Katarakt Nedir? Belirtileri Nelerdir-Katarakta Bitkisel Tedavi Yolları

Göz ve Görme Hastalıkları kategorisine 16 Aralık, 2014 tarihinde eklendi, 1.776 defa okundu

Katarakt Nedir? Belirtileri Nelerdir-Katarakta Bitkisel Tedavi Yolları

kataraktlı göz nasıl görür

kataraktlı göz nasıl görür

Katarakt özellikle ileri yaşlarda görülen bir göz hastalığıdır. Yaşlandıkça, proteinler göz içerisinde bulutlu yığınlar oluşturarak net görüntüyü bozar. Steroid ilaçlar, hormon replasman tedavisi ilaçları, göz koruması, sigara, yüksek kan şekeri, yüksek kan basıncı ve güneş ışınlarına çok fazla maruz kalmak katarakt riskini artıran nedenler arasındadır. Katarakt ciddi sorunlara neden olarak hayatı etkileyen bir hale gelebilir. Bu nedenle aşağıdaki belirtilerden herhangi biri varsa en yakın zamanda göz doktorunuzla konuşun.
Kataraktın, lensin farklı bölümlerini etkileyen üç türü vardır. Posterior subkapsüler katarakt (daha çok steroid veya diyabet ile birlikte görülür), lens merkezi kataraktı ve objektifin yan tarafındaki kortikal katarakt. Katarakt daha ilerlediği zamanlarda, gözde koyu sarı ya da kahverengi bir renk oluşmasına neden olabilir.

Parlak ışık ve parlamaya karşı hassasiyet

Işık hassasiyeti kataraktın ortak bir semptomdur. Parlak ışık ve parlama özellikle de posterior subkapsüler katarakt olan insanlarda görülürken gözün acımasına da neden olabilir. Katarakt ışığa karşı duyarlılık oluşturduğu için katarakt hastalarının gece araba sürmeleri önerilmez. Kataraktın ilerlemesi glokom, diyabetik göz hastalığı, felç şişme ya da sadece yeni göz bozukluklarına neden olabilir.
Gözlüklerinizi değiştirin

Katarakt hastalarında tipik olan bir başka belirti ise hipermetrop durumunun gerilemesidir. Özellikle ileri yaşlarda kullanılan yakın gözlüğüne bir süre sonra gerek kalmadığını düşünebilirsiniz. Fakat bu katarakt belirtisi olabilir. Yakın gözlüğü numarasının değerlerinin düşmesi hem geçici bir durumdur hem de kataraktın ilerlediğinin işaretidir. Fakat göz numarası da zamanla değişebilir. Bir göz doktoruna muayene olarak gözlerinizi tekrar ölçtürmelisiniz. Katarakt göz numarasına bağlı olarak gelişebildiği gibi göz numarasının gerilediği durumlarda yanıltıcı da olabilmektedir.

Kataraktlı göz nasıl görür

Katarakt ilerlediğinde gözün merceği protein kümeleri nedeniyle bulutlanır. Sarı ya da kahverengi bir renk oluşturur. Hafif sarı renk oluşumu göze gelen ışıklar sonucunda gerçekleşir. Sarımsı bir renkle dünyaya bakmak diğer renklerin de görüntüsünün tam anlaşılamamasına neden olur ve renkler arasındaki farkı anlatma yeteneğini azaltır. Ayrıca katarakt hastaları güneşli havalarda ve fazla ışıklı ortamlarda bulanık görmeye başlarlar. Işık etrafında hareler görmek ve renklerin çok daha soluk görülmesi kataraktın diğer belirtileri arasındadır.

Katarakt sonucunda oluşan bulutumsu görüntü tek bir nesnenin iki (veya daha fazla) görüntüsü varmış gibi görmeye yol açabilir. Çoğu zaman çift görmeye neden olabilir ki bu durum şaşılık olarak da adlandırılır. Genelde şaşılık beyin tümörü, korneal ödem, multipl skleroz, kontur ya da katarakt sonucunda oluşur. Katarakt sonucunda bir göz kapandığında her iki gözüne gördüğü resim bozulur. Bu durumun başlıca nedenleri arasında binoküler çift görme, ciddi sağlık sorunları, beyin hasarı, kontrolsüz diyabet ya da hipertansiyon, graves hastalığı veya miyasteni gravis gibi hastalıklar bulunmaktadır. Monoküler çift görme, birden çok görüntü göründüğü durumlara verilen isimdir. Bir gözün kornea ya da merceği ile ilgili bir sorun olması muhtemeldir. Tek gözde birden çok görüntü oluşmasının en olası nedenlerinden biri katarakttır.

