Kırışıklıklar Nasıl Gider: Kırışıklıklara Bitkisel Çözüm

Cilt Bakımı kategorisine 20 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 534 defa okundu

Kırışıklıklar Nasıl Gider: Kırışıklıklara Bitkisel Çözüm

kırışıklıklara bitkisel çözüm

kırışıklıklara bitkisel çözüm

Kırışıklıklar nasıl geçer?

Yaşlanma belirtileri olarak ortaya çıkan kırışıklıklar vücudun farklı bölgelerinde oluşabilir. Günümüzde kırışıklıkları gidermek için pek çok kozmetik ürünü bulunurken bu ürünlerin pek çoğu kimyasal maddeler içermektedir. Kırışıklıkları gidermek için en sağlıklı çözüm doğal çözümlerdir.

– Beslenme düzeni

Beslenme şekli cildin esnekliğini korumada ve pürüzsüz olmasında oldukça etkilidir. Bol su içilmesi cildin ihtiyacı olan nemi almasını sağlarken şeker miktarının azaltılması sivilce oluşumlarını engelleyebilir. Her insanın ihtiyacı olan sıvı miktarı farklılık gösterse de; yaklaşık olarak günde ez az 7 ila 8 bardak su tüketmek gerekmektedir. Zeytinyağı ve balık yağları, tuna, somon ve sardalye gibi besinler kırışıklıkları önleyen besinler arasındadır. Ayrıca zararlı güneş ışınlarına maruz kalmak cildin çok daha çabuk yaşlanmasına neden olurken kırışıkları çoğaltmaktadır.

– Kırışıklık için masaj:

Kırışıklıkları gidermek için masaj uygulaması ciltte kan akışını artırırken ölü cilt hücrelerinin de dökülmesini sağlar. Cilde masaj yapmak için pahalı peeling ürünleri yerine ev yapımı tedaviler de kullanılabilir. Çeyrek bardağı sıcak su ile yarım fincan yulaf ezmesi karıştırılır. Karışım krem haline getirilerek cilde uygulanır. Küçük dairesel hareketler ile cilde masaj yapıldıktan sonra uygulama yapılan bölgeler ılık su ile yıkanabilir. En iyi sonucu elde etmek için her gün işlem uygulanmalıdır. Masaj cildin yatıştırılmasını sağlarken aynı zamanda kan akışını artırarak daha canlı bir cilt oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca kırışıklıkların oluşmasını engelleyerek cildin esnekliğini artırır. Her gün sadece birkaç dakika masaj uygulaması için yeterli olacaktır. Özellikle alın bölgesi ve ağız çevresine özen gösterilmelidir. Orta parmak hareketleri ile kaşların arasına da masaj yapılabilir. Masaj sırasında kulaklar tutulup öne çekildiğinde ve çene kasıldığında eklemler de kuvvetlenmiş olacaktır. Ayrıca 10 saniye kadar dişlerin sıkılması çene kaslarının toparlanmasına yardımcı olur.

– Kırışıklık için nemlendirici

Yaş ilerledikçe sıvı alımının artırılması gerekir. Çünkü cilt çok daha fazla sıvı kaybederek esnekliğini kolay kaybeder. Nemlendiriciler derin kırışıklıkların giderilmesinde çok fazla etkili olmasa da cildin ihtiyacı olan nemi almasını sağlar ve ince çizgilerin görünümünü azaltır. Ayrıca cilt bakımı yapmak cildin dana yumuşak ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Evde nemlendirici yapmak için aloe vera jeli ve su yosunu tozu kullanılabilir. Her iki bitki eşit miktarlarda karıştırılır. Yatmadan önce temizlenmiş cildin üzerine uygulanır. Gece bu şekilde bırakılır ve sabah ılık su ile yıkanır. Esmer su yosunu tozu marketler yerine aktarlardan rahatlıkla bulunabilir. Daha derin bir tedavi için nemlendirici maske uygulaması ise haftada 1 kez uygulanabilir. Maske için eşit miktarlarda badem yağı ve bal karıştırılır. İstenirse içerisine koku için birkaç damla esansiyel yağ da eklenebilir. Karışım hamur haline getirildikten sonra 20 ila 40 dakika kadar yüz bölgesinde bekletilir. Daha sonra ılık su ile yıkanır. Daha hızlı bir düzelme için vazelin kullanılabilir. Yatmadan önce nemli cilt üzerine uygulanan vazelinin cilt tarafından emilmesi beklenir. Vazelin uygulamasından sonra kesinlikle yüz durulanmaz. Fazla yağ varsa kağıt bir havlu ile alınabilir.

– Kırışıklıklara c vitamini

Birçok gıda cildin kolajen yapısını kuvvetlendirirken anti-aging etki gösterir. Çok fazla kırışıklık varsa her gün bir avuç yaban mersini tüketilebilir. Yaban mersini, C vitamini ve antioksidanlar açısından zengin bir besinken cildin kolajen ihtiyacını da sağlar. Güneş ışınlarından kaynaklanan kırışıklarda özellikle E vitamini açısından zengin besinler işe yarayabilir. Soya sütü de cilt için faydalı bir besindir. Kolajen üretiminin az olduğu kişiler her sabah bir bardak kadar tüketebilir.

Yorum Yaz