Kronik İshal Nasıl Geçer: Kronik İshale Bitkisel Çözüm

Bitkisel Çözümler kategorisine 10 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 1.764 defa okundu

Kronik İshal Nasıl Geçer: Kronik İshale Bitkisel Çözüm

kronik ishale bitkisel çözüm

kronik ishale bitkisel çözüm

Kronik ishal nasıl tedavi edilir?

Kronik ishal, uzun bir süren bir sindirim bozukluğudur. Kronik ishal başka bir sağlık sorunun göstergesi olabilir. Genellikle akut olarak başlayan ishal kronik hale gelebilir. Bu durumda sıvı kaybı ile ilgili ciddi komplikasyonlar oluşabilir. Bazı bitkisel ilaçlar ishal tedavisinde kullanılabilir. Ancak kullanılmadan önce doktora danışmakta yarar olacaktır.

– Kronik ishal ne kadar sürer?

Normalde ishal birkaç gün sürer ve kendi kendine geçer. Ancak uzun süren ishal durumları crohn hastalığı ve ülseratif kolit ya da irritabl bağırsak sendromu gibi iltihabi bağırsak hastalıklarından kaynaklanıyor olabilir. En yaygın olarak görülen belirtiler arasında karın ağrısı, kramp, şişkinlik ve mide bulantısı gibi belirtiler vardır. Bazı durumlarda dışkıda kan görülebilir. Ayrıca ateş de yükselebilir.

– Kronik ishalin bitkisel tedavisi

İshal için kullanılan bitkiler arasında papatya, kırmızı biber, böğürtlen ve ahududu yaprağı gibi bitkisel çözümler bulunmaktadır. Çemen otu da bağırsakların yatıştırmasında kullanılmaktadır. Ayrıca karın ağrısı ve krampları da azaltmaktadır. Zencefil de çemen otu ile aynı etkiyi gösterir. Ancak zencefil ateşi azaltmaya da yardımcı olur. Hatmi kökü mideyi yatıştırır ve iltihaplı bağırsak hastalıklarının iyileşme süresine katkıda bulunur. Greyfurt çekirdeği ekstresi ise anti-parazit etkisi olan bitkisel bir çözümdür. Diğer yararlı otlar arasında ise kaygan karaağaç kabuğu ve yabani kekik yağı bulunmaktadır.

İshal nasıl kesilir: İshale doğal tedavi:

İshal için en iyi bitkisel ilaç kırmızı ahududu bitkisidir. Michigan Üniversitesine göre ishal tedavisinde kullanılan kırmızı ahududu yaprakları aftlar, sabah bulantısı, sıcak basmaları ve adet krampları tedavisinde de kullanılabilir. Kırmızı ahududu yaprağı menstrüel kanama ve bağırsak spazmlarını azaltmaya yardımcı olurken rahim duvarlarını da güçlendirir. Kırmızı Ahududu yaprakları büzücü etkiye sahip tanenler içerir. Bu maddeler ishali önlemede yardımcıdır.

Kronik ishal neyin belirtisi:

Kronik ishal ciddi bir durumdur ve tıbbi müdahale gerektirebilir. Eğer ishal birkaç günden fazla sürüyorsa ve giderek şiddetleniyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Doktor gastrointestinal bir uzmana yönlendirebilir. Yapılan tetkikler sonucu tedavi seçenekleri belirlenir ve vakit kaybetmeden tedaviye başlanır. Bitkisel ilaçlar kronik ishal için bir tedavi seçeneği olabilir ancak kullanılan bazı ilaçlar varsa bitkisel ilaçlar kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Alerjilere karşı da dikkatli olunmalıdır.
İshal şiddetli sıvı kaybına neden olabilir. Bu nedenle vücut susuz kalır. Sıvı alımı çok önemlidir. Vücudun kaybettiği sıvının geri alınması için bol bol su tüketilmelidir. Çorba, meyve suları ve sporcu içecekleri de tercih edilebilir.

– Çoçuklarda ishal nasıl kesilir?

Çocuklarda üç haftadan fazla süren ishal kronik ishal olarak tanımlanır. Kronik ishal, sindirim sistemi hastalıklarından kaynaklanacağı gibi duygusal nedenlerden de kaynaklanabilir. İshal eğer doğal tedaviler ile geçmiyorsa mutlaka en kısa zamanda doktora götürülmelidir.

– İshalin sebepleri:

Çocuklar görülen ishalin fiziksel nedeni de irritabl barsak sendromu, bağırsak iltihaplanması veya koli basili gibi hastalıklardır. Çocuklarda herpes simpleks virüsü gibi viral bir enfeksiyon nedeni ile de ishal görülebilir. Ayrıca laktoz intoleransı veya ilaç alerjisi gibi çevresel tahriş edici nedenlerde ishale sebebiyet verebilir.

– Stresten ishal olma

Fiziksel etkenlerin dışında duygusal etkenler de ishale neden olabilir. Doktor ilk olarak duygusal nedenleri analiz edecektir. Bazı çocuklarda yüksek stres ishale neden olabilir.

– İshal tedavisi nasıl olur?

Doktorunuz kronik ishal durumunda öncelikle nedeni analiz edecektir. Neden bakteriyel ise, doktorunuz muhtemelen antibiyotik ilaçlar kullanılmasını önerilir. İshalin nedeni viral bir hastalık ya da duygusal nedenle ise sadece beslenme düzenine yönelik bazı öneriler uygulanabilir. Özellikle duygusal nedenler söz konusu ise çocuklara stres yönetimi öğretilir. Eğer çocukta ishalle birlikte 39 derece ve üzer ateş varsa vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir.

Yorum Yaz