Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir: Kıl Dönmesi İçin Bitkisel Çözümler

Bitkisel Çözümler kategorisine 11 Ekim, 2015 tarihinde eklendi, 1.528 defa okundu

Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir: Kıl Dönmesi İçin Bitkisel Çözümler

kıl dönmesi için bitkisel çözümler

kıl dönmesi için bitkisel çözümler

Batık kıl neden olur?

Kıl dönmesi, kılın köklerinden itibaren kıvrılması ve tekrar derinin içine girmesi ile oluşur. Kıl dönmesi, var olduğu bölgede şişlik ve şişliğe benzer belirtilerin oluşmasına neden olan bir rahatsızlık olarak da tanımlanabilir.

Birmingham Sağlık Merkezi ve Alabama Üniversitesinin ortaklaşa yürüttüğü bir çalışmanın elde edilen sonuçlarına göre; kıl dönmesi sorununun en çok yaşandığı ırk afro-amerikan ırkıdır. Bu ırka mensup kişilerde kıl dönmesi çok fazla görülmektedir. Kıl yapısının oluşumu kıvırcık olduğu için kıl dönmesinin görülmesi çok daha yüksek ihtimaldir. Ayrıca sonuçları kesin olmasa bile yapılan bir başka çalışmaya göre; jileti çok sık kullanan insanlarda kıl dönmesi görülme riski normalden çok daha fazladır. Kıl dönmesinin bulunduğu bölgede küçük bir sivilceye benzeyen birden çok kızarmış kabarıklıklar ve şişlikler gözlemlenmektedir. Bazen irin oluşumu da gözlenebildiği için bu oluşumun ağrı yapma ihtimali de çok yüksektir.

Batık kıl belirtileri:

Bunların yanı sıra gözlemlenebilecek belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

– Kızarıklık
– Şişme
– İnflamasyon
– Ağrı
– Bölgede tahriş

En sık gözlemlendiği yerler insanların en çok jilet sürdüğü yerler olduğu gözlemlenmiştir. Bu bölgeler ise şu şekilde sıralanabilir:

– Yüz bölgesi (sakal, bıyık)
– Bacak bölgesi
– Koltuk altı bölgesi
– Genital bölgeler

Kıl dönmesinin oluştuğu bölgeye göre kişi günlük yaşamında büyük sıkıntılar çekebilir. Bu durum hayati risk taşımasa da kişiyi çok fazla rahatsız eden bir sorundur. Bu sorunun yüzyıllardan beri gelen ve günümüzde de uygulanan birçok bitkisel çözümleri mevcuttur. Bu çözümler hem vücut sağlığı hem de cilt sağlığı için oldukça faydalıdırlar.
Öncelikle şu bilinmelidir ki kıl dönmesi oluşumu gösteren kıllar asla cımbız ve benzeri cisimler ile çıkarılmamaya çalışılmamalıdır.

Kıl dönmesi nasıl geçer: Batık kıl bitkisel tedavisi

1. Batık kıl nasıl temizlenir: Şeker

Kıl dönmesi görüldüğü bölgedeki kılın yumuşayarak tedavi olması en etkili çözümlerde bir tanesidir. Bu duruma çözüm olarak ise şeker kullanılabilmektedir. Şekerle uygulanacak olan bu tedavi hem kıl dönmesinin neden olduğu ve o bölgede biriken ölü hücrelerin temizlenmesini hem de gerilmiş olan, kılın dönerek tekrar deriye girdiği bölgenin yumuşayarak iltihaplanmasının önüne geçer.

– Bir bardak toz şeker, yarım bardak sızma zeytinyağı ya da jojoba yağı ile karıştırılır.
– Ardından bu karışımın üzerine 10’ar damla çay ağacı yağı ve lavanta esansiyel yağları eklenerek yeni karışım güzelce karıştırılır.
– Elde edilen bu karışım sorunlu bölgenin üzerine sürerek uygulayın. Yani topikal bir bitkisel ilaçtır. Karışım bol bol sürülür. Bu karışımı bölgeye ve bölgenin 5 parmak etrafına tamamen yedirilmesi gerekmektedir.
– Cilt 5 dakika boyunca dairesel hareketler ile deriye hasar vermeden fırçalanır. Ardından ılık su ile bu bölge güzelce durulanır.
– Eğer bir kişi kıl dönmesi durumundan muzdarip ise bir hafta içinde bir ya da iki kez bu tedaviyi mutlaka uygulamalıdır.

Not: Karışımın fazlası ileride kullanmak için hava geçirmez olan saklama kaplarının içerisinde saklanabilir. Ancak kabın hava almadığına mutlaka dikkat edilmelidir.

