Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı: Kilo Verme Ve Egzersiz

Fitness ve Egzersiz kategorisine 9 Mayıs, 2016 tarihinde eklendi, 639 defa okundu

Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı: Kilo Verme Ve Egzersiz

kilo verme ve egzersiz

kilo verme ve egzersiz

Kilo vermek için egzersiz programı:

Kilosu fazla olan insanlar normal insanlardan daha fazla yük taşımaktadırlar. Vücudun yükü ne kadar fazlaysa, zarar görme oranı da o kadar fazla olmaktadır. Trans yağlar ve fast food yiyecekler yüzünden son yıllarda, obezite hastalığı dünya çapında inanılmaz bir artış göstermiştir.
Obezite, kalp hastalığı, şeker hastalığı, inme ve kanser gibi bir dizi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. En çok obezite hastası, Amerika Birleşik Devletleri nüfusunda bulunmaktadır. Ancak bu durum sadece Amerika için geçerli değildir. Dünyanın genelinde yaşanan fast food yiyecek sektöründeki ani artış yüzünden insanlar çok kilo almıştır ve almaktadır. Obez olmanın nedeni sadece yemek yemek değil, aynı zamanda egzersiz yapmadan sürekli dinlenme halinde olmaktır.

Alınan fazla kiloların verilmesi gerekmektedir. Bu da diyet ve egzersizle sağlanabilir. Doktorunuz ve diyetisyeninizin ortak çalışması ile yaptığı bir diyet programı ve egzersiz tablosunu harfiyen uyguladığınız sürece bu hastalıktan kurtulabilirsiniz. Biraz da sizin iradenizin güçlü olması ile alakalı olan bir durumdur. Eğer kendinizi kızartmalara, unlu mamullere ve benzeri kilo almanıza neden olan gıdalara karşı tutamıyor, kendinizi frenleyemeyip yemeye devam ediyorsanız aşırı kilo almanız gayet normaldir. Bu yüzden kilo vermek istiyorsanız önce kafanızda karar vermeniz gerekmektedir. Zihnen kesin kararlar verirseniz ve sabırlı olursanız zamanla kilo vererek forma girebilirsiniz.

Egzersizin faydaları:

Diyetin dışında egzersiz mutlaka yapılmalıdır. Egzersiz yapmak kilo alımının önüne geçeceği gibi aynı zamanda bazı hastalıkların etkilerini tersine çevirebiliyor. Vücuttaki kan basıncı ve kolesterol oranını düşürerek kalp krizini engelleyebilir. Ayrıca egzersizin riskini düşüreceği kanserler de mevcuttur: Şuana kadar yapılan çalışmalarda düzenli egzersiz ve sporun kolon kanseri ve meme kanseri riskini düşürdüğü gözlemlenmiştir. Egzersiz, tüm bunların dışında vücutta hormonların daha hızlı üretilmesini sağlar. Bu yüzde daha hızlı üretilen endorfin de kişinin mutlu olmasının etkenidir. Bu özelliği nedeniyle egzersiz anksiyete ve depresyon bozukluğu yaşayan kişilerde de işe yarayan bir yöntemdir.

Kilo vermek için ne kadar egzersiz yapmalı?

Egzersizi haftada en az 3 gün ve her gün en az 20 dakika boyunca yapmak gerekir. Ancak bu rakamlar minimum değerlerdir. Daha etkili ve daha hızlı sonuçlar alabilmek için hafta 4 ya da 5 gün 20 dakikadan daha fazla süren egzersiz oturumları hem kilo vermenize hem de vücudunuzun sağlığını korumanıza çok daha faydalı olacaktır. Egzersizlerinizi kendi metabolizma hızınıza göre ayarlamalısınız. Doktorunuzla birlikte yürüttüğünüz bir egzersiz çalışması yapmalısınız. Metabolizma hızınıza göre günlük aldığınız kalorinin ne kadar olduğunu bilmeli ve alınan kaloriden daha fazla yakacak kadar egzersiz yapmanız gerekmektedir. Bu şekilde her gün verdiğiniz kaloriyle aldığınız kalori arasındaki fark kadar kilo vermiş olursunuz. Her gün verilen 100 200 gram kalori, bir ayda 3 ile 6 kilo arasında bir kilo kaybı yaşamak anlamına gelmektedir.

Kilo vermek için kardiyo programı:

Tüm egzersizlerin asıl amacı vücudun sağlığını korumak ve kalp atış hızını istenilen seviyede tutmaktır. Hedeflemeniz gereken kalp atış hızınızı belirlemek için temel formül şudur:

– 220 sayısından yaşınızı çıkarın,
– Bu sayının yüzde 80’ini hesaplayın.

Elde edeceğiniz sayı sizin hedeflemeniz gereken kalp atış hızınız olacaktır.

