Kemik Metastazı Nasıl Anlaşılır: Kemik Metastazının Belirtileri

Hastalık Belirtileri kategorisine 4 Haziran, 2016 tarihinde eklendi, 4.915 defa okundu

Kemik Metastazı Nasıl Anlaşılır: Kemik Metastazının Belirtileri

kemik metastazının belirtileri

kemik metastazının belirtileri

Kemik metastazı nedir?

İskelet (metastaz) kanserin yayılması için ortak bir hedeftir. Kanser hücreleri birincil kanser tümörünü kan veya lenf sistemi yoluyla vücuda yayar. Vücut içerisinde seyahat eden bu kanserli hücreler farklı yerlere yerleşerek yeni tümörler meydana getirirler. Birden fazla tümör oluşumuna ve tümörlerin vücudun diğer bölgelerine yayılması durumuna metastaz denir. Meme, prostat ve akciğer kanseri kemiklere yayılan yani kemik metastazına eğilimli olan ve en yaygın olarak görülen kanser türleri arasındadır. Diğer kanserler arasında bulunan tiroid ve böbrek kanserleri de kemik metastazına neden olabilir. Metastatik kanser ilk bulunduğu bölgeden vücudun diğer bölgelerine yayılırken ilk adını korur. Örneğin, kemiklere yayılan meme kanseri hala meme kanseri olarak bilinir. Kemik hücrelerinde oluşan kansere ise kemik kanseri denir. Metastatik kanser kemik kanserinden daha yaygındır.

Kemik metastazı nasıl olur?

Kemik metastazı en sık olarak omurga içinde bulunur. Ortaya çıkabildiği diğer bölgeler ise kalça, kafatası, kaburga ve üst kol ile bacak kemikleridir. Bazı kanserlerin hedef olarak iskeleti seçmesinin çeşitli nedenleri vardır. Bazı kanserli hücrelerin kemikleri de dahil olmak üzere vücudun belirli bölümlerine bağlı kalmak için gerekli proteinleri içerir. Diğer durumlarda ise kemik büyümesi için bazı kanserlerin teşvik özellikleri vardır. Eğer birincil kanser zaten diğer organlara yayılıyorsa gelişmekte olan kemik metastazı olasılığı yüksektir. Ayrıca kemik metastazı için daha yüksek bir riski tümörler ve lenf düğümlerinde bulunan kanserli hücreler oluşturur.

Kemik metastazı belirtileri nelerdir?

Kanserli hücrelerin kemiklere zarar vermesi ve onları zayıf ve kırılgan hale getirmesi genel belirtiler arasındadır. Fakat kemik metastazının belirtileri arasında herkesin fark edebileceği bazı noktalar vardır:

– Kemik metastazı ağrı yaparmı: Kemik metastazının en sık görülen belirtisi ağrıdır. Ağrı hareket ettikçe geçebilir. Metastaz büyüdükçe ağrı sabitleşir ve hareketli ya da hareketsiz de olunsa devam eder.

– Kırıklar: Kemik metastazında kemikler zayıflar ve kırılması kolaylaşır. Normalde ufak bir düşme ile kırılmayacak kemikler kırılabilir ya da çatlayabilir. Kırılma bir düşme sırasında ortaya çıkacağı gibi ufak fiziksel aktiviteler sırasında da ortaya çıkabilir. Kemik metastazı olan hastalarda genellikle kanser önceden bilinmez. Ne zamanki kemiklerde bir kırılma ya da çatlak gibi sorunlar görülür; o zaman kanser ve metastaz keşfedilir.

– Uyuşma: Tümörler omurga üzerinde ise, omurilik üzerinde basınç olmasına neden olabilir. Bunun ilk belirtisi sırt ağrısı olabilir ve uyuşma, güçsüzlük gibi belirtilere de neden olabilir.

– İdrar sorunları: Omurga metastazı da dahil olmak üzere kemiklerde görülen metastazın başka bir belirtisi de, idrar ya da dışkı kaçırma sorunlarıdır. Herhangi bir türde kanser hastası olan kişi için idrar ve dışkı kaçırma gibi belirtiler acil durum olarak görülmektedir.

– Felç: Kemik metastazından kaynaklanan omurilik üzerindeki baskı da felce neden olabilir. Vücudun hangi bölgelerinde felce bağlı etkiler görüleceği bilinemez. Bu omurilikte hangi sinirler üzerine baskı yapıldığına bağlı olarak değişebilir. Felç en çok bacaklarda ve kollarda görülür. Vücudun bir bölümünde ya da tamamında da görülebilmektedir.

– Hiperkalsemi: İskelet sistemi metastatik kanseri kalsiyumun kana sızmasına neden olabilir. Kandaki kalsiyum çok yüksek düzeyde olduğunda gerçekleşen hiperkalsemi, kabızlık ve su kaybı gibi sorunlara da neden olabilir. Ayrıca halsizlik, enerji kaybı ve düşünce karışıklıklarına da neden olabilir. Hiperkalsemi çok ciddi bir durumdur. Mutlaka müdahale edilmesi gerekir. Eğer müdahale edilmezse komaya hatta ölüme bile neden olabilir. Bu nedenle çok belirtileri anlamada çok dikkatli olunmalıdır.

Kemik metastazı yaşam süresi ne kadar: Kemik metastazı öldürürmü?

Her kanser türü gibi kemik metastazı da ölümcüldür. Ancak hastalığın tedavi başarısı erken teşhise bağlıdır. Erken tanı ve tedavi hayat kurtarır.

Kemik metastazından kurtulmak için erken teşhis ile vakit kaybetmeden tedaviye başlanmalıdır. Doktor ve ilaç tedavilerinin yanı sıra kemik metastazında bitkisel tedavi yolları da denenebilir. Ancak mutlaka doktora danışılmalıdır.

Yorum Yaz