2. Batık kıllara çözüm: Kabartma tozu

Kabartma tozunun cilt üzerinde yatıştırıcı etkiye sahip olmasını sağlayan anti-enflamatuar özellikleri vardır. Bunun dışında sağladığı peeling etkisi ile de cilt üzerinde oluşabilecek kaşıntının başlamadan yok olmasını sağlamaktadır.
– Bir bardak su ile bir çorba kaşığı kabartma tozu karıştırılır. Bir pamuk topağı bu karışımın içine daldırılarak ıslatılır. Etkilenen deri bu pamuk topağı sürülerek ıslatılır. Beş dakika beklenir ve ardından soğuk su ile durulanır. Bu tedavi gerektiği sürece her gün 2-3 kez tekrarlanabilir.
– Bir çay kaşığı kabartma tozu ve bir çorba kaşığı yulaf ezmesi bir su bardağı suda iyice karıştırılır. Karışım hamur hale gelene kadar yoğrulur. Hamurlaşan karışım nazikçe cilde yayılarak sürülür ve 5 dakika kadar beklenir. Sonrasında cilt ılık su durulanır. Son olarak yumuşak lifli havlu ile cilt nazikçe kurulanmalıdır. Bu tedavi günde iki kez uygulanabilir.

3. Batık kıllar nasıl çıkarılır: Çay ağacı yağı

Çay ağacı yağı cildin iyileşmesine ve ayrıca virüs bulaşmasının önlenmesine yardımcı antibakteriyel, antiseptik ve anti-enflamatuar özellikler içerir.
– Çay ağacı yağı kuvvetli bileşenleri nedeni ile 5 damla çay ağacı yağı iki çorba kaşığı su eklenerek seyreltilir. Seyreltilmiş olan çay ağacı yağı, antibakteriyel sabun ile beraber kıl dönmesi oluşan bölgenin üzerine masaj yapılarak iyice yedirene kadar uygulanır. Bu işlemin ardından bölgenin kuruması için 10 dakika boyunca beklenir. Bölge kuruduktan sonra ılık su ile güzelce durulanır. Bu tedavi eğer gerekiyor ise günde iki kez uygulanabilmektedir.
– 3 damla çay ağacı yağı, 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile birlikte bir kasenin içerisinde iyice karıştırılır. Elde edilen karışım etkilenen alan üzerine birkaç dakika boyunca masaj yaparak uygulanır. Bu şekilde bölgenin karışımı emmesi sağlanmış olur. Masajın ardından 10 dakika kadar beklenerek bölgenin kalan karışımı da emmesine ve bu şekilde kurumasına izin verilir. Bölge kuruduktan sonra ılık su ile iyice durulanır. Bu tedavi isteğe bağlı olarak günde iki kez uygulanabilmektedir.

4. Batık kıl aspirin tedavisi

Kıl dönmesi rahatsızlığının en yaygın iki belirtisi olan kızarıklık ve inflamasyonun azaltmasına yardımcı olmak amacıyla aspirin kullanılabilmektedir. Aspirinin anti-enflamatuar özelliği, bölgenin iltihap toplamasını ve şişmesini en aza indirger. Bu sayede enfeksiyon oluşumunun da önüne geçilmiş olur. Ayrıca aspirinin içinde bulundurduğu bileşenler rahatsızlığın yaşanmasına neden olan kılın yumuşamasını da sağlamaktadır.
– İki tablet aspirini kaşık ile ezerek bir hamur halini alana kadar su ekleyerek karıştırın.
– Karışımın içine bir çay kaşığı bal ekleyerek yapışkan bir karışım olmasını sağlayın.
– Elde edilen karışımı sorunlu bölgeye nazikçe sürerek uygulayın.
– Karışımı cilt üzerinde 15 dakika kadar bekletin ve ardından Ilık su ile durulayın
– Ardından cildinizi yumuşak lifli havlu ile nazikçe kurulayın.
– Bu tedavi, gerektiğinde bir hafta boyunca günde bir ya da iki kez uygulanabilir.

Not: Bu tedavi hassas ciltler üzerinde tahriş edici sonuçlara yol açabilir.

5. Batık kıllar için ne yapmalı: Tuz

Tuz her zaman için cilt üzerinde peeling etkisi yaratan bir ilaç olarak kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra tuzun bileşenleri cilt üzerinde anti-bakteriyel etkiler gösterdiği için cilt hastalıklarının çözümünde de yer almaktadır.

– Bir bardak ılık suyun içerisine yarım çay kaşığı sofra tuzu atılarak elde edilen karışım iyice karıştırılarak çözelti haline getirilir.
– Bir pamuk topağı bu karışımın içine daldırılarak ıslatılır
– Islatılmış olan pamuk topağı ile sorunlu bölgenin üstü ve çevresi hafifçe bastırarak silinir.
– Beş dakika boyunca kuruması beklenir.
– Kuruduktan sonra bölge temiz su ile durulanarak temizlenir.
– Bu tedavi kıl dönmesi sorunun hafifleyene ya da tamamen iyileşene dek günde 2 kez uygulanabilir.

Not: Bu tedavinin kızarmış olan ya da tahriş olmuş olan ciltlerde asla kullanılmaması gerekmektedir.

Yorum Yaz