Kuru Saç Derisine Ne İyi Gelir: Kuru Saç Derisi İçin Bitkisel Çözüm

Güzellik Tavsiyeleri kategorisine 22 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 14.364 defa okundu

Kuru Saç Derisine Ne İyi Gelir: Kuru Saç Derisi İçin Bitkisel Çözüm

kuru saç derisine bitkisel çözüm

kuru saç derisi için bitkisel çözüm

Saç derisi neden kurur?

Kurumuş saç derisi bu günlerde oldukça yaygın bir sorundur. Eski alternatif tıp tedavilerinin yönlendirilmelerine bakıldığında, bu soruna çok fazla rastlanıldığı ortaya çıkmaktadır. Eğer saçlar üzerinde ciddi ve hassas bir bakım uygulanmazsa saç derisi kuruyabilir. Ayrıca kırılgan saçlar, saç dökülmesi, kepek sorunu ve diğer ciddi sorunlar da bu neden ile artabilmektedir. Saç bakım ürünleri kullanım sıklığı aşırı olursa ve her gün saç herhangi bir işlem görürse saç sorunlarının gözlenmesi kaçınılmaz bir hal alır. Zarar görmüş saç derisi, saç dokusunu değiştirmenin yanı sıra saç büyümesinde de çeşitli aksaklıklar oluşmasına neden olur ve yavaşlatır. Bazı başka nedenler de bu sağlık sorunun oluşmasına neden olabilir.

Saç derisi kuruluğu nedenleri:
– Gerginlik
– Yetersiz beslenme
– Demir eksikliği
– Çinko eksikliği
– Omega 3 yağ asitleri eksikliği
– A vitamini eksikliği
– B ve B kompleks vitaminleri eksikliği

Bazen “Sebasöz Bez dehidratasyonu” olarak adlandırılan durum da kafa derisinde kurumaya ve pullanmaya yol açabilir. Bu durumun neden olabileceği diğer birçok hastalık vardır. Hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:
– Egzama
– Sedef hastalığı
– Vücuttaki su eksikliği
– Alerjik reaksiyonlar
– Deri döküntü ve yaralar
– Zona

Tabii ki bu sorundan kurtulmak için uygulanabilecek birçok kimyasal ilaç ve tedavi bulunmaktadır. Ancak saç derisi hassastır ve bu kimyasal ilaçların neden olabileceği yan etkiler sağlığın çok daha fazla bozulmasına neden olabilir. Bu yüzden bitkisel tedavilerin kullanılmasında hem cilt sağlığı hem de vücut sağlığı için fayda vardır.

Saç derisi kuruluğuna ne iyi gelir: Saç derisi kuruluğuna bitkisel çözüm

1. Kuru saç derisi için bakım: Esmer şeker

Saç derisindeki kuruma yüzünden gözlemlenen pul pul dökülme durumundan kurtulmak için öncelikle kafa derisine en uygun pH ve yapıda olan şampuanın seçilmesi gerekmektedir. Ardından saça esmer şeker tedavi uygulanmalıdır. 5 yemek kaşığı kahverengi şeker 1 su bardağı zeytinyağı içerisinde karıştırılır ve saç derisinin üzerine sürülür. Yarım saat kadar bekletilir ve ardından durulanarak iyice temizlenir.

2. Kuru saç derisi için maske: Topraklı yulaf ezmesi

2 ya da 3 su bardağı su içine hamur haline gelmesine yetecek kadar topraklı yulaf ezmesi konması gerekmektedir. Bu hamur şeklindeki karışımın yaklaşık bir saat kadar yoğrulması gerekmektedir. Yoğrularak kıvama getirilen hamur şeklindeki karışımın içerisine birkaç damla biberiye yağı da eklenebilir. Karışım ılındıktan sonra kafa derisine uygulanarak hafifçe masaj yapılır.

3. Protein diyeti

Sağlıklı bir beslenme planı uygulamak oluşabilecek birçok hastalığın önlenmesi ve şiddetinin azaltılması için uygulanabilecek bir yöntemdir. Bunun için protein bazlı beslenmek gerekmektedir. Soya fasulyesi ve bakliyat en zengin protein kaynaklı besinlerdir. Bunun yanı sıra meyve, salata ve yeşil yapraklı sebzelerin tüketilmesi de mutlaka faydalı olacaktır.

4. Kuru saç derisi nasıl nemlendirilir: Kekik

4 yemek kaşığı kurutulmuş kekik ve 4 su bardağı su birbiri ile iyice karıştırılır. Bu karışım 20 dakika boyunca kaynatılır. Bu tedavinin temiz ve nemli saçlarda uygulanması gerekmektedir.

5. Saç derisi kuruluğuna biberiye yaprağı

2 su bardağı suyun içerisine yarım bardak biberiye yaprağı eklenerek 5 dakika boyunca kaynatılır. Kaynatılan karışımın ılınması beklenir ve ardından kafa derisi üzerine masaj yapılarak uygulanır.

Kuru saç derisi için bitkisel çözüm:

6. Saç derisi kuruluğu için çemen

Çemen otu ve bal karışımı bu sağlık sorunu için uygulanabilecek ideal bir tedavi yöntemidir. Hamur kıvamına getirilen bu iki maddenin karışımı saç derisini hafifçe masaj yaparak uygulanmalıdır. Karışım sürüldükten sonra yıkamadan önce birkaç dakika beklenmelidir.
Alternatif bir yöntem: 1 çorba kaşığı Çemen tohumu hamur halini alana kadar Hint bektaşi üzümü(Amla) yağı eklenerek iyice karıştırılır. Sonrasında içerisine 1 çorba kaşığı bal eklenir. İyice karıştırılır ve kafa derisinin üzerine sürülerek 30 dakika boyunca masaj yaparak uygulanır. Sonrasında saçlar ve saç dipleri şampuan ile yıkanarak iyice durulanır.

