Kulak Sıvısına İyi Gelen Bitkiler: Kulak Sıvısı İçin Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 18.349 defa okundu

Kulak Sıvısına İyi Gelen Bitkiler: Kulak Sıvısı İçin Bitkisel Çözüm

kulak sıvısı için bitkisel çözüm

kulak sıvısı için bitkisel çözüm

Kulakta sıvı birikmesi neden olur?

Östaki borusu veya iç kulak ve boğazda bulunan dar geçitler düzgün çalışmıyorsa kulak içerisinde sıvı birikimi oluşabilir. Sıvı birikmesinin bir diğer nedeni ise enfeksiyonlar ve iltihabi sorunlardır. Genellikle geleneksel tıpta iç kulak sıvısı tedavisi için bazı bitkiler kullanılmaktadır. Bu bitkiler kulak içerisinde aşırı sıvı birikmesini engeller. Ancak bu bitkisel çözümler denenmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kulakta sıvı birikmesi geçer mi: Kulakta sıvı birikmesine bitkisel çözüm

– Karahindiba yaprağı

Kulak sıvısına iyi gelen bitkiler arasında ilk sırada karahindiba bitkisi vardır. İç kulakta sıvı temizlemek için faydalı olabilecek bir bitki olan karahindiba yaprakları aynı zamanda doğal bir idrar söktürücüdür. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezine göre karahindiba yaprakları kulaklarda oluşan mevcut sıvı kuruması için yardımcı olabilmektedir. Sıcak su üzerinde bir tutam kurutulmuş karahindiba yaprağı eklenir ve bu su günde 3 kez tüketilir. Karahindiba yaprak herhangi bir amaçla kullanılmadan önce doktora danışılmalıdır.

– Maydanoz

İç kulaktaki sıvının temizlenmesine etkili olan bir başka bitki de maydanozdur. Maydanoz doğal bir mukus dağıtıcıdır. Vücut boyunca hareket eder kulaktan akışı sağlamak için yardımcı olabilir. Maydanozdan maksimum yararı elde etmek için çiğ yenmeli ya da suyu içilmelidir. Aşırı kullanılması mide ekşimesine neden olabilir.

– Kulağa sarımsak koymak

Sarımsak anti bakteriyel özelliklere sahiptir ve kulakta sıvı birikimini engellemeye yardımcı olurken kulak enfeksiyonlarını da engeller. Birkaç damla zeytinyağı, ezilmiş karanfil ve birkaç diş sarımsak karıştırılır. Bu karışım içilerek sıvı kontrolü sağlanabilir. Ancak sarımsak veya herhangi bitki kullanılmadan önce doktora danışılması gerekmektedir.

Kulakta sıvı birikmesi nasıl geçer?

Acı dolu kulak enfeksiyonları; işitme kaybı, denge bozulması ve hatta kusma veya ishal gibi belirtilere neden olabilir.

– Adım 1

Dış kulak rahatsızlıklarını hafifletmek ve östaki borusu içerisindeki tıkanıklığı gidermek için sıcak kompres uygulanabilir. Birincil sıvı birikimini engelleyen bu yöntem sıvının kulaktan boşaltılmasına yardımcı olur.

– Adım 2

Sıvı birikimi ile ilişkili ağrıları hafifletmek için ağrı kesici alınabilir. Aile Hekimleri genellikle steroid olmayan anti-inflamatuar ilaçlar reçete ederler. Bu ilaçların alınması ağrıyı hafifletirken inflamasyonu da azaltır.

– Adım 3

Dekonjestanlar ile kulak basıncının yeniden oluşması engellenir. Kulak tıkanıklıkları çeşitli alerjik reaksiyonlar, soğuk algınlığı ve sinüs enfeksiyonları gibi nedenlerle de oluşabilir.

– Adım 4

Durum iki günden fazla devam ederse veya sıvı birikimine ateş gibi belirtiler eşlik ederse mutlaka bir doktora danışılmalıdır. Küçük bebekler için 39 derece ateş tehlikelidir. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden bir çocuk hastanesine başvurulmalıdır.

– Adım 5

Doktor ileri vakalarda antibiyotik reçete edebilir. Bu ilaçlar östaki borusu içerisinde olası enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

– Adım 6

İlaç tedavisi yanıt vermediğinde kulak damlasına başvurulabilir. Kulak damlası ile östaki borusuna hava ve sıvı verilir. Hava basıncı ile sıvı dışarı akıtılmaya çalışılır. Durumun ciddiyeti ve böyle bir tedaviye ihtiyaç olup olmadığı doktor ile konuşulmalıdır. Kulak damlası doktora sorulmadan kullanılmamalıdır.

– Adım 7

Cerrahi bir yöntem olan tympanostomy bazı vakalarda uygulanmaktadır. Bu işlem ile timpanik boşluktan dış kulağa açılan bir tüp oluşturulur. İlerleyen tıp bilimi ile bu yöntem ameliyatsız da uygulanabilmektedir. Bu daha çok hastanın kulak içi durumuna bağlıdır. İşlem ameliyat şeklinde uygulandığın genel anestezi altında gerçekleştirilir.

– Uyarılar

Kulakta sıvı birikmesi belirtileri sıvının dışarı kadar akması ve ağrı gibi belirtilerdir. Dış kulakta irinli ve kanlı akıntı varsa östaki borusunda ya da kulak zarında hasar olabilir. Bu durumda vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Aksi takdirde ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda kulakta sıvı birikmesi ameliyatı gerekebilir.

İhtiyacınız olacak şeyler

– Ağrı kesici
– Antibiyotik
– Kulak damlası
– Sıcak kompres

Yorum Yaz