir iştah bastırıcıyken yemeklerden önce içildiğinde fazla besin tüketimini engeller. Limon suyu ise ciltte ve damarlarda kan akışını hızlandırarak özellikle selülit gibi cilt problemlerini engeller. Aynı zamanda yağ yakımına katkıda bulunan limon suyu diyetisyenler tarafından da tavsiye edilmektedir.

Limon suyunun faydaları nelerdir?

Limon suyu yüksek miktarda C vitamini sağlar. ABD Tarım Bakanlığı verilerine göre 1 adet limonda 30,7 mg C vitamini bulunmaktadır. Önerilen günlük tutar ise kadınlar için 75 mg C vitamini ile erkekler için 90 mg C vitaminidir. Her gün belirli miktarda C vitamini alınmalıdır. Limon, asitli bir besin olduğu için sindirim kalsiyumun sisteminde daha iyi absorbe edilmesine yardımcı olur. Kalsiyum emilimi, kalsiyumun yağ hücrelerinde depolanmasını sağlayarak kilo vermeye yardımcı olur. Daha fazla kalsiyum, yağ hücrelerinin de daha kolay yanmasını sağlar. C vitamini aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirir, koroner kalp hastalığını önlemeye yardımcı olur ve katarakt ve gut hastalığı gibi hastalıkların riskini düşürür. Antioksidan görevi gören C vitaminini içeren taze meyve ve sebzeler kanser riskini de düşürmektedir.

Limon pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan bitkisel bir çözümdür. Boğaz ağrısından öksürüğe, cilt lezyonları tedavisinden kilo vermeye kadar pek çok konuda yardımcı olan limon ve limon suyu özellikle metabolizmayı hızlandırmak için kullanılabilir. Limon suyu asit içerdiği için özellikle reflü ve mide hastalıkları olanlar tarafından dikkatli kullanılmalıdır. Çok fazla limon suyu tüketilmesi midede ve boğazda tahrişe neden olurken mide asidinin artmasına neden olabilir. Kilo vermek için limon suyu içilecekse her sabaha kahvaltıdan önce 1 fincan kadar içilmesi etkili olacaktır. Kadın ve erkekler için geçerli olan oranlardan daha fazla limon suyu tüketilmemelidir.

Yorum Yaz