Kas Ağrıları Nasıl Geçer: Kas Ağrılarına Bitkisel Çözüm

Kemik Eklem ve Kas Hastalıkları kategorisine 4 Nisan, 2016 tarihinde eklendi, 3.084 defa okundu

Kas Ağrıları Nasıl Geçer: Kas Ağrılarına Bitkisel Tedavi

kas agrılarına bitkisel tedavi

kas agrılarına bitkisel tedavi

Kas ağrısı neden olur?

Vücut kasları karmakarışık bir sisteme sahiptir. Kas ağrısı vücudun herhangi bir yerinde oluşabilir. Genellikle fiziksel bir faaliyet sırasında ortaya çıkar. Ağrı tipik olarak 12 ila 48 saat içinde görünür. Bazı durumlarda kas ağrısı, küçük bir sıkıntıdır ama bazen de günlük hayatı etkileyebilir. kas ağrısı nedenleri farklı etmenlere bağlıdır. Genellikle yanlış hareket yapılması ve tutulma nedeniyle olur. Kas ağrısı için bitkisel ve doğal çözümler uygulanabilir.

Kas ağrısı nasıl geçer: Kas ağrısına bitkisel çözüm

1. Kas ağrısına soğuk iyi gelirmi?

Soğuk kompres etkilenen kas üzerine uygulanabilir. Bu yöntem ağrı ve enflamasyonu azaltmaya yardımcı olurken bölgedeki kan akışını azaltır ve kan damarlarını daraltır.
– Bir avuç dolusu buz ince bir havluya sarılır.
– Etkilenen alan üzerinde yaklaşık 15 dakika bekletilir.
– 24 saat ve 72 saat arasında uygulanabilir.
– Buz küpleri yoksa dondurulmuş sebzeler de işe yarayabilir.

2. Kas ağrısına sıcak iyi gelirmi?

İlk 24 saat içinde sıcak su ya da sıcak kompres uygulanabilir. Sıcak ağrıyı azaltırken kan akışını teşvik eder. Ancak sadece ilk 24 saat içerisinde uygulanmalıdır. 24 saati geçtiğinde soğuk komprese geçilmelidir.
– Küvet sıcak su ile doldurulur ve bir fincan sülfat karıştırılır. Magnezyum sülfat, kasların gevşemesini teşvik eder.
– Bu suda etkilenen vücut parçası en az yirmi dakika boyunca bekletilir. Sertleşmiş ve ağrıyan kasların gevşetilmesi için iki gün boyunca günde birkaç kez tekrarlanır.

3. Ekşi kiraz

Ekşi kiraz egzersizden kaynaklanan kas ağrılarını gidermede oldukça etkilidir. İnflamasyonu azaltmanın yanı sıra anti oksidan ve anti inflamatuar bileşikler içerir. Kas ağrısı başladığında yarım fincan yenilebilir.
– Meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra ekşi kiraz suyu da tüketilebilir.

4. Zerdeçal

Zerdeçal güçlü bir ağrı kesicidir ve anti inflamatuar özellik gösterir.
– Bir çay kaşığı zerdeçal tozu 1 fincan süt içerisine eklenir. Kısık ateşte ısıtılır. Günde iki kere tüketilir.
– Alternatif olarak, eşit miktarda taze rendelenmiş zerdeçal ve limon suyu ile tuz karıştırılır. Ağrıyan kasların üzerine uygulanır. 30 dakika bekletildikten sonra ılık su ile durulanır. Günde iki kez ağrı gidene uygulanabilir.

5. Zencefilin kaslara faydası

Zencefil doğal bir anti inflamatuardır. Dolaşımı ve kan akışını düzene sokar. Kas yaralanmalarında alt kaslarda da etkilidir.
– Dört yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefil pamuk yardımı ile ağrıyan kaslara uygulanır. İki üç gün boyunca günde birkaç kez tekrarlanır.
– Her gün üç bardak zencefil çayı da içilebilir. Bu bitkisel çay için zencefil kökü küçük parçalar halinde kesilir. 10 dakika kadar kaynatılır. İçerisine biraz bal eklenir ve içilir.

6. Elma sirkesi ve kas ağrısı

Elma sirkesi de kas ağrıları için etkili bir çözümdür. Anti inflamatuar özellikleri ile ağrıyı ve inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur.
– 2 bardak elma sirkesi banyo suyuna eklenir. Bu suda 15 ila 20 dakika beklenilir. Günde birkaç kez tekrarlanabilir.
– Bir bardak sıcak suya bir çorba kaşığı elma sirkesi ve bal eklenir. Bu karışım bir hafta boyunca her gün tüketilir.

7. Kırmızıbiber

Acı biber kas ağrılarına ve kas sertleşmelerine iyi gelirken aynı zamanda inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. Analjezik ve anti enflamatuar özellikleri de vardır.
– 1 çay kaşığı kırmızıbiber tozu 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır. Karışım etkilenen bölgeye uygulanır. Bir bandaj ile kapatılarak bir gece bekletilir. Uygulamaya 2 ya da 3 gün boyunca devam edilir.
– Alternatif olarak, 5 çay kaşığı acı biber yarım fincan hindistan cevizi yağına eklenebilir. Bu karışım 24 saat buzdolabında saklanır. 24 saatin sonunda yavaşça etkilenen kas bölgesine masaj yapılarak uygulanır.
– Ayrıca, salata ve çorbalarda da ezilmiş kırmızıbiber kullanılabilir.

Yorum Yaz