Kulak Kiri Nasıl Çıkar: Kulak Kirine Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 1 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 937 defa okundu

Kulak Kiri Nasıl Çıkar: Kulak Kirine Bitkisel Çözüm

kulak kiri için bitkisel çözüm

kulak kirine bitkisel çözüm

Kulak kiri nasıl temizlenir?

Kulak kanalları içerisinde biriken kir yağ gibi bir yapıya sahiptir. İçerisinde bakteri ve diğer harici ajanlar bulunabilir. Aşırı üretildiğinde ya da kulak kanallarında biriktiğinde kulakta dolgunluk hissi, tahriş, baş dönmesi, kaşıntı ve hatta kısmi işitme kaybına neden olabilir. Kulak kiri temizliğinde vücudun çok hassas bir parçası olduğu için dikkatli ve nazik davranılması önerilir.

Kulak kiri neden oluşur?

Kulak tıkanıklığına neden olan kulak kiri temizliğe dikkat etmemekten ya da kulakları temizlerken kulak çubuğu kullanımı sonucu kirin ileri doğru itilmesi ile oluşur. Bazı durumlarda enfeksiyona bağlı olarak kulakta fazla sıvı üretiliyor da olabilir.

Kulak kiri belirtileri:

– Kulak kanalında kaşıntı
– Kulakta dolgunluk hissi
– Baş dönmesi
– Kulak çınlaması
– Kısmi işitme kaybı
– Kulak ağrısı

Kulak kirini ne temizler: Kulak kirine doğal çözüm

1. Kulağa tuzlu su damlatmak

1 çay kaşığı tuz yaklaşık yarım bardak ılık suda tamamen eriyene kadar karıştırılır. Ardından bir pamuk topağı yardımı ile karışım kulak içine birkaç damla şeklinde uygulanır. İşlem kafa yan yatırılarak yapılmalıdır. Bu şekilde sıvının kulak içinde kalması sağlanır.

2. Oksijenli su kulak için nasıl kullanılır?

Su ve hidrojen peroksit eşit miktarda karıştırılır. Hidrojen peroksitin % 3’ün üzerinde olmadığından emin olunmalıdır. Aksi takdirde, zararlı olabilir. Baş yana eğilir ve birkaç damla kulak içine dökülür. Biraz bekletildikten sonra kafa normal pozisyonuna getirilir ve kulak sıvısının akması beklenir.

3. Kulak pisliği gliserin ve bebek yağı

Kulak kirini temizlemek ve kapalı kulak kanallarını açmak için bir damlalık yardımıyla bebek yağı ya da biraz gliserin kulak kanalına uygulanabilir. Diğer uygulamalardaki gibi kafa yana yatırılarak yapılmalıdır. Biraz bekledikten sonra kafa diğer yana yatırılır ve kulak sıvısının dışarı akması kolaylaştırılır.

4. Kulağa sirke damlatmak

Beyaz sirke ve ispirto eşit miktarda bir kase içinde karıştırılır. Tıkalı olan kulağa birkaç damla dökülür.

5. Kulak kiri için zeytinyağı

Zeytinyağı yumuşatıcı bir etkiye sahiptir. Bu etkisi ile kulak kanallarındaki sıvı birikimini de yumuşatır. Yatmadan önce kulak içerisine birkaç damla zeytinyağı uygulanabilir. Bu yönteme 3 ya da 4 gün boyunca devam edilebilir.

6. Kulak kirine sıcak su

Kulak kiri nedeni ile tıkanan kulağa az miktarda ılık su dökülebilir. Bir kaç saniye bekletilir ve ardından baş diğer yana eğilir.

Not: Sadece temiz su kullanılmalıdır.

Kulak kiri nasıl önlenir?

– Kulak kiri nedeniyle oluşabilecek kulak tıkanıklarını önlemek için banyo sonrasında sık sık su kulak içleri temizlenmelidir. Çünkü banyo sonrasında sıcak su ile birlikte kulak kiri yumuşar ve temizlenmesi daha kolaylaşır.
– Kulak çubuğu kullanırken dikkatli olunmalıdır. Eğer doğru şekilde kullanılmaz ise kulak kirinin kulak zarına doğru itilmesine ve burada birikmesine neden olabilir.
– Kulak temizliği yaparken dikkatli olunmalıdır. Kulak zarı çok hassas bir yapıdadır. Bu nedenle fazla baskı yapmadan temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde ciddi işitme sorunların ortaya çıkabilir.
– Soğuk su kulak temizliğinde kesinlikle kullanılmamalıdır. Çünkü soğuk su baş dönmesine neden olabilir ve kulak zarına zarar verebilir.
– Kulak kirini temizlemek için asit içeren sıvılar kullanılmamalıdır.
– Kulak kanallarına kesinlikle ısıtılmış yağ uygulanmamalıdır. Bu yöntem kulak zarına zarar verirken aynı zamanda kulak kanallarında tahrişe neden olur.
– Süt ve süt ürünleri tüketiminden kaçınılmalıdır.
– Omega 3 yağ asitleri içeren gıdalar tüketilebilir. Bu gıdalar kulak sıvısı üretimini azaltmaya yardımcı olur. Özellikle ceviz, avokado, somon, ton balığı ve keten tohumu tüketilebilir.

Kulak kirine bağlı kulak tıkanıklığı tüm yöntemlere rağmen devam ediyorsa ya da ağrıya neden oluyorsa mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz