Koleradan Nasıl Korunulur: Koleradan Korunma Yolları

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 20 Kasım, 2016 tarihinde eklendi, 282 defa okundu

Koleradan Nasıl Korunulur: Koleradan Korunma Yolları

koleradan korunma yolları

koleradan korunma yolları

Kolera hastalığı nasıl bulaşır?

Kolera şiddetli ishal ve sıvı kaybına neden olan ciddi bir bakteriyel hastalıktır. Hastalık genellikle kirlenmiş su ile yayılır. Acil tedavi gereklidir, çünkü çok fazla bakteri varsa kısa süre içerisinde durum ölümcül bir hal alabilir. Günümüzde modernleşen kanalizasyon ve su sistemleri ile kolera riski düşse de hala özellikle Asya, Latin Amerika, Afrika, Hindistan ve Orta Doğu ülkelerinde bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmaktadır.

Kolera neden olur: Kolera hastalığı nasıl ortaya çıkar?

Kolera vibrio cholerae denilen bakterilerin vücuda girmesi ile oluşur. Hastalığın ölümcül etkileri ince bağırsak bakterileri tarafından üretilen CTX olarak bilinen güçlü bir zehir dolayısı ile oluşmaktadır. Bağırsak duvarlarına yapışan CTX, sodyum ve klorürün normal akışını engeller. Bakteri bağırsak duvarlarına yapıştığında oluşan bir başka durum ise vücutta ciddi su kaybının ve ishalin oluşmasıdır. Kirli su kaynakları kolera enfeksiyonu için birincil kaynaktır. Çiğ meyve, sebze ve diğer gıdalar da kolera bakterileri içerebilir. Kolera insandan insana tema ya da hava yolu ile bulaşmaz.

Kolera kimlerde görülür?

Herkes kolera hastalığına yakalanabilir. Ancak, bazı faktörler koleraya yakalanma riskini artırabilir. Bu risk faktörleri şunlardır:

– Temiz olmayan koşullar (örneğin kirlenmiş su veya kirli su ile yıkanmış yiyecekler)
– Mide asidi (kolera bakterileri yüksek asitli ortamlarda yaşayamaz) seviyesinin düşük olması
– Ailede başka hasta kişilerin olması
– Kolera hastasından kan alınması
– Kabuklu deniz ürünleri yemek (kolera bakterilerinin yaşadığı kirli sularda yaşayan canlılar)

Kolera belirtileri:

Kolera genellikle hafif ila orta ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına neden olur. Virüs kişinin vücuduna girdikten 2 ila 3 gün sonra belirti göstermeye başlar. Kolera ortak belirtileri şunlardır:

– Ani ishal
– Mide bulantısı
– Kusma
– Ciddi dehidratasyon (sıvı kaybı)

Koleranın neden olduğu su kaybı genellikle ağırlık hissi ve yorgunluk, huysuzluk, gözlerde batma, ağız kuruluğu, deri buruşması, aşırı susuzluk, daha seyrek idrara çıkma, düzensiz kalp atışı ve düşük kan basıncı gibi sorunlara neden olabilir. Sıvı kaybı ayrıca kanda mineral kaybına neden olarak elektrolit dengesizliği yaratabilir. Elektrolit dengesizliğinin ilk belirtisi ise şiddetli kas kramplarıdır. Elektrolit dengesizliği sonunda şoka yol açabilir. Çocuklarda genelde yetişkinler ile aynı belirtiler görülür. Bazı vakalarda şu belirtilere de rastlanmıştır:

– Şiddetli uyuşukluk
– Ateş
– Kasılmalar
– Koma

Kolera nasıl tedavi edilir?

Kolera hastalığının tedavisi için ortak yöntemler şunlardır:

– Oral rehidrasyon tuzları
– Serum
– Antibiyotik
– Çinko takviyeleri

Bu tedaviler, vücuttaki sıvı kaybını en aza indirgerken ishali azaltmaya da yardımcı olacaktır.

Kolera nasıl bir hastalıktır?

Kolera tedavi edilmediğinde ölümcül olabilir. Ağır vakalarda ölüm bir iki veya üç saat içinde hızlı sıvı ve elektrolit kaybı ile gerçekleşebilir. Şok ve şiddetli koleranın ciddi komplikasyonları vardır. Oluşabilecek diğer sağlık sorunları ise şunlardır:

– Kan şekeri dengesinin bozulması
– Düşük potasyum seviyesi
– Böbrek yetmezliği

Kolera nasıl önlenir?

– Eller sık sık yıkanmalı
– Sadece haşlanmış ya da şişelenmiş sular içilmeli
– Çiğ gıdalar ve kabuklu deniz ürünleri tüketilmemeli
– Süt ve süt ürünlerinde dikkatli olunmalı
– Ham meyve ya da sebzeleri kabuğunu soyarak tüketmeli

Koleradan korunmak için kolera aşısı da olunabilir. Normalde kolera aşısı her çocuğa yapılan rutin aşılar arasında değildir. Fakat suyun kirli olduğu bir ülkede yaşanılıyorsa ya da kirliliğin yoğun olduğu bir ülkeye seyahat edilecekse kolera aşısının yaptırılması önerilir.

Yorum Yaz