Kulak Enfeksiyonu Nasıl Geçer: Kulak İltihabı İçin Bitkisel Çözüm

Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 519 defa okundu

Kulak Enfeksiyonu Nasıl Geçer: Kulak İltihabı İçin Bitkisel Çözüm

kulak iltihabı için bitkisel çözüm

kulak iltihabı için bitkisel çözüm

Kulak enfeksiyonu neden olur?

Kulak enfeksiyonu pek çok neden ile oluşabilir. Çoğu zaman enfeksiyonla birlikte kulak ağrıları görülürken sinüsler de dolabilir. Kulak enfeksiyonlarına bakteriler neden olurken kimi zaman böcek ısırması, yabancı cisim batması ve kulağa su kaçması da iltihap oluşmasına neden olabilir. Özellikle sinüslerin dolması yoğun ağrılara neden olurken burun tıkanıklığına ve işitme kaybına neden olabilir. Kulak enfeksiyonu için bazı doğal çözümler bulunmaktadır. Ancak ağrı şiddetlenirse ya da uzun sürerse doktora görünmekte yarar olacaktır.

Kulak enfeksiyonu nasıl geçer?

– Kulak iltihabı elma sirkesi

Elma sirkesi kulak ağrısı ve kulak enfeksiyonları tedavisinde kullanılan en etkili bitkisel çözümler arasındadır. Anti bakteriyel özellikleri ile elma sirkesi kulak kanalında bakteri ve virüs gelişmesini engeller. Elma sirkesi kulak içine uygulanmadan önce ısısına dikkat edilmelidir. Pamuğa birkaç damla elma sirkesi damlatılarak kulağa uygulanabilir. Ardından kulak içinin yıkanması gerekmez.

– Hidrojen peroksit

Harvard Tıp Okulu Aile Sağlık Rehberine göre bazı kulak enfeksiyonları kulak kiri birikmesi nedeniyle de oluşabilmektedir. Hidrojen peroksit kulaktaki kiri temizlemek için kullanılabilir. Aynı zamanda iltihabın azalmasını sağlar. Birkaç damla hidrojen peroksit pamuk yardımıyla kulak içine uygulanır. 5 dakika kadar pamuğun bölgede tutulması yeterli olacaktır.

– Okaliptüs yağı

Okaliptüs yağı antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile pek çok hastalıkta kullanılmaktadır. Maryland Üniversitesi Tıp merkezine göre okaliptüs yağı hem çocuklarda hem de yetişkinlerde oluşan kulak ağrıları için kullanılan en etkili bitkisel çözümdür. Güçlü kokusu nedeni ile rahatsız olunuyorsa zeytinyağı ile karıştırılabilir. Okaliptüs yağı ağrıyı yatıştırırken aynı zamanda kulakta rahatlama sağlar. Okaliptüs yağı uygulaması için 15 ila 30 damla okaliptüs yağı ile yarım fincan zeytinyağı karıştırılır. Sıcaklığı iç bilek içinde denenir. Bir pamuk üzerine dökülen yağ karışımı kulak içine yerleştirilir. Ağrılı kulak yukarı bakacak şekilde uzanılabilir. Uygulama gün içinde 3 ya da 4 kez tekrarlanabilir.

Orta kulak iltihabı sarımsak yağı:

Özellikle orta kulak enfeksiyonunda östaki tüplerinde mukus ya da irin birikimi olabilir. Mukus birikimi ise ağrılara neden olurken işitmede zorluk yaşanabilir. Orta kulak enfeksiyonlarında sarımsak geleneksel olarak kullanılan bitkisel bir yoldur. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi, sarımsak içeren bitkisel çözümlerin kulak damlası gibi kullanılabileceğini söylemektedir. Sarımsak damlası evde yapılabilirken hazır halde bazı bitki marketlerde ya da aktarlarda da bulunabilir.

– Kulak iltihabına sarımsak suyu

1 tatlı kaşığı zeytinyağında rendelenmiş sarımsak kavrulur. Soğuması beklendikten sonra cam şişeye doldurulur. Sarımsak damlası buzdolabında saklanabilir. Olası kulak enfeksiyonları ve ağrı sırasında istenildiği sıklıkta kullanılabilir.

– Kulak iltihabı için doğal yöntemler ve yan etkileri:

Sarımsak damlası ve diğer bitkisel çözümler kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Çünkü bazı kişilerin sarımsak, okaliptüs yağı ya da elma sirkesine alerjisi olabilir. Doğal yöntemler işe yaramıyorsa ve kulak ağrıları şiddetlendiyse doktora gitmekte yarar olacaktır. Ayrıca kulak ağrısı ile birlikte 39 derecenin üzerinde ateş varsa ya da ciddi işitme kayıpları yaşanıyorsa acil tıbbi yardım almak gerekebilir. Çocuklarda ve bebeklerde kulak enfeksiyonu huzursuzluk, sebepsiz ağlama ve halsizlik gibi belirtiler gösterebilir. Bu durumda çocuk doktoruna başvurulmalı ve uygun tedaviye başlanılmalıdır.

Yetişkinlerde oluşan kulak enfeksiyonları genelde kulağa su kaçması ya da kulak kiri birikiminden kaynaklanır. Basit kulak enfeksiyonlarına neden olan bu durumlar kısa sürede tedavi edilebilir. Kulak enfeksiyonu belirtileri kısa sürede geçer. Ancak kulak ağrının uzun sürdüğü durumlarda ya da kulaktan sıvı gelmesi durumlarında bir kulak burun boğaz doktoruna gözükmekte fayda olacaktır. İltihaplanmanın kronikleşmemesi ve ağrının rahatsızlık vermemesi için bir an önce tedavi sürecine başlanmalıdır. Genellikle kulak enfeksiyonu için antibiyotik tedavisine ihtiyaç duyulur.

Yorum Yaz