Kemiklerin Güçlenmesi İçin Ne Yenmeli: Kemik Sağlığı İçin Gerekli Besinler

Beslenme kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 1.017 defa okundu

Kemiklerin Güçlenmesi İçin Ne Yenmeli: Kemik Sağlığı İçin Gerekli Besinler

kemik sağlığı için gerekli besinler

kemik sağlığı için gerekli besinler

Kemikleri güçlendiren besinler nelerdir?

Kalsiyum ve D vitamini

Kemik sağlığı, temel olarak iki besin açısından doğru beslenmeye bağlıdır. Vücudun ihtiyacı olan kalsiyum ve D vitamini yeterli miktarda alınmalıdır. Kalsiyum, düzgün vücut fonksiyonu için temel bir mineraldir ve kemiklerin içinde depolanır. Vücut kalsiyum emmek için D vitamini ne ihtiyaç duyar. Bu nedenle kemik sağlığı için gerekli vitaminler arasında D vitamini yer almaktadır. Yeterli kalsiyum alınmaması kemiklerin güçsüzleşmesine daha çabuk kırılmasına neden olabilir. Ayrıca kemik erimesine de neden olabilmektedir.

Kalsiyum ve D vitamini açısından zengin gıdalar nelerdir?

Süt kemikleri güçlendirir mi?

Bir fincan sütte günlük kalsiyum miktarının yaklaşık olarak %30’u bulunmaktadır. Bu oran Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından belirlenmiştir. Ayrıca marketlerde satılan kapalı sütlerin bazıları kemik sağlığı için özel olarak kuvvetlendirilmekle birlikte 2 kat D vitamini içermektedir.

Yeşil yapraklı bitkiler

Özellikle koyu yeşil yapraklı bitkiler bol miktarda kalsiyum içerir. Lahana, roka ve su teresi gibi besinler bol bol tüketebilirsiniz. Özellikle ıspanak aynı zamanda kalsiyum kaynağıdır. Ispanak oksalik asit içererek insan vücudu için yeterli kalsiyumu barındırmaktadır.

Balık kemik kırıklarına iyi gelirmi?

Balık tüketimi kemiklerin onarılmasına yardımcı olurken aynı zamanda sağlam kemiklerin de daha güçlü kalmasını sağlar.

Somon balığı

D vitamini doğada nadiren bulunur. Ancak, somon gibi yağlı balıklar bolca bulunmaktadır. 1 porsiyon somon balığı günlük D vitamini ihtiyacını karşılayabilmektedir. Ayrıca konserve somon balığında yüksek miktarda kalsiyum bulunur ve yumuşak (yenilebilir) kemikler içerir.

Yayın balığı

Yayın balığı da D vitamini açısından zengin bir balıktır. Aynı zamanda uygun fiyatlarda bulunabilen yayın balığını farklı tarifler deneyerek tüketebilirsiniz.

Kemik erimesine badem ve badem ezmesi

Marketlerde bulabileceğiniz badem ezmesi kalsiyum açısından zengin bir besindir. Tereyağı formunda olan bu besinden kemiklerinizi güçlendirmek için tüketebilirsiniz. Fakat kolesterolünüz yüksek seviyelerde ise daha düşük yağlı ve proteinli fıstık ezmelerini tercih etmelisiniz. Kemik erimesi için de badem önerilir.

Peynir

Süt en iyi kalsiyum kaynağıdır. Peynir sütten elde edildiği için peynirde de bol miktarda kalsiyum içerir. Özellikle mozzarella peyniri tüketebilirsiniz. Daha sağlıklı peynirler tüketmek için yağsız sütten yapılan peynirleri denemelisiniz.

Yoğurt

Yoğurt, M.Ö. 2000’lere dayanan eski bir besindir. Yoğurt hazırlık süreci nedeniyle mayalanarak yapıldığı için sütten daha fazla miktarda kalsiyum içerir. Günlük kalsiyum ihtiyacınızı karşılamak için günde 1 kase az yağlı yoğurt tüketebilirsiniz.

Tuna balığı

Tuna balığı D vitamini açısından zengin bir gıdadır. Ton balığı ayrıca potasyum, magnezyum ve omega 3 yağ asitleri gibi maddeler de içerir.

Yumurta

Kahvaltı sevenler için iyi haber: yumurta da bol miktarda D vitamin içerir ve kemikleri kuvvetlendirmek için etkili bir besindir. Yumurtanın sadece beyazı D vitamini içermektedir bu nedenle sarısını atarak sadece beyazını pişirebilirsiniz. Ayrıca yumurta ile birlikte D vitamini içeren bir meyve olan portakalı da suyunu sıkarak içebilirsiniz.

Brokoli

Kemik sağlığı için bol bol brokoli tüketebilirsiniz. Brokoli sadece kemik sağlığı için yararlı bir besin değildir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan C vitamini ve lifle ile kanserle savaşan özellikleri içeren bir besindir.

Sağlıklı kemikler için neler yapmalıyız?

Kemik sağlığınızı korumak için yapabileceğiniz ilk şey beslenme düzeninizi değiştirmektir. Kalsiyum içeren gıdaların bulunduğu bir beslenme listesi oluşturulabilir. Kemikleri güçlendiren yiyecekler özellikle tüketilmelidir. Kemiklerin ileriki yaşlarda daha kolay kırılmaması ve zayıflamaması için erken yaşlarda bu beslenme listesine uygun olarak besinleri tüketmelisiniz. Vücut ihtiyacı olan kalsiyum ve D vitaminini alamadığında bazı kemik hastalıklarına yakalanma riski artmaktadır. Kadınlarda özellikle kemik erimesi görülürken erkeklerde ise bazı kemiklerde kırılma ve çatlama görülebilmektedir. Geri dönülmesi imkansız bir hastalık olan kemik erimesi, kemiklerin ufalanarak kırılmasına ve hayati uzuvları etkileyerek ciddi sorunlara neden olabilir. Kemik güçlendirme egzersizleri de önerilir. Ancak egzersiz seçimi için mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz