Kivinin Faydaları ve Cilde Yararları

Beslenme kategorisine 11 Ocak, 2015 tarihinde eklendi, 258 defa okundu

Kivinin Faydaları ve Cilde Yararları

kivi faydaları

kivi faydaları

Tüylü kahverengi bir meyve olan kivi sağlığa oldukça faydalıdır. İster tüketilerek isterse kür uygulamaları ile cildin yapısı korunabilir. Kivi cildin parlak ve yumuşak olmasını sağlarken aynı zamanda cilt hücrelerinin kendini yenilemesine yardımcı olur.

– Sıkı bir cilt için kivi…

Kivi, cildin kolajen üretmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bağ dokusunu koruyan protein ve C vitamini içerir. Yaşlanma ile birlikte cilt elastikiyetini kaybeder ve kolajen üretimi azaltır. Kivi özü gibi kolajen uyarıcı maddeler, cilt bakım ürünlerine yaşlanma görünümünü yavaşlatmak için kullanılmaktadır.

– Yumuşak bir cilt için kivi

C vitamini ile birleştiğinde daha etkili olan kivi portakal ile birlikte kullanılabilir. C vitamini hastalıklarda iyileşme sürecine katkıda bulunduğu gibi cildin yenilenmesine de katkıda bulunur. Kivi özü içeren cilt bakım ürünlerinin yanı sıra taze salata, kivi, çilek ve narenciye dilimleri cilt bakımında kullanılabilir.

– Cilt lekelerine kivi tavsiye ediliyor

Kivi E vitamini açısından zengin bir besindir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi E vitamininin topikal olarak kullanılmasının yüz hatlarını koruduğunu cilt lekeleri ve kırışıklıkların derinliğini azalttığını savunmaktadır. Günümüzde kivi ve cilt hakkında yapılan çalışmalar yetersiz olsa da hala devam etmektedir. E vitamininin bazı çalışmalarda deri kanserini önlemede oldukça etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca E vitamini içeren kivili kremler güneşin zararlı ışınlarından korunmak için de oldukça etkilidir.

– Kivi cildi gençleştirir

Yaşlanmayı engellemek mümkün olmasa da yaşlılığın cilt üzerindeki etkileri yavaşlatılabilir. Kivi antioksidan özelliği gösterir. Bu nedenle ciltte oluşan kırışıkların azaltılmasında etkili bir çözümdür. Antioksidan etkisi ile kivi cilt hücrelerinin aldığı zararı en aza indirir. Esnekliği korur ve sertleşmeleri durdurur. Cildin ihtiyacı olan nemi almasını sağlar. Bu nedenle kırışıkların oluşmasını yavaşlatır.

Kivi yemenin yararları nelerdir?

– Lif kaynağı

Bir fincan dilimlenmiş kivi 5 g lif içerir. Kadınların her gün en az 25 g lif alması önerilirken bu oran erkeklerde 38 g’dır. Lif sindirim sisteminin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Aynı zamanda kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur.

– Kivide Bulunan Vitaminler

Sağlığa bunca faydaları olan kivide hangi vitaminler var? 1 fincan kivi içerisinde yüksek miktarda C vitamini bulunmaktadır. C vitamini serbest radikallerin neden olduğu hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Antioksidan etkisi ile özellikle kıkırdak, kan damarları, tendon ve cilt oluşumlarında doku onarımı için oldukça yardımcıdır. Kivi ayrıca K vitamini kaynağıdır. K vitamini kan pıhtılaşmasına yardımcı olur ve kivinin yüzde 13’ü vitaminden oluşur. Yüzde 11’i folattır.

– Potasyum

Potasyum, vücudun sıvı tutmasına yardımcı olan bir mineraldir. Potasyum eksikliği zayıflık ve düzensiz kalp atışı gibi sorunlara yol açabilir. 1 fincan kivide 552 mg potasyum bulunmaktadır. Buna rağmen bir adet küçük muz ise 467 mg potasyum içerir. Potasyum açısından zengin beslenme şekli kan basıncı kontrolünde de yardımcı olur.

– Kivi kaç kalori?

Yüksek kalorili yemekler yerine çerez olarak kivi tercihe edilebilir. Kivi kilo kontrolünde oldukça faydalıdır çünkü düşük kalorili bir besindir. Bir orta boy kivide sadece 46 kalori vardır ve aynı ağırlıkta bir muzda ise 108 kalori bulunur. Alınan kalori miktarını düşürmek için sabahları mısır gevreği içerisine kivi ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda salataların içerisine de katabilirsiniz.

– Kivi Zayıflatırmı?

Kivi doğru biçimde kullanıldığında kilo vermeye yardımcıdır. Özellikle zayıflama diyetlerinde kivi kullanmak hem yağ yakıcı etkisi nedeniyle daha hızlı zayıflamaya yardımcı olur hem de alınan kalori miktarını düşürmeye yarar. Hatta batı ülkelerinde kivi diyeti adı verilen özel bir diyet programı da son yıllarda popüler hale gelmiştir.

Kivi beslenme konusunda olduğu kadar genel sağlık için de oldukça faydalı bir besindir. Cilt sağlığı ve bakımı için kullanılabilir. İçeriğindeki maddeler sayesinde cildi sıkılaştırır, pürüzsüzleştirir ve yumuşatır. Aynı zamanda anti aging özellik göstermektedir. Bu nedenle kırışıkları gidermek için de kivi özlü kremler kullanılabilir.

Yorum Yaz