Kolonoskopi Nasıl Yapılır: Kolonoskopiye Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

Sindirim Sistemi Hastalıkları kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 1.230 defa okundu

Kolonoskopi Nasıl Yapılır: Kolonoskopiye Girmeden Önce Yapılması Gerekenler

kolonoskopiye girmeden önce yapılması gerekenler

kolonoskopiye girmeden önce yapılması gerekenler

Kolonoskopi nasıl çekilir?

Kolonoskopi alt bağırsak ya kolon hastalığı için ince ve esnek bir kamera ile bağırsakların görüntülendiği sistemdir. Kolon gastrointestinal sistemin bir bölümünü oluşturur. Gıdaların absorbe eden bu bölümün sonunda anür bulunmaktadır. Gıdalar sindirildikten sonra posa anüsten dışarı atılır. Kolonoskopi sindirim sisteminin bu alanını incelemeye yardımcı olur. Kolonoskopi sırasında doktor gerekli görürse biyopsi için doku örneği alabilir.

Neden kolonoskopi yapılır?

Kolonoskopi kolon kanseri ve diğer kolon sorunları için önleyici bir tarama olarak yapılabilir. Tarama özellikle şu durumlarda kullanılır:

– Kanser ve diğer sorunların işaretlerini aramak
– Bağırsak alışkanlıklarında açıklanamayan değişikliklerin nedenini keşfetmek
– Karın bölgesinden bulunan ağrı ya da kanamaları değerlendirmek
– Kilo kaybı, kronik kabızlık veya ishalin geçerli nedenlerini bulmak

Kolonoskopi riskleri

Kolonoskopi rutin bir işlem olduğu için bu test genellikle birkaç kalıcı etkiye sahiptir. Kolonoskopide görülebilen bazı komplikasyonlar şunlardır:

– Biyopsi yapılırken kanama
– Sakinleştirici verilebilir
– Rektal duvarlar ya da kolon genişleyebilir

Kolonoskopiye nasıl hazırlanır?

Kolonoskopi için bağırsakların hazır olması gerekir. Bu nedenle işlemden önce 24 ila 72 saat boyunda sıvı alımı fazlalaştırılır.

Kolonoskopi öncesi diyet:

– Bulyon veya et suyu
– Sade kahve ya da çay
– Meyve suyu
– Enerji içeceği gibi spor içecekleri

Herhangi bir ilaç kullanılıyorsa mutlaka doktora söylenmelidir. Bazı ilaçların kan sulandırıcı etkisi olabilir. Özellikle demir ilaçlarında ve bazı şeker hastalığı ilaçlarında vitamin bulunur. Bu vitaminler kanın sulanmasına neden olacağı için kolonoskopi öncesi doktora bildirilmelidir. Doktor işlem öncesi müshil ya da lavman vererek kullanmanızı isteyebilir. İşlem öncesinde genellikle hastaya sakinleştirici verilir.

Kolonoskopi uyutularak mı yapılır?

Hayır, kolonoskopide narkoz verilmez ve hasta uyutulmaz. Hastaya sakinleştirici verilebilir.

Kolonoskopinin yapılışı:

Kolonoskopi öncesi hastada gerginlik ve stres olacaktır. Bu gerginlik kasların kasılmasına neden olarak müdahaleyi zorlaştıracağı için genellikle hap şeklinde sakinleştiriciler tavsiye edilir. İşlem sırasında ise yastıklı bir muayene masası üzerinde dizleri göğse çekerek kolon için en iyi açı yakalanmaya çalışılır. Ardından kolonoskopi aleti ile anüsten girilerek kolon ve bağırsaklar incelenir. Aletin ucundaki kamera sayesinde doktor organların içerisini bir monitörden izleyebilir. Genellikle doktorlar kolona karbondioksit gazı vererek kolonu şişirirler. Bu daha iyi bir görüntü oluşmasını sağlar. Doktor gerekli gördüğü takdirde bağırsak ve kolon içinde polip ya da biyopsi için doku örneği alabilir. Bu işlem sırasında doktor size parça alması gerektiğini söyleyecektir, çünkü kolonoskopi uyanık olunan bir işlemdir.

Kolonoskopi ne kadar sürer?

Tüm işlem yaklaşık olarak 30 dakika ya da 1 saat kadar sürer.

Kolonoskopi sonrası ne yapılmalı?

İşlem yapıldıktan sonra bağırsakların ve anüsün yatıştırılması için giyinmeden önce 1 saat kadar beklenmelidir. Kolonoskopi sonrası ağrı ve kanama görülebilir. Kolonoskopinin etkileri tam olarak 24 saat sonunda geçecektir. İşlem sonrasında gaz ve şişkinlik görülmesi normaldir. Kolonoskopi sonrası kabızlık da oluşabilir. Bu durum doktorun verdiği karbondioksit gazından kaynaklanmaktadır. Fakat bu durum da en fazla 24 saat devam eder. Eğer gaz ve şişkinlik hissi 24 saati aşarsa mutlaka doktora haber verilmelidir. Kolonoskopi sonrasında bazı etkiler oluşsa da bu etkiler ciddi değildir ve genellikle 1 gün içinde geçer. Fakat işlem sonrasında dışkıda kan, kan pıhtıları, şiddetli karın ağrısı, yüksek ateş gibi belirtiler görülüyorsa ve 1 günün sonunda geçmediyse acilen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Kolonoskopi sırasında polip ya da biyopsi için alınan parçalar laboratuvara gönderilerek test edilir. Test sonuçları birkaç gün içinde çıkar. Doktor test sonuçlarına bakarak daha kesin ve net tanıyı koyabilecektir.

Yorum Yaz