Limon Suyunun Faydaları-Limonlu Su Neye İyi Gelir?

Bitkisel Çözümler kategorisine 3 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 626 defa okundu

Limon Suyunun Faydaları-Limonlu Su Neye İyi Gelir?

limonlu su faydaları

limonlu su faydaları

Limon ve limon suyu birçok hastalık için bitkisel olarak kullanılan ve oldukça işe yarayan bir çözümdür. Cilde iyi gelmesinin yanı sıra, mide bulantısı, mide ağrıları, kaşıntılar, yaralar ve daha pek çok hastalık için kullanılan limon, içerisindeki asit sayesinde her derde deva denebilecek bir besindir. Limon suyunun nelere iyi geldiğini bilirseniz bazı rahatsızlıklarda evde kendi kendinize yapabileceğiniz bitkisel çözümler ile rahatlama sağlayabilirsiniz.

Uçuk ve ağız yaralarına karşı limon suyu kullanın.

Uçuk ve ağız yaraları acı veren yaralardır. Ağzın kenarında oluşan bu yaralar virüs sonucunda ya da nezle, grip gibi hastalıklar sırasında çıkan ateş sonucunda görülebilir. Önce ufak şişlikler haline kendini gösterir. Ve ardından cilt kızararak ısınsı artırır. Daha sonra içerisinde iltihap oluşur ve bu iltihabın kurumasın 2 haftayı bulabilir. İyileşme süresini kısaltmak ve bu sinir bozucu acı veren yaralardan kurtulmak için limon suyu kullanabilirsiniz. Limon suyu uçuğu yatıştırarak kurutacaktır. Uçuğun ağız içine ve oradan da boğaza yayılmaması için limon suyunu 1 bardak suya ekleyerek de tüketebilirsiniz.

Ağızda çıkan pamukçuklara karşı limon suyu kullanın.

Pamukçuk olarak bilinen aftlar genellikle ağız içerisinde beyaz ve kırmızı noktalar şeklinde görülür. Açık yaralara neden olduğu için acı verebilir. Ayrıca ağrıya, karıncalanmaya ya da yanma hissine neden olabilir. Pamukçuklar normalde 7 ila 10 gün arasından iyileşirler. Fakat bu süreci hızlandırmak istiyorsanız limon suyu kullanabilirsiniz. İyileşme sürecini hızlandırmak ve acıyı dindirmek için 2 çay kaşığı adaçayını bir fincan sıcak suya ekledikten sonra yaklaşık 10 dakika kadar kaynatın. Üzerine yarım çay kaşığı limon suyu ekleyin. Bu karışım ile gargara yapın. Yutmamaya özen gösterin. Yutarsanız boğazınızı yakabilir.

Zehirli sarmaşık döküntülerini hafifletmek için limon suyu kullanın.

Zehirli sarmaşık ciltle temas ettiğinde döküntülere neden olabilir. Kaşınan döküntüler yaraların oluşmasına neden olur. Bu durumda kaşıntıyı durdurmak için ve yaraların iyileşmesine yardımcı olmak için limon suyu kullanabilirsiniz. Limon suyu içerisindeki asit cildinizin rahatlamasını kırmızı döküntülerin giderek azalmasını sağlayacaktır.

Limonlu Su Zayıflatırmı?

Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi nedeniyle kilo vermekte zorlananların sabah aç karnına ve gece yatmadan evvel 1 er su bardağı limonlu su tüketmeleri iyi olacaktır. Limonlu su yağ yakıcı etkisiyle de karın, göbek ve yan yağların hızlı eritilmesine yardımcı olur.

Kaşıntıyı durdurmak için limon suyu kullanın.

Zehirli bitkiler, böcek sokması ve alerjik reaksiyon gibi durumlarda cildiniz acıyarak kaşınabilir. Bu rahatsız edici bir durumdur. Kaşıdıkça kabaran cilt soyulur ve yaralar oluşur. Bu gibi durumlarında limon suyu içeriğindeki sitrik tozu ile yaraların iyileşmesini sağlayacaktır.

Limon suyu ve mısır nişastası bir hamur yapın.

Limon suyu ve mısır nişastasını bir kap içerisine karıştırarak hamur haline getirin. Kaşıntılı lekelerin üzerine uygulayarak hafifçe ovalayın. Bu uygulamayı daha çok kaşıntılı yaralar ve enfeksiyon kapmış çizikler için kullanabilirsiniz.

Ateşi düşürmek için limon suyu kullanın.

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklarda yükselen vücut ısısını düşürmek için limon suyu kullanabilirsiniz. Ateş vücudun mikroba karşı verdiği mücadele sonucu ortaya çıkar. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. Enfeksiyona ve mikroba bağlı hastalıklarda ateş yükseldiğinde bu karışımı uygulayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler:

  • 1/2 çay kaşığı limon suyu
  • 1/2 su bardağı sıcak su
  • 1/2 çay kaşığı bal

 

Yapılışı:

Tüm malzemeyi karıştırarak ılınmasını bekleyin ve için. Limon suyu bağışıklık sisteminin ihtiyacı olan C vitamini salgılarken bal bünyeyi kuvvetlendirerek ateşin daha hızlı düşmesini sağlayacaktır.

Limon suyu bu tür hastalıklarda bitkisel bir çözüm oluştururken aynı zamanda cilde de iyi gelmektedir. Eğer 1 kaşık bala yarım çay kaşığı limon suyu ekler ve krem kıvamında cilde uygularsanız cildinizin pürüzsüz ve parlak bir görüntüye kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Limonlu Suyun Yararları

– Mükemmel bir C vitamini kaynağı olan limonlu su, içerdiği besinler ile bağışıklık sistemini güçlendirici etki yapmaktadır.

– Limonda bulunan pektin fiberleri hem mikrop kırıcı özelliğiyle ülsere iyi gelen içecek özelliği taşır,  hem de sindirim sistemini özellikle de bağırsakları çalıştırır.

– Vücudun PH düzeyini stabil hale getirir.

– Sindirime yardımcı olur ve safra üretimini artırır.

– Limonun içerisinde bulunan sitrik asit, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor ve magnezyum gibi mineraller ve besinler vücudun yapı taşlarıdır.

– Bakteri üremesine engel olur

– Nezle ve gribe bitkisel çözüm dür.

– Vücuttaki ürik asidi atar ve eklemlerdeki iltihaplara ve eklem romatizmasına kesin çözüm sunar.

– İçerdiği potasyum ile beyin ve sinir sistemini geliştirir.

– Karaciğeri yeniler. alkol alanların limonlu su içmelerinde fayda vardır.

– Mide yanmasına iyi gelir

– Göze iyi gelen yiyecekler arasındadır.

– Sindirim salgılarının artmasına yardımcı olur.

– Spor yapanlarda ve yoğun eforla çalışanlarda eksilen vücut tuzlarını yerine koyar.

Yorum Yaz