Kızamık Nasıl Belli Olur: Kızamığın Belirtileri

Bakteriyel ve Vİral Hastalıklar kategorisine 16 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 4.567 defa okundu

Kızamık Nasıl Belli Olur: Kızamığın Belirtileri

kızamığın belirtileri

kızamığın belirtileri

Kızamık nasıl anlaşılır?

Kızamık (kızamık), boğaz ve akciğer hücrelerinde büyüyen bir virüsün neden olduğu enfeksiyon hastalığıdır. Kızamığa neden olan virüs öksürük ya da hapşırma ile hava yoluyla yayılan çok bulaşıcı bir virüstür. Kızamık olan insanlarda ateş, öksürük, burun akıntısı ve hastalığa adını veren kırmızı döküntü lekeleri gibi belirtiler görülür. Kızamık çok ciddi bir hastalık olmasa da tedavi edilmediği takdirde kulak enfeksiyonu, pnömoni ve ensefalit (beyin iltihabı) gibi komplikasyonlara yol açabilir.
Kızamık genelde kızamıkçık ve 6. hastalık gibi hastalıklarla karıştırılabilir. Ancak bu hastalıklarının üçünün de belirtileri farklılık göstermektedir. Kızamık, ayaklarda ve baş bölgesinde yayılan kırmızımsı isilik gibi lekeler üretir. 6. Hastalık ise bebeklerde ve yürümeye yeni başlayan çocuklarda daha sıkı görülür. Bu hastalıkta üst kol bölgesinde ve boyunda görülen kırmızı lekeler gün içinde kaybolup tekrar ortaya çıkabilir. Kızamıkçık ise isilik gibi belirtiler gösteren viral bir hastalıktır. 2 ya da 3 gün ateşlenmeye neden olur.

Kızamığın ilk belirtileri nelerdir?

Kızamık ile enfekte olduktan 7 ila 14 gün içinde ilk belirtilerini gösterir. En erken belirtileri nezle veya grip, ateş, öksürük, burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi belirtilerdir. Ayrıca gözlerde sulanmaya ve kızarıklığa da neden olabilir. 3 ila 5 gün sonra kırmızı ya da kırmızımsı kahverengi bir döküntü oluşur. Bu döküntüler ayaklardan başlayarak baş bölümüne ve gövdeye yayılır. Hastalık vücudu etkiledikten 2 ya da 3 gün sonra yanaklarda ve ağız içinde küçük kırmızı noktalar görülmektedir. Lekelerin merkezinde mavi ya da beyaz noktalar oluşabilir.

Kızamıkta döküntü

Kızamık döküntüler kırmızı ya da kırmızımsı kahverengi renkli olabilir. Yüzde başlayan lekeler birkaç gün içinde vücudun aşağı bölgelerine yayılabilir. Sonunda, lekeler tüm vücuda yayılır ve döküntü toplamda 5 ila 6 gün sürebilir.

Kızamık tedavisi nasıl yapılır?

Kızamık hastalığına özel geçerli bir tedavi yoktur. Genelde kızamık, kabakulak, kızamıkçık aşısı olmak hastalıktan korunmak için en etkili yoldur. Aşı olunmadığında kızamık hastalığına yakalanma riski çok daha yüksektir. Kızamık hastalığının geçmesi için bol bol dinlenmek ve bol sıvı alımı gerekir. Bol sıvı tüketmek ateşin düşmesini ve vücudun nemli kalmasını sağlar.

Kızamık tedavi yöntemleri:

Kızamık hastalığına yakalanan insanların % 30’unda pnömoni, kulak enfeksiyonları, ishal ve ensefalit gibi komplikasyonlar görülebilir.

– Pnömoni: Pnömoni akciğerlerde gelişen ve ateş, göğüs ağrısı, nefes almakta zorluk ve mukus üreten öksürüğe neden olan bir enfeksiyondur. Pnömoni hastalığı bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda da görülebilen tehlikeli bir hastalıktır.
– Beyin iltihabı: Kızamık geçiren her 1.000 çocuktan birkaçında ensefalit denilen beyin şişmesi komplikasyonu görülebilir. Bazen önce beyin iltihabı ardından kırmızı döküntüler başlar. Fakat normalde beyin iltihabı hastalığın orta evresinde gelişir. Beyin iltihabı çok ciddi durumlara neden olabilir. Bu komplikasyon çocuklarda sağırlık ve zeka geriliği yol açmaktadır. Bu gibi durumlar daha çok erken doğumla hayat gelmiş çocuklarda ya da tehlikeli doğumlar ve obezite ile doğan çocuklarda daha sık görülmektedir.

Kızamık nasıl geçer?

Kızamık tedavisi uygulanmaya başladıktan sonra kızamık belirtileri genellikle gerçekleştikleri sırayla kaybolmaya başlar. Kızamığa iyi gelen yiyecekler beslenme düzenine eklenebilir. Döküntüler yok olmaya başlarken ateş düşer ve halsizlik gibi belirtiler ortadan kalkmaya başlar. Kızamık lekeleri geçtikten sonra deride kahverengimsi lekeler kalabilir. Bu lekeler de kendi kendine geçer ya da hafif izler kalabilir. İzler için doktora başvurabilirsiniz. Kızamık zaman içinde geçen bir hastalık olmasına rağmen eğer ciddi hasarlar yaratarak şiddetlenmeye başlarsa mutlaka en kısa zamanda doktora gitmek gerekmektedir.

Yorum Yaz