Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir: Evde Basit Yanık Tedavisi

Bitkisel Çözümler kategorisine 28 Şubat, 2016 tarihinde eklendi, 1.797 defa okundu

Küçük Yanıklara Ne İyi Gelir: Evde Basit Yanık Tedavisi

evde basit yanık tedavisi

evde basit yanık tedavisi

Küçük yanıklarda ne yapılmalı?

Küçük yanıklar acı verici olabilir. Yanıklar derinin üst katmanlarında zarar verebilir. Küçük yanıklar birinci derece yanıklar olarak anılır. Küçük yanıklar için bazı bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Hafif yanıklar için ne yapılmalı: Yanıklara bitkisel tedavi

1. Yanığa soğuk su uygulaması

Hafif yanıklara ilk müdahale için etkilenen alana soğuk kompres uygulanabilir. Soğuk su ya da buz tercih edilmelidir. Buz cilde doğrudan uygulanmamalıdır. Temiz bir havluya sarılarak uygulanmalıdır. Buzlu bir su içerisine bir bez bandırılarak etkilenen alanlar üzerine de uygulanabilir. Bu uygulamalar yanığın verdiği acının hafiflemesini sağlarken olası ağrıları da yok eder.

2. Yanık tedavisinde patates

Çiğ patates yatıştırıcı özellikleri nedeniyle küçük deri yanıklarının tedavisinde kullanılabilir. Çiğ patates acıyı hafifletir ve su kabarcıkların oluşma riskini azaltır. Patates dilimler haline kesilir ve iç tarafı yanıklar üzerine uygulanır. Birkaç dakika sonra yeni patates dilimi uygulanmalıdır.

3. Yanık tedavisinde aloe vera

Aloe vera sıkıştırıcı ve doku iyileştirici özellikleri ile ufak yanıklarda kullanılmaktadır. Bu çözüm dokuların iyileşmesine de yardımcı olacaktır.
– Etkilenen bölge üzerine aloe vera jeli uygulanır ve cildin jeli emmesi beklenir. Ardından soğuk su ile cilt durulanabilir.
– Aloe vera jeli yerine aloe vera içeren krem ve losyonlar da uygulanabilir.

4. Yanıklar için hindistan cevizi yağı ve limon suyu

Hindistan cevizi yağı ve limon suyu küçük yanıkların tedavisinde yardımcı olabilir. Hindistan cevizi yağı laurik asit, miristik asit ve kaprik asit gibi yağ asitleri içerirken aynı zamanda anti-mantar, anti oksitleyici ve anti-bakteriyel özellikleri de içerir. Aynı zamanda E vitamini açısından zengindir. Limon suyu, doğal içeriği ile yara izlerini hafifletmede kullanılır. Hindistan cevizi yağı ve biraz limon suyu karıştırıldıktan sonra yanıklar üzerine uygulanır.

5. Yanık için bal uygulaması

Bal yaraları dezenfekte etmede ve yanıkları iyileştirmede oldukça etkilidir. Bal cildi nemlendirirken dokuların yenilenmesine yardımcı olur.
– Bal doğrudan küçük yanıklar üzerine uygulanır.
– Bandajlanarak cilt üzerine bekletilir.
– Konulan bandaj günde 3 ya da 4 kez değiştirilir.

6. Çay ile yanık tedavisi

Tannik asit siyah çay, yanık tedavisinde kullanılır. Yanık sonucu oluşan ısıyı azaltırken ağrı üzerinde de oldukça etkilidir.
– Üç çay poşeti bir bardak soğuk suya konulur ve birkaç dakika suyun için bekletilir. Sonra yavaşça yanık alanlar üzerine uygulanır.
– Ayrıca, soğuk ıslak çay poşetleri doğrudan yanık bölgelere uygulanarak bandaj ile sarılabilir.

7. Yanık için sirke

Sirke içindeki sıkıştırıcı ve antiseptik özellikleri ile küçük yanık tedavilerinde kullanılır. Ayrıca enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur.
– Sirke ile su eşit oranlarda karıştırılır. Yanık alanlar üzerine uygulanır.
– Suyla seyreltilmiş sirke bir beze dökülerek 10 ila 15 dakika yanık oluşan bölgede bekletilebilir.

8. Yanık için lavanta esansiyel yağı

Lavanta esansiyel yağı antiseptik özellikler içerir. Doku hasarını en aza indirir.
– Lavanta yağı doğrudan yanık üzerine uygulanabilir. Birkaç gün işlem tekrar edilir.
– Ayrıca lavanta yağı bir parça gazlı beze ya da temiz bir beze dökülür ve sonra yanık alan üzerine uygulanır. Her iki ya da üç saatte bir yenisiyle değiştirilir.

9. Yanık için muz yaprakları

Muz yaprakları yanık tedavisi için popüler bir çaredir. Muz yaprakları anti inflamatuar, anti mikrobiyal, anti hemorrhagic etkisinin yanı sıra balgam söktürücü özellikleri de içerir.
– Suyu çıkarılmak için taze muz yaprakları ezilir. Muz yaprağı suyu doğrudan yanık üzerine sürülür.

10. Soğan suyu yanığa iyi gelirmi?

Soğan suyu da yanık tedavisinde ağrıyı gidermek ve yanık dokuları iyileştirmek için kullanılır.
– Taze soğan kesilerek yanık üzerine doğrudan soğan suyu uygulanır. Birkaç dakika bekletildikten sonra ciltten arındırılır.
– Günde birkaç kez uygulanabilir.

Yorum Yaz