Kilo Vermek İçin Neler Yenmeli: Kilo Vermeye Yardımcı Yiyecekler

Bitkisel Zayıflama Yolları kategorisine 4 Aralık, 2015 tarihinde eklendi, 1.597 defa okundu

Kilo Vermek İçin Neler Yenmeli: Kilo Vermeye Yardımcı Yiyecekler

kilo vermeye yardımcı yiyecekler

kilo vermeye yardımcı yiyecekler

Kilo vermek için beslenme önerileri:

Kilo vermek ya da mevcut olan vücut ağırlığı korunmak isteniyorsa, yapılması gereken mutlaka sağlıklı ve düzenli bir beslenme planı oluşturmak ve uygulamak. Beslenme planını uygulamak zor ve sinir bozucu olabilir. Köklü değişiklikler yapmak yerine, yağ yapıcı beslenmeyi azaltarak beslenme planına yağ yakıcı besinler eklenmelidir. Kilo kaybı, aslında kalori yakmak demektir ve bu işlemi teşvik eden birçok gıdalar mevcuttur. Bazı gıdalar metabolizma hızını arttırır. Bu şekilde vücudun iç ısısı da arttırılmış olur. Metabolizma hızını ve dolayısıyla vücudun iç ısısını arttıran besinler hem doygunluk hissi yaratır hem de kilo vermeye elverişli bir ortam hazırlar.
Bu gıdaların tüketimi ile beraber aynı zaman yapılan kardiyo sporlar kişinin yağ yakmasını sağlar. Ancak spor yapacaklar da mutlaka sağlık kontrolünden geçerek yapılacak spora vücudun uygun olduğunu, yani kalp hastalıkları ve benzeri hastalıklar gibi spordan olumsuz etkilenecek hastalıklara sahip olmadığını öğrenmesi gerekmektedir.
Yağ yakmak için tüketilmesi gereken en iyi 8 besin şu şekilde sıralanabilir:

Kilo verdiren yiyecekler nelerdir: Kilo vermeye yardımcı besinler

1. Kilo vermek için yoğurt

Tennessee Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre her gün bir öğün süt ve süt ürünlerinin doğal olanlarından tüketmek, vücudun metabolizma hızını arttırmaktadır. Bu durumda vücutta istenmeyen fazla yağlar yakılabilir. Ancak bu ürün katkı maddesiz olması gerekmektedir. Sütün yapısı karmaşıktır ve katkı maddeleri eklendiğinde kolayca bu yapı bozulabilir. Yeterli miktarda düşük yağlı yoğurt tüketimi açlığın giderilmesini ve aynı zamanda vücuttaki toksinleri temizleyerek metabolizma hızının arttırılmasını sağlar. Bunun yanı sıra kemik ve dişleri güçlenmesine yardımcı olan kalsiyum maddesini yüksek miktarda içerir. Ayrıca yoğurt yüksek miktarda protein ve D vitamini içermektedir. Bu şekilde gün boyunca vücudun dinç kalmasına yardımcı olur. Az yağlı yoğurdun yanı sıra beslenme planına az yağlı süt ve az yağlı peynir de eklenebilir.

2. Greyfurt ile kilo verme

Greyfurt, yağ yakmak için tüketilmesi gereken bir başka besindir. Bu meyvede çok az kalori vardır ile lif oranı oldukça yüksektir. Bir besinde lif oluşu antikalori olduğu anlamına gelmektedir. Lifler kalorinin tam tersi olarak kabul edilebilir. Bu yüzden yüksek lifli besinlerin çoğun kalori miktarı bir hayli azdır. Ayrıca greyfurt, kan şekeri düşüklüğünün giderilmesine ve metabolizma hızının düzenlenmesine yardımcı olur. Hızlı kilo vermek ve ideal vücut yapısına ulaşmak için her gün taze greyfurt yemek ya da taze greyfurt suyu içmek yeterli olacaktır.

3. Acı biberle kilo verme

Acı biber tüketen kişilerin metabolizma hızı kısa sürede artmaktadır. Bu artış ile beraber vücuttaki yağ yakımı hızlanmaktadır.
Bu baharat ham, pişmiş, kurutulmuş ya da toz şekilde tüketilebilir. Çeşitli çalışmalara göre acı biberi tek bir dozda tüketmek metabolizmayı yaklaşık olarak yüzde 25 oranında arttırabilir. Acı biberin bu etkisinden faydalanmak için yemeklerden 3 saat sonra tüketilmesi gerekmektedir.

4. Kilo vermek için yeşil çay

Sıcak ya da soğuk bir şekilde yeşil çay içmek, kilo kaybını teşvik edici en iyi içeceklerden birisidir. Bu sağlıklı içecek bütün gün boyunca kalori yakılmasına yardımcı olmak amacı ile antioksidan sentezi sağlar. Bu durum da metabolizma hızının yüksek tutulmasına yardımcı olur.
Kalp atışlarını hızlandırmaya yardımcı olan yeşil çay içerisinde bir miktar kafein de bulundurmaktadır. Hızlanan kalp atışları kan akışını da hızlandırarak kalori yakımını hızlandırır. Aynı zamanda iştahı azaltıcı etkileri de bulunmaktadır.

