Kolon Kanserine Ne İyi Gelir: Kolon Kanseri İçin Bitkisel Tedavi

Kanserler kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 2.766 defa okundu

Kolon Kanserine Ne İyi Gelir: Kolon Kanseri İçin Bitkisel Tedavi

kolon kanseri için bitkisel tedavi

kolon kanseri için bitkisel tedavi

Kolon kanseri nasıl olur?

Kolon kanseri, kalın bağırsağın son bölümlerinde ve genellikle rektum bölgesine yakın ortaya çıkar. En ölümcül sindirim hastalığıdır. Kolon kanseri, adenomatous polipler, kalın bağırsak enfeksiyonları ya da poliplerim gelişmesi sonucu ile de oluşabilir.

Kolon kanseri nasıl anlaşılır: Kolon kanseri belirtileri:

Kalın bağırsak, sindirim sisteminde önemli bir yere sahiptir. Bazı durumlarda kalın bağırsak yani kolon içerisinde bulunan membran yapıda polipler, şişlikler veya parçacıklar oluşabilir ve büyüyebilir. Bazı polipler kolon kanserinin en sık görülen başlangıç evresindedir. Kolon kanserinin ilk belirtileri erken aşamalarda görünür. Belirtiler kanser boyutuna ve konumuna bağlı olarak değişiklik gösterir.

Kolon kanserinin belirtileri:

– Bağırsak alışkanlıklarının değiştirmesi

Kolon kanserinin ilk belirtisi bağırsak alışkanlıklarındaki değişikliklerdir. Genelde tuvalete çıktıktan sonra hala karında bir şişlik hissedilmeye devam eder. Karın bölgesinde dolgunluk, şişlik ve kramplar oluşabilir. İshal ya da kabızlık gibi durumlara da sık rastlanır. Dışkıda mukus da görülebilir.

– Kolon kanseri kanama yaparmı?

Kolon kanserinin bir diğer belirtisi dışkıda ya da rektum bölgesinde görülen kanamalardır. Kanama kanser için tek başına bir gösterge değildir. Eğer dışkıda kan görülürse bir doktora görünmekte fayda olacaktır.

– Diğer olası belirtileri

Sindirim sistemi değişikliklerinin yanı sıra kolon kanseri bazı insanlarda sürekli yorgunluk, halsizlik ve açıklanamayan kilo kaybına neden olabilir. Bu belirtiler diğer sindirim yolu hastalıkları nedeni ile de görülebilir. Anderson Kanser Merkezi eğer belirtiler kişide varsa iki haftadan kısa bir süre içinde bir hekime başvurulmasını önerir.

– Görünmeyen semptomlar için sınama

Kolon kanseri belirtilerinin dışında bazı etkenler de göz önünde bulundurulmalıdır. Ailede crohn hastalığı veya kolit olan kişiler varsa; en önemlisi aile geçmişinde kolon kanseri bulunuyorsa mutlaka muayene olunmalıdır. Çeşitli tarama testleri ve kan testleri ile hastalık önceden teşhis edilebilir. Erken teşhis tüm kanser türlerinde önemli olduğu gibi kolon kanserinde de oldukça önemlidir.

Kolon kanserine bitkisel tedavi?

Kolon kanserine iyi gelen yiyecekler şunlardır:

– Sarımsak

Allium sativum isimli bir madde içeren sarımsak genellikle yemeklerde kullanılmaktadır. Bu bitki kanser tedavisi için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bilim adamları sarımsağın karakteristik özelliklerinin ve etkin madde olan organosulfur bileşiklerinin kanserli hücrelerin oluşumunu engellediğini söylemektedir. Yapılan birçok araştırma bu maddenin kolon kanserinde ek tedavi seçeneği olarak kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Ayrıca sarımsak polip oluşumlarında da oldukça etkilidir. Poliplerin kalın bağırsak içinde yayılmasını engeller.

– Yeşil çay

Yeşil çay, camellia sinensis denilen bir madde içerir. Camellia sinensis yeşil çayın kurutulmuş yapraklarında bulunur. Çay şeklinde demlenip içilen yeşil çay yaprakları kanseri önlemede ve kanserle mücadelede oldukça etkilidir. Epidemiyolojik gözlemler göstermektedir ki; antioksidan görevi gören yeşil çay, özellikle kolon kanseri tedavisinde olumlu sonuçlar göstermektedir. Yeşil çay sindirim sistemi içerisinde kolondan geçerken buradaki kanserli oluşumları yatıştırır.

– Keten tohumu ve keten tohumu yağı

Keten tohumu sarı veya kahverengidir. Bu tohumların yağı çekirdekleri ile birlikte kolon kanserinde oldukça etkilidir. Keten tohumu pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Vücudun ihtiyacı olan besinler; vitamin, mineraller ile lif içerir. Ayrıca phytonutrients lignon ve alfa-linolenik asit maddelerini içerir. Omega 3 yağ asidi açısından da zengindir. Keten tohumu ya da keten tohumu yağının kullanımı ile sindirim sistemi hastalıkları hafifletilebilir. South Dakota State Üniversitesi’nde yapılan araştırmalara göre keten tohumu yüksek lignon içeriğe sahiptir. Bu bileşikler kolon kanseri başta olmak üzere pek çok kanser türüne karşı koruma sağlar. Kanserin önlenmesi ve kanserle mücadele için bitkisel bir çözüm olarak kullanılabilir.

Kolon kanseri öldürür mü?

Evet kolon kanseri her kanser türü gibi ölümcüldür. Kolon kanseri evreleri ve belirtileri aniden ortaya çıkabilir. Kolon kanseri ilk başlarda oldukça az belirti verir. Belirtiler anlaşıldığında ise tedavi için geç olabilir. Kolon kanseri yaşama süresi hastalığın hangi evrede olduğuna bağlı olarak değişmektedir. Erken teşhis ve erken tanı ile kanser kontrol altına alınabilir.

Yorum Yaz