Kuru Saçlara Ne Yapmalı: Kuru Saçlar İçin Bitkisel Çözümler

Güzellik Tavsiyeleri kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 863 defa okundu

Kuru Saçlara Ne Yapmalı: Kuru Saçlar İçin Bitkisel Çözümler

kuru saçlar için bitkisel çözümler

kuru saçlar için bitkisel çözümler

Saçlar neden kurur?

Kuru saçlar çok daha kolay dökülür ve kepek oluşumuna daha yatkındır. Bu nedenle kuru saçlara mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Kuru saçlar saçların güçsüzleşmesine neden olurken koparak dökülmeye de neden olabilir. Cansız ve sert gözüken saçların temel nedeni genellikle saç boyası, beslenme eksikliği, sürekli saç yıkamak ve bazı hastalıklardır. Kuru saçlar için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Kuru saçlara ne iyi gelir: Kuru saçlara bitkisel çözüm

1. Kuru saç için zeytinyağı

Zeytinyağı, kuru saçlar için en popüler çözümdür. Zengin E vitamini ve antioksidan içeriği ile saçların dış tabakasını korur ve nemlendirir. Parlaklık verir ve aynı zamanda saçların sağlığına kavuşmasını sağlar.
– Saçın uzunluğuna göre yeterli miktarda zeytinyağı bir fincana ya da kaseye konularak mikrodalga fırında biraz ısıtılır.
– Sıcak yağ kafa derisi ve saçlara uygulanır. Yaklaşık 5 ila 10 dakika hafifçe kafa derisine masaj yapılır.
– Sıcak bir havlu ile saçlar kapatılır. Bu şekilde 30 dakika beklenir.
– Ardından bitkisel ve hafif bir şampuan ile saçlar yıkanır.
– Haftada bir kez uygulanabilir.

Not: Bu sıcak yağ tedavisi için Hindistan cevizi yağı, badem yağı, Hint yağı, jojoba yağı veya mısır yağı da kullanabilir.

2. Kuru saçlar için mayonez

Mayonez, kuru saçlar için etkili olan bir diğer çözümdür. Saçı yumuşatır ve parlaklık verir.
– Bir fincan yağlı mayonez hafif nemli saça ve saç derisine kalın bir tabaka halinde uygulanır.
– Kafa derisine masaj yapılır.
– Karışım saçlarda yaklaşık 1 saat kadar bekletilir.
-Ardından saçlar ılık su ve bitkisel bir şampuan ile yıkanır.
– Her hafta sadece 1 kez uygulanmalıdır.

3. Kuru saça yumurta maskesi

Yumurta kuru ve hasar görmüş saçlar için çok faydalıdır. Protein ve lesitin içerdiği için saçları güçlendirir ve hasarlı, cansız saçlara ihtiyacı olan nemi sağlar.
– Bir yumurta akı iki çorba kaşığı ılık su ile iyice karıştırılır. Karışımı uygulanırken nemli saçlara ve kafa derisine 15 dakika boyunca dairesel hareketlerle masaj yapılır. Daha sonra soğuk su ile saçlar şampuanlanır. Haftada bir veya iki kez uygulanabilir.
– Üç yumurta, iki çorba kaşığı zeytinyağı ve bir çorba kaşığı bal ile karıştırılır. Bu karışım ıslak saç ve saç derisine uygulanır. Yaklaşık 30 dakika bekletildikten sonra saçlar hafif bir şampuan ve soğuk su ile yıkanır. Haftada bir kez uygulanır.

4. Avokadolu saç maskesi

Doymuş yağ, vitamin A ve E, protein ve diğer çeşitli mineraller açısından zengin olan avokado kuru ve hasar görmüş saçlar için son derece yararlıdır. Avokado kuru saçları nemlendirirken saçları güçlendirir.
– Bir adet olgun, soyulmuş avokado ezmesi bir çay kaşığı buğday tohumu yağı ve jojoba yağı ile karıştırılarak hamur haline getirilir. Karışımı taze iken yeni yıkanmış saç uçlarına ve köklerine uygulanır. Yarım saat saçlarda bekletilen karışım ılık su ile arındırılır. Birkaç hafta boyunca haftada 2 kez uygulanabilir.
– Avokado ezmesi ve iki yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılır. Karışım pürüzsüz hale gelene kadar karıştırılır. Karışım saçlara uygulanır ve 30 dakika bekletilir. Ardında saçlar sadece durulanır. Haftada 1 kez uygulanabilir.

5. Kuru saçlar için muz maskesi

Muz çok kuru ve zarar görmüş saçların tedavisi için mükemmel çözümdür. Yüksek potasyum ve nem içeriği ile saçların kurumasını engeller ve saçları yumuşatır, esnekliğini artırır.
– Muz püresi ve saç uçlarına ve köklerine uygulanır. 1 saat kadar saçlarda bekletilir. Daha sonra saçlar ılık su ile yıkanır. Haftada bir kez uygulanabilir.
– Alternatif olarak, bir olgun veya olgunlaşmış muz, bir çorba kaşığı badem yağı ile karıştırılır. İçerisine 2 yemek kaşığı bal eklenir. Bu saç maskesi saç üzerine uygulanır. 20 ila 30 dakika bekletildikten sonra ılık suyla durulanır. Bu uygulama haftada 1 kez yapılmalıdır. Saçların daha yumuşak ve daha parlak olmasını sağlar.

Yorum Yaz