Küme Tipi Baş Ağrısı Neden Olur: Küme Tipi Baş Ağrısına Doğal Tedavi

Beyin ve Sinir Sistemi Hastalıkları kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 321 defa okundu

Küme Tipi Baş Ağrısı Neden Olur: Küme Tipi Baş Ağrısına Doğal Tedavi

küme tipi baş ağrısının tedavisi

küme tipi baş ağrısının tedavisi

Küme baş ağrısına ne iyi gelir?

Küme baş ağrısı şiddetli ağrılara neden olabilir. Ağrı her gün ya da günde birkaç kez görülebilir. Küme baş ağrısı çok şiddetli olduğu için bu ağrıya “intihar baş ağrısı” da denmektedir. Küme baş ağrısı genellikle ergenlik ve orta yaş arasında ortaya çıkar ancak herhangi bir yaşta da görülebilir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülen küme baş ağrısı iki türde gerçekleşir: epizodik ve kronik.

Ağrı 1 ay ya da daha fazla zaman süreçlerinde tekrarlanıyorsa epizodik ağrı denilmektedir. Kronik küme baş ağrısı ise 1 aydan daha fazla bir süre devam edebilir.

Küme baş ağrısının sebepleri:

Küme baş ağrısı kan damarlarının genişlemesi ile oluşur. Bu damarların genişlemesi beyne iletilen trigeminal sinirlere basınç uygulanmasına neden olur. Araştırmacılar beynin hipotalamus denilen küçük bir alanında oluşan anormalliklerin de küme baş ağrısına neden olabileceğini söylemektedirler. Hipotalamus vücut ısısı, tansiyon, uyku ve hormonları düzer. Küme baş ağrısı ayrıca kimyasallar, histamin veya serotonin gibi tetikleyicilere verilen tepkiler sonucunda da oluşabilir.

Küme tipi baş ağrısı belirtileri:

Küme baş ağrısı genellikle aniden başlar. Ağrı başlamadan önce kişilerin görsel alanlarında yanıp sönen ışıklar görülebilir. Baş ağrısı uykuya daldıktan birkaç saat sonra başlayarak kişiyi uykudan uyandırabilir. Ağrı başladıktan 5 ya da 10 dakika sonra şiddetlenmeye başlar ve her atak 30 dakika ile 2 saat arasında sürebilir. Küme baş ağrısında ağrı başın tek tarafında oluşur, ancak bazı hastalarda iki tarafta da görülmektedir. Baş ağrısı genel olarak göz çevresi ve göz çukuru arkasında oluşur. Ağrı alın, diş, burun, boyun veya omuzlara yayılabilir. Küme baş ağrısı ağrılı tarafta şu işaretleri verebilir:

– Sarkık göz kapağı
– Daralmış görüş alanı
– Gözde yırtılma hissi
– Gözde kızarıklık
– Işığa karşı hassasiyet
– Göz altında şişlik
– Yüzde kızarıklık
– Mide bulantısı
– Huzursuzluk

Küme baş ağrısı olur?

Doktor semptomlar hakkında soru sorar, fiziksel ve nörolojik muayene yapar. MR ve tomografi gibi görüntüleme testleri ile baş ağrısının altında yatabilecek diğer hastalıklara dair şüpheler ortadan kaldırılır.

Küme baş ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi ağrı giderici ilaç kullanarak baş ağrısı belirtilerini önlemeyi içerir. Ağrı ve koruyucu tedavi işe yaramazsa nadiren de olsa cerrahi tedavi gerekebilir.

Küme baş ağrısında kullanılan ilaçlar:

Ağrı kesiciler baş ağrısını hafifletmek için kullanılır. Ağrı giderici tedavi şunları içerir:

– Baş ağrısı başladığında yüzde yüz saf oksijenle nefes alınması
– Sumatriptan (Imitrex) veya kan damarları daraltan başka bir madde olan tripitan içeren ilaç yani nazal sprey
– Dihydroergotamine (DHE) içeren maddeler enjekte edilebilir. 5 dakika içinde ağrıyı dindiren bu ilaç sumatriptan içeren ilaçlar ile birlikte alınamaz. Ayrıca topikal olarak ağrıyan bölgeye de uygulanabilir.

Baş ağrısını önleyici ilaçlar:

Baş ağrısı önleyici ilaçlar ile engellenebilir. Bu ilaçlar yüzde 100 etkili olmayabilir ama onlar baş ağrısı sıklığını azaltabilir. Önleyici ilaçlar şunlardır:

– Kan damarlarının rahatlatan tansiyon ilaçları; propanol veya verapamil gibi
– Sinir iltihabını azaltmak için steroid ilaçlar; prednisone gibi
– Kan damarları genişletici ilaçlar
– Antidepresan ilaçlar; amitriptilin gibi
– Epileptikve Valproik asit gibi antiseizure ilaçlar
– Lityum karbonat
– Baklofen gibi kas gevşeticiler

Cerrahi müdahale

Baş ağrısında son çare olarak, cerrahi bir müdahale ile trigeminal sinirler yok edilebilir. Bu ameliyat kalıcı yüz uyuşukluklarına neden olabilir ve bazı ciddi yan etkiler ortaya çıkarabilir. Bu nedenle doktor ile yan etkilerinin ve tehlikelerinin konuşulması gerekir.

Küme baş ağrısı için ne yapmalı?

Uzak durulması gerekenler:

– Alkol
– Tütün
– Uyuşturucular
– Yüksek rakım
– Yorucu aktiviteler
– Sıcak hava
– Sıcak banyolar
– Pastırma gibi büyük miktarlarda nitrat içeren besinler

Küme baş ağrısına iyi gelen bitkiler ve besinler beslenme düzenine eklenmelidir. Bol miktarda su içilmeli; su ve vitaminler açısından zengin olan besinler tüketilmelidir.

Yorum Yaz