5. Fındık ile kilo verme

Fındık, ceviz ve badem alfa-linolenik asit ve tekli doymamış omega-3 yağ asidi içeriklerini insan vücuduna sağlıklı olacak miktarda içermektedir. Tekli doymamış yağlar büyük oranda yağ yakılmasını sağlamaktadır ve metabolizma hızının artmasına yardımcı olmaktadır.
Aynı zamanda kasların zayıflamasının önüne geçmek için ideal bileşenler içermektedir. Bir avuç kuru kavrulmuş ya da ıslak ceviz ve badem (soyulmamış derisi ile) tüketmek sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olacaktır. Ancak bu etkilerini göstermesi için yenilen bademin, cevizin ve fındığın tuzlu olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

6. Soya fasulyesi kilo verdirirmi?

Vücuttaki gıdaların daha hızlı sindirilmesi için soya fasulyesi kullanılabilir. İçerisindeki bileşenler sayesinde protein sindiriminin çok daha kolay olmasını sağlamaktadır. Proteinin en zor sindirilen besin maddesi olduğu göz önüne alınırsa bu bileşenler sayesinde tüm gıdaların sindirimi bir hayli hızlanır. Sindirim sisteminin zor yemekleri sindirmesine yardımcı olan bir besindir. Bu yüzden, kilo kaybını teşvik etmek için daha fazla soya proteini içeren besinler tüketilebilir.
En iyi bitkisel proteine sahip besinin soya fasulyesi olduğu söylenebilir. Düşük kolesterol hastalığına yardımcı olur ve bununla birlikte kalp hastalığı riskinin azalmasını sağlayan sağlıklı doymamış yağlar içerir.

Soya fasulyesi aynı zamanda zengin lif içeriğine sahiptir. Bu da kilo vermeyi sağlamaktadır. Lif yağ yakılmasına yardımcı olarak hem vücudun enerji ihtiyacının karşılanmasını sağlar hem de kilo vermeyi. Bu yüzden haftada 3 ya da 4 kez soya fasulyesi tüketmekte fayda vardır.

7. Kilo verme pirinç lapası diyeti

Normal beyaz pirince göre kahverengi pirinç, hızlı kilo kaybetmeye yardımcı etkiler gösteren bir besindir. Kahverengi pirinç, tam tahıllı gıdalar arasında vücut sağlığına en yararlı olanlarından birisidir.

Kahverengi pirinç içerisinde şu maddeleri içermektedir:
– B vitamini ve diğer B vitamini kompleksleri
– E vitamini
– Magnezyum
– Demir

Aynı zamanda bağırsaklar ile beraber metabolizmayı da düzenleyen yardımcı lifler içermektedir. Bu sayede bağırsak sorunlarının çözümünde de kullanılabilir.
Cevize benzeyen bir tat ve dokusu olan kahverengi pirinç, yağsız tavuk yemekleri ve sebzeler ile birlikte tüketildiğinde son derece doyurucu olmaktadır. Ama kahverengi pirinçteki yüksek lif içeriği nedeniyle yedikten sonra bol su içmeyi asla unutmayın. Su aynı zamanda pirinçleri şişireceği için kişinin kendini normalden çok daha fazla doygun hissetmesini sağlayacaktır.

8. Kilo vermek için yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi içerisindeki bazı bileşenler ve zengin lif içeriği sayesinde kilo verdirmeye oldukça yararlı bir besindir. Yulaf ezmesi, yağ yakma işlemini hızlandırmanın yanı sıra kan şekeri ve insülin düzeylerini optimum düze ye getirmeye yardım eder. Aynı zamanda karbonhidrat ve proteinden önce yağların yakılmasını sağlar. Bu özelliği ile kilo verme işlemi daha sağlıklı bir hale gelmektedir.

Ayrıca bu büyük boyuttaki yağ yakılmalarına da yardımcı olmaktadır. Bu yağ yakılmaları aynı zamanda aşırı kilolu kişilerde organların zayıflamadan ve iflas etmeden yağ tabakasının baskısından kurtulmayı sağlar. Yulaf ezmesi aynı zamanda LDL (kötü) kolesterolün tedavisi için olumlu sonuçlar göstermiş olan ve vücudun diğer dengelerine de yardımcı olur. En etkili faydası ise normalden daha fazla yükselen kan basıncı azaltmaktır.

Kilo vermek için ne yapmalı?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için bu tedavilerin dışında yapılması gereken başka şeyler de vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:
– Düzenli egzersiz
– Vücudun nemli kalması
– Alkolden uzak durmak
– Yeteri kadar uyumak
– Stresi azaltmak

Yorum Yaz