Katarakt için ne zaman doktora başvurulmalıdır?

Katarakt, görme yeteneğinde önemli değişikliklere neden olabilir. Katarakt sadece büyük erişkinlerde değil genç insanlarda da ortaya çıkar. Yaralanma, bazı ilaçlar ve genetik koşullar katarakt oluşumu için yeterli faktörlerdir. Unutulmamalıdır ki tüm görme değişikliklerinde katarakt şüphesi vardır. Bahsettiğimiz katarakt belirtilerinden biri ya da bir kaçı görüldüğünde doktora başvurulması gerekir.Çünkü bu belirtiler çok ciddi ve hayati belirtiler olabilir. Vizyon değişiklikleri ve katarakt belirtileri yaşıyorsanız en yakın zamanda bir göz doktoruna başvurmalısınız.

Katarakt tedavisi için katarakt ameliyatı gerekli midir?

Kataraktın kesin tedavisi için ameliyat veya operasyon yöntemleri ile kataraktlı bölgenin alınması gerekmektedir. Günümüzde özellikle Femtosaniye Lazer yöntemi, Fako Yöntemi ile göz içi mikrocerrahi operasyonu, Multifokal Göz İçi Lens Tedavisi gibi yöntemler en yaygın olarak kullanılan katarakt ameliyatı yöntemleridir.

Katarakta ameliyatsız çözüm (bitkisel çözüm) var mıdır?

 •  Katarakta bitkisel çözüm olarak bir su bardağı gül kurusu ile 4 yemek kaşığı ahududu yaprağını 4 bardak kaynar suyla demleyin. 30 dakika demledikten sonra süzün ve göz banyosu için kullanın.
 • Gözotu suyunu göz damlası olarak kullanın. Dahili olarak da kullanılabilir. Ticari bir çok göz damlasından daha etkilidir.
 • Ispanak yiyin ya da Lutein takviyesi kullanın. Retina ve göz dokusu için gerekli karotenoid içerirler. Kataraktın gelişimini tersine çevirir.
 • A vitamini katarakta iyi  gelen vitaminlerdendir,sağlıklı gözler için çok gereklidir.
 • Kül çiçeği bitkisikataraktın erken döneminde kullanılırsa,katarktı ve donukları iyileştirir.
 • Ginkgo Biloba katarakta iyi gelir. Göze kan akışını artırarak,oksijen ve mikro besinlerin göze daha fazla gitmesini sağlar.Toksinleri temizler.
 • Bol miktarda yeşil sebze yiyin. Özellikle ıspanak,kıvırcık.
 • C ve E Vitamini açısından zengin yiyecekler tüketin.
 • Kataraktı olanlar antihistamin ilaçlar kullanmamalı.
 • Yaban mersini katarakta iyi gelen yiyeceklerden biri olarak göz damarlarını korur ve güçlendirir,retinayı korur,glukoma hastalığındaki baskıyı azaltır,katarakt gelişimini durdurur.
 • Katarakt için göz damlası olarak ta Karnozinin bir formu olan n-asetilkarnozin göz damlası olarak mevcuttur. Karnozinin bu formu midede absorbe edilmediğinden ağız yoluyla kullanılmaz. Göz damlası olarak kullanıldığında katarakta karşı etkilidir. Bazı durumlarda göz damlasının düzenli kullanılmasıyla katarakt tamamen ortadan kalkmıştır.

Yorum Yaz

1 Yorum

 • Halil Hüseyin ÇağatayCevapla

  Doğumsal katarakt veya göz tansiyonu yüksekliğine neden olan katarakt tipleri mevcut. Bu hastaların bir an önce tıbbi tedavi yöntemlerine başvurmaları gerekir.

  Diğer tüm katarakt hastaları için de aynı şeyi öneririm.

  Ağu 16, 2017 07:17