7. Saç derisi kuruluğu nasıl giderilir: Adaçayı yaprakları ile masaj

Adaçayı yaprakları kuru saç derisi sorunundan kurtulmak için kullanılabilir. Taze adaçayı yapraklarından 5 6 tanesi yavaşça ezilir ve ezilen yapraklar birkaç dakika boyunca bir bardak suyun içerisinde kaynatılır. Karışım ılındıktan sonra saçların diplerine masaj yapılarak uygulanır. Bu işlem kuruluk ve döküntünün önüne geçer.

8. Beyaz kabak / kış kavunu

Beyaz renkte olan bir kabak türüdür. Bu kabağın tohumları ezilir ve ezilen tohumlar ılık suyun içerisine eklenir. Bu karışım kafa derisi üzerine masaj yapılarak uygulanır.

9. Hibiskus

Hibiskus çiçeğinin yaprakları suyun içerisinde kaynatılır ve ardından bu suyun ılınması beklenir. Ilınan su saç diplerine masaj yaparak uygulanır.

Kuru saç derisine ne iyi gelir?

Kurumuş saç derisi için yapılması gereken ve yapılmaması gereken şeyler şu şekilde sıralanabilir:
– Reklamlar ile kullanıma sunulan her ürün kullanılmamalıdır. Bu ürünler saç derisinde kimyasal bileşenler nedeni ile hasar bırakabilir. Özel olarak bu maddeleri içeren herhangi bir bu madde asla tüketilmemelidir:
– Şampuan çok sık kullanılmamalıdır. Bunun yerine saçlar daha doğal haline bırakılmalıdır.
– Sağlıklı ve dengeli beslenme birçok hastalığı önlemeye yaradığı gibi aynı zamanda saç derisi kuruması için de çözüm teşkil etmektedir. İçerisinde bulunan vitamin, mineral, protein zengini bileşenler sayesinde bu özelliği sahiptir.
– Saçların yağlanana kadar beklenmesi saç derisinin kurumasına yol açan bir başka etkendir. Genel olarak yeni nesiller daha fazla gözlemlenen bu olay, saçların sık yıkanmamasından kaynaklanmaktadır. Uzmanların da önerdiği ideal saç yıkama sıklığı hafta dört ya da beştir.
– Şampuan uygulanmadan önce saç ılık su ile ıslatılmalıdır. Ardından saça şampuan uygulanır ve iyice köpürtüldükten sonra hiç şampuan kalmayana dek soğuk su ile saçlar durulanır. Çok sert yapıdaki şampuanlar kullanılmamalıdır.
– Saçın yıkanması için sabun kullanılmamalıdır. Aksi takdirde saç ve saç derisindeki kuruluk artar.
– Saç boyaları saça uygulanmamalıdır. Bu boyalar saç derisinin normalde bulunması gerektiği pH dengesini bozar ve kafa derisi üzerinde kimyasal değişimler olmasına neden olur. Bu değişimler ise saç derisinde kuruluğa neden olabilir.
– Klorlu suyu sahip olan havuzlarda yüzülmemelidir. Klor saçları yıpratır ve saç derisini kurutur.
– Açık yaralar ve inflamasyon oluşabilecek durumlar mevcut ise kafa derisinde ince dilimler halinde çizikler gözlemlenebilir. Bu durum oluşan sorun nedeni ile saç derisinin kuruduğunu kanıtlamaktadır.
– Kullanıla saç kremlerinin kimyasal yapısına dikkat edilmelidir. Birçok saç kremi saçı nemlendirmek ve saç derisindeki eksik mineralleri gidermeye yaracak bileşenler içerir. Ancak bazı kremlerin içerdiği diğer bileşenler kafa derisindeki suyun yok olmasına neden olur. Bu durumda saç derisinin kuruduğu gözlemlenebilir. Bu yüzden saça ve saç derisine uygun saç kremlerinin kullanılması gerekmektedir.
– Stres ve anksiyete de aynı sorunun gözlemlenmesine neden olabilir. Bu yüzden olumsuz hayat koşullarından uzak durulması gerekmektedir.

Yorum Yaz

4 Yorum

 • EsraCevapla

  Öncelikle Çok açıklayıcı bilgiler verdiginiz için teşekkur ederim. Bitkisel şampuan demişsiniz …malesef… kimyasal olmayan şampuan malesefki yok yani bütün ürünletde kimyasal var sizin önere bileceginiz bir şampuan varmı?

  Şub 27, 2017 21:43
 • sunaydıncCevapla

  keratin iyi geliyor diye biliyorum

  Ara 12, 2017 08:14
 • esmerCevapla

  Kullandığımız kimyasal şampuanlarda çok etkiliyor saç derisini ben bunun için keratin dip bakım yağı kullanıyorum kuruluğuma ve dökülmeme iyi geliyor durulama işleminde de şampuanını kullanıyorum herhangi kuruluk kaşıntı dökülme yaşamıyorum

  Oca 05, 2018 13:00