Kulak İltihabı Nasıl Anlaşılır: Kulak İltihabı Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 819 defa okundu

Kulak İltihabı Nasıl Anlaşılır: Kulak İltihabı Belirtileri

kulak iltihabı belirtileri

kulak iltihabı belirtileri

Kulak iltihabı nasıl olur?

Kronik kulak enfeksiyonu iyileşen bir kulak enfeksiyonun ilerleyen zamanlarda ara ara tekrarlamasıdır. Bu aynı zamanda tekrarlayan akut otitis media olarak da bilinir. Orta kulak ve kulak zarı arkasındaki alan bu enfeksiyon tarafından etkilenir. Östaki borusu orta kulakta bulunur. Bu organ enfekte olduğunda oluşan sıvı birikimiya ağrı neden olur ve kulak zarına baskı yapar. Tedavi edilmediği takdirde enfeksiyon rüptürü kulak zarı hasarına neden olabilir.

Kulak iltihabının belirtileri:

Kronik kulak enfeksiyonu akut kulak enfeksiyonundan daha hafif semptomlara yol açabilir. Belirtiler bir veya her iki kulağı etkiler. Başlıca belirtiler ise şunlardır:

– Kulak basınç hissi
– Hafif kulak ağrısı
– Kulaklarda yoğun drenaj sıvısı
– Düşük ateş
– İşitme kaybı
– Uyku problemi

Bebeklerde görülen kronik kulan enfeksiyonunda bebek yattığında belirtiler daha da artacaktır. Çünkü kulağa yapılan baskı artar Ayrıca bebeklerde kulakla oynama ya da kulağı çekiştirme gibi belirtiler de görülebilir.

Kulak iltihabı ne zaman geçer?

Kulak iltihabı kendiliğinde geçebilir ancak tekrar etmesi olasıdır. Kulak ağrısı, ateş ve işitme sorunlarını içeren akut kulak enfeksiyonu belirtileri yaşanıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Akut enfeksiyon için tedaviye başlanarak kronik kulak enfeksiyonu önlenebilir. Eğer şu durumlar varsa hemen tıbbi müdahale gerekir:

– Akut kulak enfeksiyonu tanısı antibiyotik tedavisine yanıt vermediğinde
– Akut kulak enfeksiyonu teşhisinin ardından belirtiler çok daha kötüye gidiyorsa
– Yinelenen kulak enfeksiyonları varsa

Kulak iltihabı tedavisi ve ilaçları:

Kronik kulak enfeksiyonları tıbbi tedavi gerektiren durumlardır. Ancak, evde tedaviye destek olacak bazı yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemler şunlardır:

– Sıcak veya soğuk bir bez ile ağrılı bölgeye kompres uygulamak
– Uyuşturucu kulak damlası kullanma
– İbuprofen gibi asetaminofen veya nonsteroidal antienflamatuar ilaçlar kullarak ağrıı hafifletmek

İlaç tedavisi

Kronik kulak enfeksiyonu varsa, doktor antibiyotik reçete edecektir. Bu ilaçlar tablet şeklinde alınabilir ya da kulak damları olarak kullanılabilir. Kulak iltihabı antibiyotik tedavisi gerektirir ancak antibiyotik doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Kulak iltihabına iyi gelen antibiyotik ilaçlar diğer antibiyotiklerden daha farklı olabilir.

Kulak iltihabı ameliyatı nasıl olur?

İlaç tedavisine yanıt vermeyen vakalarda cerrahi müdahale de uygulanabilir. İşitme sorunlarının hemen giderilmesi için uygulanan ameliyatlar sayesinde özellikle çocuklarda dil gelişimi sağlığı korunur. Doktor ameliyatla orta kulak ve dış kulak arasına bir tüp ekleyebilir. Kulak tüpleri eklemek, enfeksiyonların sayısı ve belirtilerin şiddetini azaltabilir. Ayrıca iç kulak drenaj sıvısının çıkmasına yardımcı olur. Kulak tüpleri genellikle her iki kulağa yerleştirilir. Bu yönteme ikili myringotomy denir. Bu yöntem ile cerrah, kulak zarı içinde küçük bir delik oluşturur. Sıvıyı dışarı kulaktan vakumlayan küçük bir tüp deliğe eklenir. Tüpler genellikle ameliyattan yaklaşık 6-18 ay sonra kendiliğinden dağılır. Tüplerin düşmemesi durumunda ise cerrahi müdahale ile tüplerin kaldırılması gerekebilir. Enfeksiyon yayılmış diğer sağlık sorunlarında da ameliyat gerekli olabilir. Orta kulakta küçük kemikler vardır. Bu kemiklerin enfekte olması durumunda cerrahi olarak onarmak gerekebilir. Kulak zarı da kronik kulak enfeksiyonu tarafından zarar görebilir. Eğer kulak zarı hasar görmüşse ameliyat ile onarım gerekebilir.

Belirtileri tedavi edilmezse sonuçları nelerdir?

Kronik kulak iltihabı, tedavi edilmediği takdirde, bir takım sorunlara neden olabilir.

Bu komplikasyonlar şunları içerir:

– İşitme kaybı
– Orta kulak kemiklerinde hasar
– Mastoid kemik enfeksiyonu
– Kulak dengesi fonksiyonu zararI
– Kulak zarı üzerinden drenaj
– Tympanosclerosis, kulak dokusu sertleşmesi
– Cholesteatoma, orta kulak kisti
– Yüz felci
– Beyin iltihabı

Kulak iltihabını önlemenin yolları:

– Akut kulak enfeksiyonları tedavi edilmeli.
– Sigara dumanından kaçınılmalı.
– Bebekler için ilk yıl anne sütü alınmalı.
– Düzenli olarak eller yıkanmalı.
– Grip, zatürree ve menenjit için aşı yaptırılmalı.

Kulak iltihabı için bitkisel çözümler kullanılabilir. Ancak kullanılan ilaçlar ile etkileşime girebileceği için mutlaka doktora danışılmalıdır. Özellikle zeytinyağı uygulaması gibi uygulamalar kulaktaki iltihap ve ağrıyı azaltır.

Yorum Yaz