Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer: Kulak Tıkanmasına Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 6 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 5.803 defa okundu

Kulak Tıkanıklığı Nasıl Geçer: Kulak Tıkanmasına Bitkisel Çözüm

kulak tıkanmasına bitkisel çözüm

kulak tıkanmasına bitkisel çözüm

Kulak tıkanıklığı neden olur?

Kulaklarda dış, orta ve iç kulak olmak üzere 3 bölüm vardır. Orta kulakta bulunan östaki bir kanal ile buruna bağlanır. Burun tıkanması bazen östakinin düzgün çalışmasını engeller ve kulak tıkanıklığı oluşur. Kulak tıkanıklığı bazen de dış kulaktan kaynaklanan sorunlarda, grip ve nezle gibi enfeksiyon durumlarında ortaya çıkabilir. Kulak tıkanıklığından için evde kendi kendinize yapabileceğiniz birkaç bitkisel çözümle kurtulabilirsiniz.

Kulak tıkanıklığına ne iyi gelir: Kulak tıkanıklığı için bitkisel çözüm

1. Kulak tıkanıklığı tuzlu su spreyi yapımı

Alerjik reaksiyonlar ya da sinüs enfeksiyonları nedeniyle oluşan kulak tıkanıklığı için tuzlu su spreyi kullanabilirsiniz. Bu spreyi burnunuza uyguladığınızda kulaklarınız da açılacaktır.

İhtiyacınız olanlar:

  • 1 fincan su
  • Yarım çay kaşığı iyotlu tuz
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • Boş bir sprey şişesi ya da damlalık

Yapılışı:

Bir tencerede suyu kaynatın. Oda sıcaklığına gelene kadar ılınmasını bekleyin. Sprey şişesini de strelize etmek için 3 ya da 4 dakika kadar başka bir tencerede su içerisinde kaynatın. Daha önce kaynattığınız suyu şişenin içerisine dökün. İyotlu tuzu ekleyin ve karıştırın. Bu spreyi günde en fazla 3 kere olmak üzere burnunuza sıkın.

2. Kulak tıkanmasına iyi gelen bitkiler: Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı mükemmel antimikrobiyal, antiseptik ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Antibakteriyel ve antiviral nitelikleri ile sinüs enfeksiyonları ya da diğer burun ve üst solunum yolu enfeksiyonları için en iyi bitkisel çözümlerden biridir.

Tıkalı kulaklar için çay ağacı yağı kullanmanın yolları:

Bir bardak kaynar suya birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin. Kafanızı yatırarak kulağınıza bu karışımı damlatın. Gerekli görürseniz işlemi tekrar edin. Birkaç damla çay ağacı yağını 1 çorba kaşığı ılık zeytinyağı ile sulandırın. Bir damlalık yardımı ile karışımı kulağınızın içine ufak bir miktar uygulayın. Bu uygulama sinüs ve baş ağrısı gibi durumlarda oldukça işe yaramaktadır.

3. Kulak tıkanıklığına çare: Elma sirkesi

Elma sirkesi sinüs enfeksiyonu için kullanılan en popüler bitkisel çözümdür. Antibakteriyel özellikleri nedeniyle sıvı birikmesini önleyen elma sirkesi tıkalı kulakların açılması için de kullanılmaktadır. İspirto ile elma sirkesini karıştırarak uygulayabilirsiniz.

İhtiyacınız olanlar:

  • Eşit miktarlarda elma sirkesi ve ispirto
  • Damlalık veya ampul şırınga ya da sprey şişesi
  • Pamuk

Yapılışı:

Elma sirkesi ve ispirtoyu karıştırın. Bu karışımdan ister bir pamuk ister damlalık yardımıyla bir miktar alın. Tıkalı olan kulağın içine uygulayın. Karışımın kulağınızın içine uygulandığından emin olun. Dilerseniz karışımı boş bir sprey şişesine koyarak da kulağınızın içine de sıkabilirsiniz. Elma sirkesi ve ispirto karışımı kulağınızın rahatlamasını ve biriken sıvıların çözülmesini sağlayacaktır. Dilerseniz günde 3 ya da 4 kez bu işlemi uygulayabilirsiniz.

4. Kulak tıkanıklığı sarımsak tedavisi

Sarımsak doğal bir antibiyotiktir. Bu nedenle pek çok hastalık için kullanılmaktadır. Tıkalı kulakların nedeni eğer kulakta enfeksiyon oluşması ise sarımsak oldukça işe yarayacaktır. Çünkü içeriğindeki antibiyotik özellikleri sayesinde sarımsak enfeksiyonların tedavi sürecinde oldukça etkilidir.

İhtiyacınız olanlar:

  • 2 ya da 3 diş sarımsak (soyulmuş)
  • 1 yemek kaşığı zeytin yağı / susam yağı / hardal yağı

Yapılışı:

Sarımsakları ince ince doğradıktan sonra harç haline getirmek için iyice ezin. Ezilmiş sarımsağın içerisinde seçtiğiniz bir yağı ekleyin. Yağ ve sarımsak karışımını ısıtmak için ocağa koyun. Sarımsağın rengi koyulaştığında ocağın altını söndürebilirsiniz. Sarımsak ve yağ karışımını kulağınıza uygulayın. İsterseniz bir pamuk ile birkaç dakika yağı kulağınızın iç bölgesinde tutabilirsiniz. Bu işlem kulağınızdaki tıkanıklığın daha kısa sürede geçmesine yardımcı olacaktır.

Kulak tıkanıklığına zeytinyağı iyi gelirmi?

Kulak tıkanıklığı için zeytinyağı da kullanılan yöntemlerden biridir. Isıtılmış zeytinyağı ılık halde iken kulaklara damlatılabilir. Birkaç damla yeterli olacaktır. Ayrıca yağın çok sıcak olmamasına dikkat edilmelidir.

Kulak tıkanıklığı için gliserin de kullanılan çözümlerden biridir. Gliserin kulaktaki kirin dışarı akmasına yardımcı olur.

Yorum Yaz

1 Yorum