Kulak Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Kulak Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözüm

Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları kategorisine 13 Kasım, 2015 tarihinde eklendi, 655 defa okundu

Kulak Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir: Kulak Enfeksiyonu İçin Bitkisel Çözüm

kulak enfeksiyonu bitkisel tedavisi

kulak enfeksiyonu için bitkisel çözüm

Kulak enfeksiyonu neden olur?

Kulak enfeksiyonları şiddetli ağrılara neden olabilir. Genellikle ciddi bir sağlık sorunu değildir ancak uzun vadede duyma yetisini etkileyebilir ya da kulak zarına zarar verebilir. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Kulak enfeksiyonu genellikle östaki tüpünde drenaj birikmesi nedeniyle oluşur. Geceleri ağrı artabilir. Kulak enfeksiyonu ile kulak çınlaması ve diş sorunları da ortaya çıkabilir. Aynı zamanda sinüs veya boğaz enfeksiyonları da kulak enfeksiyonlarını tetikleyebilir. Saman nezlesi ya da çok soğuk hava şartlarında kulakta enfeksiyon oluşma riski oldukça kuvvetlidir. Kulak enfeksiyonunda ilaç tedavisinin yanı sıra bitkisel çözümler de kullanılabilir.

– Bebeklerde kulak ağrısı

Bebeklerde kulak enfeksiyonları nedeniyle oluşan ağrılarda mutlaka doktora gidilmesi önerilir. Bebekler emzirme sırasında doğal bir refleks sergiler. Bu refleks ile birlikte yutkunma sırasında östaki borusu kolaylıkla etkilenebilir.

– Orta kulak enfeksiyonları (otitis media)

Orta kulak enfeksiyonları geçici işitme kaybına neden olabilir. Aynı zamanda tek ya da her iki kulakta da ağrıya neden olabilir. Kulakta şişlik de oluşabilir. Östaki veya işitsel tüpler kulak ve burun arkasında çalışan hava basıncını düzenler. Sıvıda virüs veya bakteri olması ile bu tür enfeksiyonlar oluşabilir. Kulak zarını da etkileyebilir.

– Dış kulak enfeksiyonları

Yüzmek, duş ya da saçları yıkamak mikropların kulak kanalına ulaşmasına neden olabilir. Bu da dış kulak enfeksiyonuna neden olur. Bu tür enfeksiyonlarda kulak içinde kaşıntı oluşabilir. Aynı zamanda kulaktan gelen sıvının miktarı da artar.

Kulak enfeksiyonu nasıl geçer: Kulak enfeksiyonu bitkisel tedavisi

– Kulak iltihabına iyi gelen bitki: Sardunya:

Sardunya yaprağı bebeğin kulağına uygulanabilir. Anti-bakteriyel özellikleri ile sardunya oldukça etkilidir. Aynı zamanda doğal anti-enflamatuar ve anti-viral özellikleri vardır. Dış kulak iltihabı streptokok, pnömokok ve haemophilus gibi durumlarda da etkilidir.

– Orta kulak iltihabına iyi gelen bitkiler: Zencefil:

Zencefil mevcut güçlü doğal anti-inflamatuar bileşikleri ile kulak enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılabilir. Aynı zamanda iyi bir ağrı kesici ve doğal antibiyotik etkisi gösterir.

Zencefil küçük parçalar halinde dilimlenir ve 10 dakika haşlanır. Elde edilen karışım ıslak beze uygulanır. Bu bez kulak üzerinde 20 dakika boyunca bekletilir.

– Kulak iltihabına zeytinyağı iyi gelirmi?

Kulak enfeksiyonlarında hasarlı dokuları onarmak için sarımsak ve zeytinyağı kullanılabilir. A vitamini içeriği ile sarımsak aynı zamanda en güçlü antibiyotiktir. 15ml zeytinyağı ve 4 diş sarımsak ısıtılır. Soğuması beklenir. Soğuduktan sonra bir pamuk yardımcı ile kulaklara uygulanır. Saf zeytinyağı kullanılması önerilir.

– Kulak iltihabı soğan suyu tedavisi

Soğan doğal bir antihistaminiktir. Aynı zamanda anti – inflamatuar özellikler içerir. Anti – mikrobiyal özellikleri ile bakterilerin büyümesini engeller. Bir adet orta büyüklükteki soğan dilimlenir. Fırında kızartılır. Bir beze sarılarak kulaklara uygulanır.

– Kulak enfeksiyonları için acı biber

Acı biber güçlü bir ağrı gidericidir. Aynı zamanda iştahı da bastırır. Çay, meyve suyu veya bitkisel çaylara bir çay kaşığı acı biber eklenerek içilir. Bu kulakta oluşan ağrıların hafiflemesini sağlar.

– Kulak sıvısı için:

Sıcak su ve sirke eşit miktarda karıştırılır. Bir damlalık yardımı ile kulaklara birkaç damla damlatılır. Bu işlem 2 ya da 3 kez tekrar edilebilir. Kulak sıvısının çözülmesine ve akmasına yardımcı olur. Kulak kiri yumuşayarak kolayca kulak içerisinde arınır.

– Kulak iltihabına iyi gelen yağlar

Kulaktaki aşırı sıvı birikimini atmak için uçucu yağlar da uygulanabilir. Bu tür yağlar ağrıyı azaltırken aynı zamanda inflamasyonu hafifletir. Kulak drenajından kurtulmak için biberiye, lavanta, kekik, papatya, çay ağacı, kekik ve okaliptüs yağları kullanılabilir. Bebeklerde kullanılmamalıdır.

Yorum Yaz

1 Yorum

 • Kadir OnayCevapla

  PROPOLİSİN FAYDALARI
  Yaraların iyileşmesini 4 kata kadar hızlandırır.100 kata kadar antibiyotik etki içerdiği tesbit edilmiştir.
  Diş eti iltihabı ,ağız içi ve gırtlak enfeksiyonlarını giderir.
  Mantar ve zor öldürülen bakteri çeşitlerini yokeder.
  Solunum enfeksiyonlarında; faranjit, kronik bronşit, nezle, burun iltihabı hastalıklarında etkin çözümdür.
  Sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.(Bağırsak Paraziti, ülser, mide iltihabı..vs)
  Kulak enfeksiyonlarına devadır.(İç kulak- dış kulak iltihapları, akut kulak rahatsızlıkları) Sentetik antibiyotiklerin öldüremediği
  E-coli,Herpes,İnfluenza,Hiv,HPV gibi virüs ve bakterileri öldürdüğü in vivo ve invitro laboratıvar araştırmalarıyla ıspatlanmıştır.
  Bağışıklık sistemi bozukluklarını düzeltir.İltihaplanmaların her türüne faydalarıdır,(Romatoid,Romatoid artrit, aseptik necrosis,
  iltihaplanmış yaralar.. vs.)
  Ülserlilere super etkin devadır.Modern tıp ta romatizmanın,romatoit artritin,Ankilozan Spondilitin,enflamasyonel Fibromiyalji nin tedavisi yoktur,
  Fakat Propolis,ENFLAMASYONEL, romatizmal tüm hastalıklar için doğadaki en üstün,güvenilir,kalıcı tedavi sunan doğal bir arı ürünüdür.
  Erzurum Ziraat Mezunu 34 yıllık Apiterapist ve İmmunoterapistim ,Organik sertifikalı ürün temini ve
  kullanım yöntemleri için 05324063215 ve 05050658499 nolu telefonlarımdan ve Whatsapp tan ulaşabilirsiniz.Saygılarımla, Kadir Onay

  Tem 08, 2018 16:41