Kıvırcık Saçlara Nasıl Bakılır: Kıvırcık Saçlar İçin Bitkisel Bakım

Güzellik Tavsiyeleri kategorisine 14 Mart, 2016 tarihinde eklendi, 462 defa okundu

Kıvırcık Saçlara Nasıl Bakılır: Kıvırcık Saçlar İçin Bitkisel Bakım

kıvırcık saçlar için bitkisel bakım

kıvırcık saçlar için bitkisel bakım

Kıvırcık saç bakımı nasıl yapılır?

Kıvırcık ve kabarık saçlar saçın parlaklığının kaybolmasına neden olabilir. Bu durumda bazı kozmetik ürünlere başvurulur. Ancak genellikle bu ürünler saçlara fazla yağ yükleyerek saçın sönmesine neden olur. Bu kozmetik seçenekler yerine kıvırcık saçlar için bitkisel ve doğal çözümler de denenebilir.

Kıvırcık saça ne iyi gelir: Kıvırcık saçlara bitkisel çözüm

1. Soda

Soda ya da maden suyu kıvırcık saçlar için bitkisel bir çözüm olarak kullanılabilir. Sodada karbondioksit gazı bulunur ve bu nedenle saçların PH dengesini korumaya yardımcı olur.
– Soda ile saçlar düzenli olarak durulanabilir. Özellikle duşta durulama suyu olarak kullanılabilir.

2. Elma sirkesi

Elma sirkesi saçların kabarmasını önlerken aynı zamanda saçlara hacim kazandırır.
– Elma sirkesi, asidik özelliğe sahiptir. Bu nedenle suyla karıştırılarak kullanılması önerilir. Saçlar şampuanlandıktan sonra son durulamada eşit miktarda su ve elma sirkesi kullanılabilir. 2 ila 4 hafta boyunca uygulamaya devam edilmelidir. Bu işlem aynı zamanda saçlara parlaklık katar.
– Elma sirkesi bir pamuk yardımı ile de kafa derisine uygulanabilir. Ardından saç uçlarına da dağılması için saçlar taranır ve 10 ila 15 dakika bekletilir. Ardından saçlar iyice durulanır. Haftada 1 uygulanabilir.

3. Bira

Bira, saçın nemini geri yüklemeye yardımcı olur. Ayrıca yararlı besinler, mineraller, vitaminler, amino asitler ve saçın ihtiyacı olan antioksidanlar içerir. En iyi sonucu almak için koyu bira kullanılmalıdır.
– Saçlara bira uygulandıktan sonra birkaç dakika bekletilir ve ardından saçlar soğuk su ile durulanır. İşlem iki haftada bir tekrarlanabilir.
– Başka bir seçenek de bira, şampuan ve saç kremini eşit miktarda karıştırmaktır. Bu karışım saç üzerine uygulanır ve birkaç dakikalığına saçlarda bekletilir. Ardından saçlar soğuk su ile durulanır. Uygulamanın en fazla haftada 2 kez yapılması gerekmektedir.

Kıvırcık saç için doğal yöntemler:

4. Avokado

Avokado tabanlı saç maskesi de denenebilir. Yüksek miktarda E vitamini içeren avokado bukleleri düzleştirmeye yardımcı olur. Ayrıca nemlendirici ve saçları yatıştırıcı etkisi de vardır.
– Bir olgunlaşmış avokado ezmesi, biraz zeytinyağı ile iyice karıştırılır. Saçlar şampuanlandıktan sonra uygulanır ve bir saat 30 dakika boyunca bekletilir. Ardından soğuk su ile saçlar durulanır. Avokado kötü saç kokusundan kurtulmak için de kullanılmaktadır.
– Avokado ezmesi ve lor, pürüzsüz bir hamur yapmak için mayonez ile karıştırılır. Bu karışım her hafta saç maskesi olarak kullanılabilir.

5. Muzlu saç maskesi:

Muz; doğal yağlar, potasyum, karbonhidrat ve vitaminler açısından zengin bir besindir. Bu nedenle saçlar için de oldukça yararlıdır.
– Hiçbir topaklanma olmayacak şekilde olgunlaşmış muz, çatalla püre haline getirilir. İçine çeyrek fincan yoğurt karıştırılır. İkişer kaşık da bal ve zeytinyağı eklenir.
– Tüm saç ve saç derisine karışım maske şeklinde uygulanır. Duş başlığı ile saçlar kapatılır ve bir saat 30 dakika saçlarda bekletilir.
– Ardından saçlar bitkisel ve hafif bir şampuanla yıkanır. Haftada 1 kez uygulanabilir.

6. Kıvırcık saç hindistan cevizi yağı uygulaması

Hindistan cevizi sütü kıvırcık saçlar için nem ve protein kaynağıdır.
– İki yemek kaşığı Hindistan cevizi sütü küçük bir tencereye koyulur. Kısık ateşte ısıtılır. Çok sıcak olmamasına özen gösterilmelidir. Aksi takdirde saçlar yanabilir.
– Ilık Hindistan cevizi sütü saç üzerine uygulanır ve bir havlu ile baş örtülür. Gece bu şekilde bırakılır. Ertesi sabah saçlar şampuanla yıkanır ve iyice kurulanır.

7. Kıvırcık saç için doğal yöntemler

Zeytinyağı saçların nemini kazanmasını sağlarken aynı zamanda kabarmasını da önler.
– Bir fincan zeytinyağı ısıtılır. Ilıkken saçlara eşit oranda dağıtılır.
– Duş başlığı ile saçlar kapatılır ve yarım saat bekletilir.
– Ardından saçlar hafif bir şampuan ve soğuk su ile yıkanır.
– Etkili sonuçlar almak için işlem haftada 3 kez tekrarlanmalıdır.

Yorum Yaz