Özel sağlık kaygıları taşıyanlar (kritik bir yarası olanlar, şeker hastalığı veya kalp sorunu olanlar) herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce bir mutlaka doktora danışmalıdır.

Kilo vermek için hangi egzersizler yapılmalı?

Eğer kilo vermek istiyorsanız yaptığınız egzersizin türü çok önemli değildir. Rutin şeklinde bu sporu yapmanız size istediğiniz sonuçları mutlaka sağlayacaktır. Bu yüzden istediğiniz spor dalını seçerek ve zevkli ve eğlenceli bir şekilde vücut sağlığınızı koruyabilir ve kilo verebilirsiniz.

– Aerobik kilo verdirirmi?

Tüm egzersiz programları mutlaka aerobik veya kardiyovasküler egzersiz çeşitleri içermelidir. Herhangi bir egzersiz programı oluştururken bunları içermesine özen göstermeniz gerekmektedir. Aerobik egzersizler kalp atış hızı ve kalpten kan pompalanmasını hızlandırarak vücudun kirli kanı hızlı temizlemesini sağlar. Vücuttaki kan dolaşımı hızlandığında kendimizi dinç ve mutlu hissederiz. Aerobik egzersizleri, yürüyüş, koşu, bisiklet sürme, yüzme ve dans etme gibi aktiviteleri içinde barındırır. Bu aerobik egzersizlerden en az 1 tanesi mutlaka yapılmalıdır. Kilo vermek ve vücut sağlını korumanın ilk şartı budur.

– Ağırlık çalışması

Yağları yakarak kilo vermenin yanı sıra kaslarınızı da çalıştırmanız şarttır. Bu da genelde ağırlık çalışması ile sağlanır. Yağ dokuları genelde kas dokularının üzerindedir. Ve yağ yakılmasının yolu ısıdan geçeri. Aerobik egzersizlerde de yapılan vücudun tüm kaslarını çalıştırmaktır. Ağırlık çalışmakta da belli bir bölgedeki kaslar yoğun ve sık olarak gerilip gevşetildiğinde kaslar gelişir ve şişer, aynı zamanda da bu hareketler sırasında çıkan ısı ile de etrafındaki yağların küçük bir bölümünü de yakar. Sağlıklı beslenmenin işe yarayabilmesi için uzmanlar vücudunuzdaki tüm kasların hafta en az 3 gün çalıştırılması gerektiğini söylemektedir.
Bu kas grupları şöyle sıralanabilir:

– Karın kası
– Sırt kası
– Pazı kası
– Arka bacak (baldır) kası
– Göğüs kası
– Ön kol kası
– Diz üstünde bacağın arka kısmındaki kas grubu
– Diz üstünde bacağın ön kısmındaki kas grubu
– Omuz kası
– Omuzların altındaki, kürek kemiklerinin arasındaki kas grubu
– Triseps (Dış kol omuz aşağısı) kası

Egzersizin yaşam üzerindeki etkileri:

Çoğu insan kendine, uğraşmak için bir takım uğraşılar arar. Çünkü gün içerisinde insanları oyalayacak ve günlük hayatın sıkıntılarından uzaklaştıracak bazı aktivitelerin bulunması şarttır. Bunun için egzersiz idealdir. Başlarda yorucu gelse de ve üşenseniz de, rutin bir şekilde her gün egzersiz yaparak bu durumu yaşam tarzı haline getirebilirsiniz
Gün içerisinde sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanabilmek için ve dolaylı yoldan egzersiz yapmak için dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

– İşten sonra zaman varsa bisiklet sürme, iş yeri/okul yakınsa bisikletle gidip gelme ya da yürüme,
– Asansör yerine merdivenleri kullanma,
– Bazı boş zamanlarınızda süre tutarak koşma.

Kilo vermek için kalori hesaplama:

Erkeklerin metabolizma hızları daha fazla olduğu için kilo vermeleri kadınlara göre daha kolaydır. Bunu şöyle basite indirgeyebiliriz; tüm gün boyunca hareket etmeden yatan bir erkek tüm gün boyunca hareket etmeden yatan bir kadından 500 kalori fazla kaybeder. Bu da genelde ortalama olarak şu rakamları ortaya çıkarır. Ne kilo vermek ne de almamak adına kilo dengesini koruyabilmek için, erkekler günde ortalama olarak 2250 kalori tüketmeliyken, kadınlar 1750 kalori tüketmelidirler.

Yorum Yaz

1 Yorum

  • şuleCevapla

    Kilo vermek için goji berry çayı ürününü tavsiye ederim. Mükemmel bir ikilidir ben yaklaşık 7-8 kg verdim darısı başınıza

    Tem 31, 2016 18:06