Limon Suyu Faydalı Mı: Limon Suyunun Faydaları

Beslenme kategorisine 27 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 590 defa okundu

Limon Suyu Faydalı Mı: Limon Suyunun Faydaları

limon suyunun faydaları

limon suyunun faydaları

Limon suyu neye iyi gelir?

Limon suyu lezzetli bir alternatif olmasının yanı sıra sıfır kaloriye sahip sağlıklı bir besindir. Limon ve limon suyu birçok hastalığa iyi gelmekle birlikte enerji ve ferahlık verir. Özellikle limon suyu ya da limonata spor yaparken bol bol tüketilmelidir.

– Limon suyu faydaları:

Limon suyunun sağlıklı olmasının birincil nedeni içerisindeki sudur. Su hayati bir içecek olmasının yanı sıra vücudun temel yapı taşıdır. İnsan vücudunun %60’ı sudan oluşur. Bu nedenle sağlıklı bir yaşam için bol bol su içilmesi önerilir. Vücut sisteminin düzgün çalışması su tüketimine bağlıdır. Su toksinlerin dışarı atılmasını sağlayarak hayati organların temizlenmesini sağlar. Hücrelere besin sağlamanın yanı sıra mukoz membranlarda ve kulak, burun ve boğaz dokularında nem dengesini korumaya yardımcı olur. Yeterli miktarda su tüketilmediğinde dehidratasyon yani sıvı kaybı oluşur. Bu durum vücudun normal işlevlerini gerçekleştirmesi için yeterli suyu alamamasına neden olur. Genel sağlığı etkileyen sıvı kaybı oldukça önemli ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Genel olarak kadınların günde yaklaşık 2.2 litre günlük yani 9 bardak su içmesi gerekirken erkeklerde bu oran günlük 3 litre yani yaklaşık 13 bardaktır. Gün içinde su tüketimini artırmak için iş yerinde ya da evde kolay ulaşabilecek yerlerde cam şişede su konulmalıdır. Bir şişe suyun çantada taşınması da mantıklı olabilir.

– Limon suyu ne işe yarar?

Limon doymuş yağ ve sodyum açısından düşük bir besindir. Aynı zamanda gebelik döneminde nöral tüp defektlerini önlemek için kullanılan, suda eriyen B vitamini, folat, potasyum ve vitamin C folat için yararlı bir kaynaktır. Ayrıca bilişsel gerileme, kanser, bazı psikiyatrik hastalıklar ve kardiyovasküler koşulların önlenmesinde kullanılabilir. Potasyum ve protein ve kas yapılarını, vücudun normal büyümesini korurken aynı zamanda kalbin elektriksel aktivitesini kontrol eder. Ve son olarak limon içeriğindeki C vitamini ile büyüme ve vücudun her yerindeki dokuların onarımı için oldukça yararlıdır. Bir antioksidan görevi gören limon kanser, kalp hastalığı ve artrit gibi hastalıkları engelleyen bileşikler içerir.  Bu nedenle limon ve suyu karıştırarak içmek beslenme ve genel vücut sağlığı açısından oldukça yararlıdır. Limon suyu sarımsak ile karıştırıldığında daha sağlıklı olacaktır.

– Limon suyu kalbe iyi gelirmi?

Limon suyu Kennesaw Gürcistan Exodus Sağlık Merkezinin sahibi ve operatörü Dr. David Jockers’a göre temizlikte de önemli rol oynar. İnfüzyon ile limon suyu sitrik asit içerdiği için kalsiyum taşlarını temizler ve kalsiyumun arterlerde doğru bir şekilde ilerlemesini sağlar. Bu şekilde kardiyovasküler hastalıkların ve damar hastalıklarının da oluşma ve gelişme riski azalır. Ayrıca limon suyu içerdiği antioksidanlar ile elektrolit dengesini korumada yardımcıdır.

Limon suyu kilo verdirir mi?

Limon suyu, daha az sağlıklı ya da gazlı içeceklerde göre lezzetli bir alternatif olarak tercihe edilebilir. Hastalık kontrol ve Önleme Merkezlerine göre kalori sağlayan içecekler sağlığı tehdit ederken aynı zamanda kilo alımını artırmaktadır. Ancak limon suyu tüketimi, özellikle sabahları aç karna ılık limonlu su içilmesi kilo vermeye yardımcı olur.

Limon suyu kaç kalori?

Bir bardak elma suyunda 192 kalori varken, portakal suyunda 168 kalori,  limonatada ise 168 kalori vardır. Sporcu içeceklerinde ise 99 kalori bulunmaktadır. Buna karşılık şeker katılmadan yapılan limon suyunda kalori miktarı sıfırdır. Hem kalori almadan ferahlamak için hem de genel sağlık için limon suyu kesinlikle tavsiye edilmektedir. Limon ve limonun sağlık için sayısız faydası vardır. Limon özellikle soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi viral hastalıklara iyi gelirken bal ile karıştırıldığında ise boğaz ağrısı ve öksürük için en geçerli bitkisel çözümler arasındadır. Fakat balın kalori miktarını artıracağı unutulmamalıdır.

Yorum Yaz